MENÜ
ANA SAYFA
x

13 – 15 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 – 15 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/167) Van’da Güvenlik Güçlerinin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

14 Haziran 2020 tarihinde Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kaşkol mahallesinde güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu Erhan Görür isimli sivil bir kişinin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin (Saim Yılmaz) ise yaralandığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(06/168) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Haziran 2020 tarihinde Iğdır kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/169) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

5 Haziran 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde düzenlenen saldırı sonucu yaralanan 1 askerin 12 Haziran 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(06/170) Bingöl’de Deprem…

14 Haziran 2020 tarihinde Bingöl’ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(06/171) Diyarbakır’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’da gözaltına alınan 2 kişinin götürüldükleri Çarşı Karakolu’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonucu 1 kişinin 3 dişinin kırıldığı, başına dikiş atıldığı; diğer kişinin de yüzünün ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğu bildirildi.

(06/172) Urfa’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

12 Haziran 2020 tarihinde Urfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Paşabağı mahallesindeki Aile Sağlık Merkezi’nde hasta girişi için kendisinden kimlik isteyen hemşire ile tartışan E. Ö. isimli bir sivil polisin araya giren Mehmet Demir isimli sağlık çalışanına fiziksel şiddet uyguladığı basında yer alan haberlerden öğrenildi. Burnu kırılan Mehmet Demir’in maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen sağlık raporu aldığı ve polis memuru hakkında ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ iddialarıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Urfa Valiliği, hakkında soruşturma başlatılan polis E. Ö.’nün açığa alındığını açıkladı.

(06/173) İstanbul’da Kaymakamlıkta Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Kişi…

12 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Mehmet Nuri Deniz isimli kişinin sosyal yardım almak için gittiği Şişli Kaymakamlığı’nda görevlilerin fiziksel şiddeti ile ırkçı sözlerine maruz kaldığı öğrenildi.

Mehmet Nuri Deniz’in maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen sağlık raporu aldığı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Mehmet Nuri Deniz basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Şişli Kaymakamlığı’na gittim. Mehmet isimli danışmanla görüştüm. Bana ‘Biz sana para vermek zorunda mıyız? Nereden geldiysen oraya git. Bitlis’ten Kürt gelmiş Nişantaşı’nda yaşamak istiyor. Köyüne git sana mı kaldı Nişantaşı’nda yaşamak? Biz sana niye para verelim’ gibi söylemleri oldu. Ben de ona cevap verince sözlü tartışma çıktı. Beni itti, darp etmeye çalıştı. Sonra iki güvenlik görevlisini çağırdı. Onlar da beni asansöre kadar dövdüler. Asansörün içinde bir kişi daha geldi, üç kişi beni dövdü. Sonra binanın dışına attılar”.

(06/174) Giresun’da Irkçı Grubun Saldırısına Uğrayan Kişi…

14 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Giresun’da O. İ. isimli bir kişinin sosyal medya hesaplarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın resmini paylaştığı gerekçesiyle 13 Haziran 2020 tarihinde ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldığı ve yüzünden yaralandığı iddia edildi.

Haberde saldırı sonrasında O. İ.’nin olay yerine gelen jandarma tarafından gözaltına alındığı daha sonra da kendisi ile birlikte 21 Kürt işçinin jandarma tarafından güvenlikleri sağlanamayacağı gerekçesiyle bir otobüse bindirilerek Giresun’dan memleketleri Urfa’ya gönderildiği ifade edildi.

(06/175) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara temizlik malzemesi verilmediği, mahpuslara verilen yemeklerin yeterli ve hijyenik olmadığı öğrenildi.

(06/176) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

14 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan Hasan Aşa isimli bir mahpusun yaşadığı sağlık sorunlarına zamanında müdahale edilmediği için bir parmağının kangren olduğu ve kesildiği iddia edildi.

(06/177) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1314 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

13 Haziran tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

13 Haziran saat 18.00’de yapılan basın açıklamasın müdahale eden polis 4 kişiyi (Nuriye Gülmen, Alev Şahin, Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

14 Haziran tarihinde saat 13.00 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(06/178) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Haziran 2020 tarihinde KHK ile mesleğinden ihraç edilen mimar Alev Şahin, Ankara’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasına müdahale eden polis tarafından fiziksel şiddet kullanarak eylem alanından uzaklaştırdı.

