MENÜ
ANA SAYFA
x

13 – 15 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 – 15 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/102) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 13 Mayıs 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında 1 askerin (Muhammed Küçük) öldüğünü duyurdu.

(05/103) İzmir’de Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

11 Mayıs 2023 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde bir ihbar için gelen polisin ‘dur ihtarına uyulmadığı’ ve ‘mukavemet edildiği’ gerekçesiyle ateş açması sonucu Semih Güler isimli bir kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili gözaltına alınan polis memuru F. Y.’nin 12 Mayıs 2023 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

(05/104) Ankara’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Ankara Barosu 12 Mayıs 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaştığı raporda Necip Hablemitoğlu’na yönelik suikast ile ilgili soruşturma kapsamında Ukrayna’da gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Nuri Gökhan Bozkır’ın gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını açıkladı. Raporda şunlar belirtilmektedir: “Mağdurun iddialarının cinsel yönden tacizi de içerir şekilde ve ulusal düzenlemelerdeki suçun nitelikli hallerini oluşturur şekilde işkence suçunu oluşturduğu (…) kamu görevlilerinin başvurucuya yönelik eylemlerinin yoğunluğu, ağırlığı, süresi, mağdur üzerindeki uzun süreli fiziki ve özellikle psikolojik etkileri dikkate alındığında işkence olarak nitelenmesinin kaçınılmaz olduğu (…) başvurucuya yönelik yoğun bir şiddet ve şiddet tehdidi iddialarının bulunduğu (…) anlaşılmaktadır.”

(05/105) Mardin’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Mayıs 2023 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ismi öğrenilemeyen 2 kişinin sokakta polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/106) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

13 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Nisan 2023 ile 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında kamu televizyonu TRT Haber’de canlı yayında Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı’na 48 saat 45 dakika, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı’na 28 saat 53 dakika süre ayrılırken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı’na ayrılan sürenin 32 dakika olduğu öğrenildi.

Avrasya Araştırma Şirketi’nin kurucusu Kemal Özkiraz 13 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’da Muharrem İnce’nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nin yapıldığı 14 Mayıs 2023 gününe ilişki tespit edilen ihlaller aşağıdaki gibidir:

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’de Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) müşahitlerinin AKP üyesi olduğu iddia edilen kişilerin fiziksel saldırısına maruz kaldığı ve saldırı sonucu 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde YSP müşahitlerinin korucu olduğu iddia edilen kişilerin fiziksel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Merkez ilçesindeki Şırnak Lisesi’nde görevli müşahitlerin Vali’nin talimatıyla binadan çıkartıldığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’nın Seyhan ilçesindeki Mekan Ortaokulu’nda görevli YSP müşahitlerinin AKP müşahidi olduğu bildirilen kişilerin fiziksel saldırısına maruz kaldığı ve saldırı sonucu 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Hazım Ersu İlkokulu’nda YSP okul temsilcisinin AKP üyesi olduğu bildirilen kişilerin fiziksel saldırısına maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda görevli Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi bir kişinin AKP üyesi olduğu bildirilen görevlilerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Kardeşler mezrasında bir sandık görevlisinin usulsüz oy kullanma girişiminde bulunduğu iddia edilen bir grubun fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerde, Urfa’nın Harran ilçesine bağlı Minare köyünde CHP’li görevlilerinin usulsüz oy kullanma girişiminde bulunduğu iddia edilen bir grubun fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, seçimi izlemek üzere Şırnak’ta bunan İsviçreli bir heyetin polis ve jandarma tarafından sandıkların kurulduğu okullara alınmadığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Sabri Kün İlkokulu’nda bir avukatın AKP okul sorumlusu olduğu bildirilen bir kişi tarafından “Seni burada dolaştırmam, çıkacaksın buradan, döverim seni” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Lütfiye Benli Ortaokulu’nda sayım sırasında farklı partilerin görevlileri arasında çıkan tartışmada 4 kişinin bıçakla yaralandığı öğrenildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, seçimi izlemek üzere Siirt’te bunan gözlemci heyetinde bulunan İspanya Temsilciler Meclisi Üyesi Jon Iñarritu García, İsabel Chacon ve Tino Brugos’un  gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 3 kişi 15 Mayıs 2023 tarihinde Diyarbakır Havalimanı’na götürülerek sınır dışı edildiği bildirildi.

(05/107) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 12 Mayıs 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/108) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu TİHV İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi (Aytül Uçar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, avukat Erdoğan Akdoğdu ve İ. T. ile M. K.) hakkında İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Mayıs 2023 tarihinde görülmesi gereken duruşmasına sanıkların ve avukatlarının mazeret bildirerek katılmadığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 12 Temmuz 2023 tarihine erteledi. İddianamede 6 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

(05/109) Sakarya’da Vicdani Retçinin Yargılandığı Dava…

Vicdani retçi Ersan Uğur Gör hakkında yoklama kaçağı olduğu gerekçesi ile Sakarya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Mayıs 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Ersan Uğur Gör’ü toplam 15.000 TL idari para cezası ile cezalandırdı.

(05/110) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Ekşi Sözlük’e ait https://eksisozluk2023.com ve https://eksisozluk42.com internet sitelerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Mayıs 2023 ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 14 Mayıs 2023 tarihli kararları ile ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.