MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/095) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 11 Aralık 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında 1 askerin (Samet Aslan) öldüğünü duyurdu.

(01/096) Asker Ölümü…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 11 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla bir askerin (Bahadır Canbulat) Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bir tatbikat sırasında rahatsızlandıktan sonra öldüğünü duyurdu.

(01/097) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’da 2015 yılında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanarak Urfa E Tipi Cezaevi’ne gönderilen ve ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçlamasıyla hakkında müebbet hapis cezası verilen Mehmet Çoban isimli bir mahpusun hakkındaki hüküm kesinleşmemesine rağmen Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği ve burada tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde mahpusların 24 saat kamera ile izlendikleri, bu uygulamayı protesto eden mahpuslar hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturmaları açıldığı ve bu soruşturmalar kapsamında mahpuslara iletişim haklarından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

(01/098) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerde, Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Mehmet Çoban isimli mahpusun ruhsal ve fiziksel sağlık sorunları nedeniyle hastanede kalarak tedavi edilmesi gerektiği halde hastaneye yatışının yapılmadığı iddia edildi.

 12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize L Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin son bulması talebiyle açlık grevi yapan mahpusların hastane ve revir sevklerinin gerçekleştirilmediği, hasta olan mahpuslara gerekli ilaçların verilmediği öğrenildi.

(01/099) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

Avukatlar tarafından İmralı Cezaevi’nde tutulmakta olan müvekkilleri Abdullah Öcalan, Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için 11 Ocak 2024 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

Ayrıca 12 Ocak 2024 tarihinde Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından yapılan görüşme başvurusuna da Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/100) Irkçı Söylemlere Maruz Kalan ve Gözaltına Alınan Çocuk…

12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’da bir bayrak yırttığı gerekçesiyle gözaltına alınan bir çocuğun (13) sevk edildiği mahkeme tarafından ‘Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’ suçu işlediği iddiasıyla “yurtdışına çıkış yasağı ve ayda bir kez imza vermek” şeklindeki adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Haberlerde sözü edilen çocuğun bir sınıf arkadaşının ırkçı söylemlerine maruz kaldığı, bu söylemlere tepki olarak okul camına asılan süsleme bayrağı yırttığı, kendisine ırkçı söylemlerde bulunan arkadaşı hakkında okul yönetimi tarafından okuldan uzaklaştırma kararı verildiği, uzaklaştırma kararı verilen çocuğun ailesinin şikâyeti üzerine 11 Ocak 2024 tarihinde gözaltına alındığı bildirildi.

(01/101) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin son bulması talebiyle Adalet Nöbeti başlatan tutsak yakınlarının 11 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’un Esenler ilçesinde bulunan Metris T Tipi Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 13 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ferhat Sezgin’in de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve görüntü almasına engel olunduğu bildirildi. Gözaltına alınan 13 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/102) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Parti ve Dernek Yöneticileri…

Adıyaman’da yürütülen bir soruşturma kapsamında 8 Ocak 2024 tarihinde yapılan ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alınan Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Adıyaman Temsilcisi Mahmut Elçi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adıyaman İl Eş Başkanı Aziz Akdağ ile Bedriye Polattaş, ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla 11 Ocak 2024 tarihinde tutuklandı.

(01/103) Kayseri’de Yargılanan Polis…

Fevzi Süleyman Sökmen’i bir tartışma sonucunda öldüren polis memuru Ş. K. hakkında ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 11 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, iyi hal indirimi uygulayarak Ş. K.’nin 25 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(01/104) Erişim Engelleriyle İlgili AYM Kararı…

11 Ocak 2021 tarihli basında yer alan haberlerden Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 23 Kasım 2023 tarihinde aralarında Podcast Kurdî ve Haber Erciş’in de olduğu toplam 62 erişim engeli hakkında ‘ifade özgürlüğü ihlali’ kararı verdiği öğrenildi.

(01/105) Ekşi Sözlük ile İlgili AYM Kararı…

12 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ekşi Sözlük isimli platformun erişime engellenmesi ile ilgili yapılan bireysel başvuruyu AYM’nin ifade özgürlüğü ihlali olarak karara bağladığı öğrenildi. Ayrıca AYM, yeniden yargılama yapılması için kararın bir örneğinin Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine hükmetti.

(01/106) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

11 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, eski AKP milletvekilinin ortağı olduğu şirketin atıklarının doğaya salınması hakkında https://www.birgun.net, https://www.sozcu.com.tr ve https://www.gazetepencere.com adreslerinde yer alan haberlere Hatay Altınözü Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

11 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, görev yeri değişen hakimler ve savcılar hakkında https://www.veryansintv.com adresinde yer alan bir habere İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/107) Darbe Girişimiyle İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

11 Ocak 2024 tarihinde R. E. isimli bir kişi, Afyonkarahisar’da gözaltına alındı.

Hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan A. D. isimli bir kişinin 12 Ocak 2024 tarihinde, Maraş’ta tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.