(06/179) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde yapılmak istenen “Nefes alamıyorum” eylemine valilik izni olmadığı gerekçesiyle müdahale eden polis 12 kişi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların bindirildikleri polis aracında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları ve bir kişinin bu esnada epilepsi krizi geçirdi öğrenildi.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Buse Üçer, Aydın Çetin, Serap Kaplan, Anıl Aktaş, Osman Çokaman, Aysun Gençtanır, Nebiye Merttürk, Gülçin Polat, Tankut Serttaş, Serdar Kibar, Temel Kılıç ve Ateş Aktaş.

(06/180) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü önünde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) tarafından yapılan oturma eylemine polis tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

Oturma eylemini takip eden gazetecilerin de polis tarafından engellendiği öğrenildi.

(06/181) Kocaeli’nde Eyleme Polis Müdahalesi…

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) tarafından 15-16 Haziran İşçi Eylemleri ile ilgili olarak 14 Haziran 2020 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 13 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/182) Erzurum’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

14 Haziran 2020 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6 kişi (HDP ilçe yöneticileri Dinçer Polat, Nurettin Kandemir ve Nimet Yılmaz, görevden uzaklaştırılan Karayazı Belediyesi Meclisi üyesi Mahmut Çimendağ, Mustafa Gül ve Sefa Çelik) gözaltına alındı.

(06/183) Bitlis’te Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

8 Haziran 2020 tarihinde Bitlis’in ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP Parti Meclisi üyesi Av. Diyar Orak’ın da aralarında olduğu HDP üye ve yöneticisi 6 kişi, 12 Haziran 2020 tarihinde 1’i (Diyar Orak) adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Diyar Orak, Orhan Bezirganoğlu, Günay Karabaş, Ferda Avkan, Elif Orman Erez, Yunus Başkan.

(06/184) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

11 Haziran 2020 tarihide Batman’ın Beşiri ilçesinde HDP ilçe binasına düzenlenen polis baskının ardından gözaltına alınan HDP ilçe eş başkanları Hasan Şakar ve Şefika Çetin 12 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/185) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

Adana’da dağıttıkları yardım kolileri nedeniyle haklarında Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere 12 Haziran 2020 tarihinde Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden HDP Ceyhan İlçe Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ile ilçe yöneticileri Sabri Duman, Şahin Dorak ve Umut Dorak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 4 kişinin polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/186) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Dernek Üye ve Yöneticileri…

8 Haziran 2020 ve takip eden günlerde Diyarbakır’da Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği’ne (TUAY-DER) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü (HDP Bağlar Belediye Meclisi üyesi Vahit Doğru, Fatma Gül ile Selahattin Çap) 12 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Buna göre, toplam 22 kişinin gözaltına alındığı bu soruşturma kapsamında 7 kişi tutuklanmış, 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu.

(06/188) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Haziran 2020 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/189) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Haziran 2020 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Ramazan Arslan, Celal Arslan, Bedran Etiz, Hebat Sayın ve Helat Sayın) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Aynı soruşturma kapsamında 9 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınan ve 1,5 aylık hamile olan Sohbet Aslan isimli kişinin gözaltında olduğu sırada 2 kez hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(06/190) İHD Eş Genel Başkanı Hakkında Açılan Soruşturma…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin hakkında 2015 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla soruşturma açıldığı ve bu soruşturma kapsamında Eren Keskin’in 13 Haziran 2020 tarihinde İstanbul’da savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(06/191) Edirne’de Polis Tarafından El Konulan Siyasi Parti Materyalleri…

HDP tarafından yapılacak “Demokrasi Yürüyüşü” kapsamında kullanılmak üzere HDP Genel Merkezi tarafından Edirne il örgütüne gönderilen pankart, önlük, şapka gibi materyallere 13 Haziran 2020 tarihinde polis tarafından savcılık kararıyla Edirne otogarında el konulduğu öğrenildi. Materyallerle ilgili HDP il yöneticisi Kerim Tüfekçi’nin Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek ifadesinin alındığı bildirildi.

(06/192) Bingöl’de Engellenen HDP Heyeti…

14 Haziran 2020 tarihinde Bingöl Karlıova’da meydana gelen deprem sonrası inceleme yapmak üzere bölgeye giden HDP Bingöl İl Örgütü tarafından oluşturulan heyetin bölgeye girişine izin verilmediği öğrenildi.

