MENÜ
ANA SAYFA
x

13 – 15 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 – 15 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/120) Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı, 12 Ağustos 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında çıkan bir çatışmada 1 askerin (Piyade Teğmen Ömer Bağra) öldüğünü duyurdu.

(08/121) Bolu’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kişiler…

13 Ağustos 2022 tarihinde Bolu’nun merkez ilçesinde bulunan Atatürk Orman Parkı’nda oturan Suriyeli 4 kişinin, “Niye oturuyorsunuz burada, defolun gidin ülkemizden” diyen 4 kişilik bir grubun ırkçı saldırısına maruz kaldıkları ve yaralandıkları öğrenildi. Saldırıyla ilgili olarak 4 kişi (M. A., Ş. T., Ş. Ö. ve A. A.) sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(08/122) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan %96 engelli hasta mahpus Zülfü Yıldırım’ın (68) 13 Ağustos 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Cezaevi yönetiminin Yıldırım’ın ailesine ölüm nedeninin kalp krizine bağlı düşme olduğunu söylediği bildirildi.

(08/123) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Candemir’in (60) 15 Ağustos 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Cezaevi yönetiminin Candemir’in ailesine ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu söylediği bildirildi.

(08/124) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz ve kalitesiz olduğu, mahpusların yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kaldıkları, mahpuslara Covid-19 salgınından korunmak için kullanabilecekleri temizlik malzemesinin verilmediği öğrenildi.

(08/125) AYM’nin Aysel Tuğluk Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan demans hastası Aysel Tuğluk’un infazının ertelenmesi ve tahliyesi konusundaki başvuruya dair ara kararını 13 Ağustos 2022 tarihinde duyurdu. AYM, ara kararda, infaz ertelemesi ve tahliye talebini reddetti ve “tedbir kararı kapsamında başvurucunun tedavisine devam edilmesinin yanı sıra, nöroloji ve psikiyatri polikliniklerinde düzenli bir şekilde muayenesinin sağlanmasına, hastalığının seyri ve ilerleme durumuna göre belirli aralıklarla cezasının infazının ertelenmesi ve tahliyesinin gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesine” karar verdi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan Kobanê davasının 6 Ağustos 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme Aysel Tuğluk’un tahliyesine karar vermişti ancak başka bir davadan hükümlü olan Aysel Tuğluk tahliye edilmemişti.

(08/126) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkan Yardımcısı ve “Sokak Kedisi” isimli Youtube kanalının sahibi Ebru Uzun Oruç’un 14 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’da 4 kişilik bir grubun silahlı saldırısına uğradığı öğrenildi.

(08/127) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde, Ağrı’da bir çatışmada yaşamını yitiren Ulaş Alankuş için Gazi Mezarlığı’nda yapılmak istenen anmaya yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 23 kişiden bazılarının götürüldükleri İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldıkları öğrenildi.

(08/128) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul Bahçelievler ilçesinde Hasta mahpuslar ve cezaevlerindeki ihlallerle ilgili yapılmak istenen adalet nöbetine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında çocukların da olduğu 40 kişiden bazılarının götürüldükleri Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldıkları öğrenildi.

(08/129) İstanbul’da Anmaya Polis Müdahalesi…

Ağrı’da bir çatışma sonucu hayatını kaybeden Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDK) üyesi Ulaş Alankuş için İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Mezarlığı’nda 13 Ağustos 2022 tarihinde yapılmak istenen anmaya polis müdahale etti. Devrimci Parti Genel Başkanı Burcu Gül Çubuk, Alınteri dergisi temsilcisi Mürüvvet Küçük, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Deniz Aktaş, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Okan Danacı’nın da aralarında olduğu 23 kişi işkence ve kötü muameleyle gözaltına alındı. Müdahale sırasında Okan Danacı’nın çenesinin kırıldığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan 16’sı ifade işlemlerinin ardından, 7 kişi ise sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/130) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ve cezaevlerindeki ihlallerle ilgili olarak, mahpus yakınları tarafından 13 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binası önünde yapılan Adalet Nöbeti’ne polis müdahale etti. HDP üye ve yöneticileri ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) ve Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) yöneticilerinin ve çocukların da olduğu 40 kişi, işkence ve kötü muameleyle gözaltına alındı. Müdahale sırasında 9 tane ters kelepçe takılan Cemile Karakaş’ın baygınlık geçirdiği bildirildi. Gözaltına alınanlar aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/131) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

11 Ağustos 2022 tarihinde ifade için gittiği İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan HDP Şırnak İl Eş Başkanı Sabuha Akdağ, 12 Ağustos 2022 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/132) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Ağustos 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir, Kayapınar, Silvan ve Bismil ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 1’i çocuk en az 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Muhsin Acar, Dilan Kartal, Abdullah Arşimet, Abbas Nakçi, Barış Nakçi, Reşat İbek, B. Ç., Ejder Dağ, Sabahattin Gökalp, Nahşi Bulut ve Hasan Kayaalp).

(08/133) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Ağustos 2022 tarihinde Adana’da 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Mahabat Buğdaycı, İbrahim Doğan.

(08/134) Hakkari’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

13 Ağustos 2022 tarihinde Hakkari’nin merkez, Şemdinli, Yüksekova ve Derecik ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP merkez ilçe Eş Başkanı Hasan Özek’in de olduğu 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Hasan Özek, Cengiz Özdemir, Remzi Taş, Servet Erbaş, Muzaffer Basan, Savaş Eren, Nejdet Metin, Şeyma Saygi, Haydar Özcan ve Zeydan Cidal.

(08/135) Van’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

13 Ağustos 2022 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda HDP Gençlik Meclisi üyesi 4 kişi (Nurullah Pekbay, Şiyar Akti, Ferhat Azan ve Şerif Sarıbulak) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/136) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu’nun Tuzla’daki lüks konut projesi ile ilgili https://haber.sol.org.tr/, https://abcgazetesi.com/ ve https://t24.com.tr/ internet sitelerinde yayınlanan haberler, kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.