MENÜ
ANA SAYFA
x

12 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/118) Diyarbakır’da Polisin İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…  

11 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bir eve baskın düzenleyen polisin evde bulunan T. T. (17, e) isimli bir çocuğu gözaltına aldığı öğrenildi. Baskın sırasında polisin, T. T.’nin ve evde bulunan 3 yaşındaki bir bebeğin başına silah dayadığı bildirildi. T. T.’nin aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

  1. T.’nin annesi basında yer açıklamasında şunları belirtti: “Kapı zili çaldı. Polis baskınlarında, kapımızı sürekli koçbaşı ile kırıldığı için, bu sefer zilin çalınmasına şaşırdık. Geldikleri saat çocuğumun okula gidiş saati idi. Oğlum kapıyı açtığı gibi başına silah dayadılar, yere yatırdılar. Oğlumun 17 yaşında olduğunu söyledim, ona rağmen dakikalarca yerde beklettiler. Onlara engel olmaya çalıştım. Ben müdahale edince yerden kaldırıp mutfağa getirdiler. Gözaltı gerekçesini söylemediler. Arama yaptılar, evi dağıttılar. Evde torunum vardı. Onun başına dahi silah dayadılar.”

(02/119) Erzurum’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

8 Şubat 2020 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Çavuş köyünde bulunan bir eve güvenlik güçleri tarafından yapılan baskın sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan 3 kişiden 1’inin (İrfan Arslan) 11 Şubat 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme ‘örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Diğer 2 kişi (Şevin Arslan ve Halis Arslan) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Basında yer alan haberlerde baskın sırasında maruz kaldığı işkence ve kötü muamele sonucu hastaneye kaldırılan İrfan Arslan’ın iki kaburgasının kırık olduğu ve alın, burun ve kafasında kesikler bulunduğu ifade edilmektedir.

(02/120) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Halkın Hukuk Bürosu, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan müvekkilleri Hakan İnci’nin infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığını 11 Şubat 2020 tarihinde yaptıkları açıklama ile duyurdu.

(02/121) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde 225 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Silivri Cezaevi’nde 238 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ve 236 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek’e destek olmak için 11 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Khalkedon Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, İsmail Kara’yı gözaltına aldı. İsmail Kara’nın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. 18 Haziran 2019 tarihinde açlık grevine başlayan İbrahim Gökçek eylemini 3 Ocak 2020 tarihinde, Helin Bölek ise 20 Ocak 2020 tarihinde ölüm orucuna çevirmişti.

(02/122) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’e destek olmak için 11 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Özgürlük Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 2 kişiyi (Baki Can Işık, Aygül Bilgi) gözaltına aldı.

(02/123) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

Arlet Natali Avazyan isimli bir kişi, 11 Şubat 2020 İstanbul’da tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Arlet Natali Avazyan 12 Şubat 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/124) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

11 Şubat 2020 tarihinde İsviçre’den İstanbul’a gelen Ayten Sarıkaya Kesler isimli bir kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkemeye tarafından tutuklandı. Tutuklama kararı sonrasında, kanser hastası olan Ayten Sarıkaya’nın adliyede fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı ve tedavisinin tamamlanmasından sonra cezaevine götürüleceği bildirildi. Haberde ayrıca Ayten Sarıkaya Kesler’e baygın halde iken zorla sorgu tutanağının imzalatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

(02/125) Muş’ta Tutuklanan Belediye Meclis Üyesi…

11 Şubat 2020 tarihinde Muş’un Varto ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Varto Belediye Meclisi Üyesi Şengül Çiçek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Varto İlçe Eş Başkanı Atik Yıldız ve HDP eski ilçe yöneticisi Bektaş Han aynı gün içinde mahkeme sevk edildi. Mahkeme Şengül Çiçek’in ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmasına, diğer 2 kişinin ise serbest bırakılmasına karar verdi.

(02/126) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Şubat 2020 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında DEM Müzik Merkezi’ne yönelik soruşturma kapsamında 1’i çocuk 2 kişi [Şirda Erol ve D. S. (15)]gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında daha önce 4 kişi (İlyas Arzu, Jiyan Savcı, Hakan Taş ve Berfin Doğan) gözaltına alınmış ve bu kişilerin gözaltı süresi 11 Şubat 2020 tarihinde 4 gün daha uzatılmıştı.

(02/127) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Şubat 2020 tarihinde Urfa’nın Bozova ilçesine bağlı Koçhisar kırsal mahallesinde yapılan ev baskınında 13 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ iddialarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5’inin (Mehmet Yıldırım, Tacettin Gül, İbrahim Polat, Mahmut Pehlivan ve İskender Şeker) Bozova İlçe Jandarma Komutanlığı’na; diğer 8 kişinin ise Urfa’ya götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınların isimleri: Mehmet Yıldırım, Kenan Yıldırım, Müslüm Yıldırım, Yılmaz Doğan, Tacettin Gül, Abdullah Polat, İbrahim Polat, Mustafa Yıldız, İskender Şeker, Emin Zincirkıran, Mahmut Pehlivan, Ayhan Atmaca ve Mustafa Taş.

(02/128) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Şubat 2020 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 2’si çocuk 12 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: S. A., V. Ç., Ferhat Salman, Mehmet Beyhan, Resul Demir, Mustafa Koç, Barış Şen ve Yusuf Keskin.

(02/129) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’nin HDP’li Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 11 Şubat 2020 tarihinde Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede katıldığı 22 etkinlik ve hakkındaki gizlik tanık ifadesi, 3 sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Cemal Özdemir’in ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak’, ‘nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın almak, taşımak ve bulundurmak’ suçlarından 17 yıl 6 aydan 36 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Davanın ilk duruşması 10 Mart 2020 tarihinde görülecek.

(02/130) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Van TV sunucuları Sibel Eres, Kadir Cesur, Nahide Aslan, Gülsün Altan, program yapımcısı Serdar Altan, Sorumlu Müdür Koçali Özipek ve Van TV ortaklarından Gürcan Bayrakçı ile Nedim Dalga hakkında Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede söz konusu 8 kişinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 7 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

(02/131) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

24 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” ile ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alınıp tutuklanan 7 kişi (Ayfer Yılmaz, Muzaffer İpek, Türkan Sünbül, Elvan Uçar, Mürvet Kesen, Zübeyde Ağırbaş, Maynur Yılmaz) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme 7 kişinin yurtdışı yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 10 Mart 2020 tarihine erteledi.

(02/132) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

11 Şubat 2020 tarihinde İstanbul merkezli, bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.