(06/193) Eruh’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Eruh ilçesine bağlı 11 köyde 13 Haziran saat 16:00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Siirt Valiliği 14 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile 14 Haziran saat 18:00 itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çetinkol, Cintepe, Yanılmaz, Görendoruk, Dikboğaz, Dadaklı, Özlüpelit, Dağdöşü, Dönerdöver, Tünekpınar ve Demiremek köyleri.

(06/194) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

HDP tarafından yapılacak “Demokrasi Yürüyüşü” öncesinde 14 Haziran 2020 itibarıyla 13 ilde “yürüyüşe katılacak kişilerin” illere giriş ve çıkışlarına ve açık alanlarda yapılacak eylem ve etkinliklere valiliklerce kısıtlama getirildi. Kısıtlama getirilen iller ve kısıtlama süreleri: Bitlis (süre belirtilmemiş), Hakkari (3 gün), Kırklareli (7 gün), Edirne (3 gün), Kocaeli (15 gün), Sakarya (5 gün), Van (süre belirtilmemiş), Tekirdağ (3 gün), Adana (15 gün) ve Bursa (7 gün), Samsun (7 gün), Şırnak (15 gün), Antalya (7 gün).

Van Valiliği 5 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak her türlü gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasını 7 Haziran 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklamıştı Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana kesintisiz olarak uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 1309 güne uzatılmıştı. Valilik 11 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerini ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlarını, “Koronavirüs kapsamında alınacak ek tedbirler” kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği yasakladı.

Bitlis Valiliği 12 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerini ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlarını İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği yasakladı.

Edirne Valiliği 12 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerini ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlarını 14 Haziran 2020 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arasında yasakladı.

Kırklareli Valiliği 12 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde düzenlenecek eylem ve etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerini ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlarını İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği yasakladı.

Tekirdağ Valiliği 12 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerini ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlarını İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 14 Haziran 2020 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arasında yasakladı.

Antalya Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini yasakladı, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerine ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 13 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında kısıtlama getirdi.

Kırklareli Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genlinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer vb. her türlü eylem/etkinlikleri 14 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında yasakladı.

Kocaeli Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptı açıklama ile il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişlere ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği kısıtlama getirdi.

Kocaeli Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptı açıklama ile il genlinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer vb. her türlü eylem/etkinlikleri 13 Haziran 2020 ile 27 Haziran 2020 tarihleri arasında yasakladı.

Hakkari Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini yasakladı, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerine ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 14 Haziran 2020 ile 16 Haziran 2020 tarihleri arasında kısıtlama getirdi.

Sakarya Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini yasakladı, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerine ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 15 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında kısıtlama getirdi.

Samsun Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile parti binalarının önünde veya içinde düzenlenecek ve 50 kişiyi geçmeyecek basın açıklamaları hariç il genelindeki tüm açık hava etkinliklerini yasakladı, il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişlere ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 14 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında kısıtlama getirdi.

Şırnak Valiliği 13 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak her türlü açık hava etkinliğini yasakladı, bu etkinliklere destek vermek için gelenlerin il sınırları içine girişlerine ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 15 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 15 gün kısıtlama getirdi.

Adana Valiliği 14 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile parti binalarının önünde veya içinde düzenlenecek ve 50 kişiyi geçmeyecek basın açıklamaları hariç il genelindeki tüm açık hava etkinliklerini yasakladı, il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişlere ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 15 Haziran 2020 itibarıyla 15 gün süreyle kısıtlama getirdi.

Bursa Valiliği 14 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile parti binalarının önünde veya içinde düzenlenecek ve 50 kişiyi geçmeyecek basın açıklamaları hariç il genelindeki tüm açık hava etkinliklerini yasakladı, milletvekilleri hariç olmak üzere il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişlere ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği 14 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında kısıtlama getirdi.

(06/195) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Haziran 2020 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 28 kişi gözaltına alındı.

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de oluğu 84 kişiden 12’si 12 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı, 28 kişi ise 15’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında daha önce 10 kişi tutuklanmış, 22 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 1 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

14 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da 2 kişi; Elazığ’da 1 kişi gözaltına alındı.

(06/196) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı,12 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 15 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.242 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 13 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 14 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.459 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 14 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 15 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.562 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 14 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.807 ve vaka sayısı ise 178.239 oldu.

Hatay Valiliği 12 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açılamada Suriye’de görevli toplam 140 asker ve polisin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını belirtti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.