MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Ağustos 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

13 Ağustos 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/034) İşçi Ölümleri[5]

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 4 Ağustos 2014’te, Temmuz ayı boyunca meydana gelen iş kazaları ve alınmayan önlemler nedeniyle en az 123 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(08/035) Gaziantep’te Linç Girişimleri…

Gaziantep’te 11 Ağustos 2014’te, Hıdır Çalan’ın (62) Suriyeli sığınmacı olan kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından kentte 12 Ağustos 2014’te Suriyelilere yönelik linç girişimleri başladı. Hıdır Çalan’ın akrabalarının öncülük ettiği linççi grup karşılaştıkları Suriye plakalı araçları kullanılamaz hale getirdiler, Suriyelilere ise linç girişiminde bulundular. Gece boyu süren saldırılar sonunda 10 Suriyelinin bıçak veya sopa darbesiyle yaralandığı öğrenildi.

(08/036) Sonuçlanan İşkence Davası…

İstanbul’un Avcılar İlçesi’nde 3 Ekim 2009’da parkta içki içtiği gerekçesiyle Güney Tuna’yı (21) döven polis memuru Muhammed Bağcı’nın, “sağlam raporu” veren Doktor Ergin Ertan’ın ve aynı olayda “görevlerini ihmal ettikleri” suçundan haklarında dava açılan beş polis memurunun Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava 18 Aralık 2012’de sonuçlanmıştı.

Karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanık polis memurları Muhammet Bağcı ve Samet Durmaz’a “ağırlaştırılmış işkence yapmak” suçundan 6’şar yıl 8’er ay hapis cezası vermiş, diğer sanık polis memurları Evren Bakırtaş, Zafer Arık, Fatih Fidan ve Enes Paray ise beraat etmişti.

Sanık doktor Engin Ertan’a da adli muayenede kolluk görevlisini muayene odası dışına çıkarmayarak İstanbul Protokolü’ne uymadığı ve bu nedenle “görevi ihmal ettiği” gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Kararı görüşen Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin polisin sadece karakolda değil sokakta da insan dövmesinin işkence suçu kapsamına girdiğini belirterek kararı onadığı 12 Ağustos 2014’te öğrenildi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi “işkence” suçundan hapis cezası alan diğer polis memuru Samet Durmaz hakkındaki kararı ise bozdu.

(08/037) Hakkâri’de Yargısız İnfaz Girişimi…

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde 12 Ağustos 2014’te haber takibi yapmak amacıyla sınıra giden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Ayhan Dinç, askerlerin açtığı ateş sonucu kolundan yaralandı.

(08/038) Yargılanan Kişiler…

İstanbul’da Gezi Parkı eylemleri döneminde polisin attığı gaz bombasının fişeğinin isabet etmesi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014’te yaşamını yitiren Berkin Elvan için Aydın’ın Didim İlçesi’nde kurulan çadıra 14 Mart 2014’te baskın düzenleyen polis ekipleri 30 kişiyi gözaltına almıştı.

30 kişiyle ilgili devam eden soruşturmanın tamamlandığı ise 12 Ağustos 2014’te öğrenildi. Didim Cumhuriyet Savcılığı’nın 30 kişi hakkında “kamu malına zarar vermek” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek” suçlamalarından 11’er yıla kadar hapis cezası talep ettiği yargılamaya Didim 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak.

(08/039) Kocaeli’de İşçi Eylemine Müdahale…

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sendika hakkı ve toplu sözleşme hakkı talebinde bulundukları için işten atılan Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi işçilerin 12 Ağustos 2014’te hastane bahçesine çadır kurarak yaptıkları eyleme müdahale eden polis ekipleri 2 işçiyi gözaltına aldı.

(08/040) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişi…

Halkın Emek Partisi (HEP) eski Şırnak İl Başkanı olan ve uzun yıllar Avrupa’da yaşamak zorunda kalan bulunan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Mesut Uysal, 12 Ağustos 2014’te Türkiye’ye giriş yaptığı Esenboğa Havalimanı’nda (Ankara) gözaltına alındı.

Karakolda bekletilen Mesut Uysal hakkında herhangi bir yakalama kararı olmaması üzerine akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

bt140813

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] İş kazaları ve işçi ölümlerine dair veriler Haziran-2014’ten itibaren İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporlarına dayandırılmaktadır.