MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/084) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

5 Ağustos 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde devam eden “Pençe-Kaplan” operasyonu kapsamında çıkan bir çatışmada yaralanan 1 korucunun (Mehmet Ali Taş) tedavi gördüğü hastanede 12 Ağustos 2020 tarihinde öldüğü öğrenildi.

(08/085) Antalya’da Saldırıya Maruz Kalan Trans Kadınlar…

12 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Teomanpaşa Caddesi’nde bir grup trans kadının kimliği belirsiz bir grubun saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

(08/086) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki mahpuslarla yapılan görüşmelere dayanarak hazırlanan raporu 12 Ağustos 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, 5 Ağustos 2020 tarihinde Ümran Cengiz ve Burhan Renkli isimli 2 mahpus gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kalmış, koğuşlarından çıkarılarak tek kişilik hücrelere konmuşlardır. Raporda ayrıca mahpusların maruz kaldıkları fiziksel şiddet nedeniyle yaralandıkları, mahpuslara keyfi disiplin cezaları verildiği, mahpusların ihtiyaç duydukları malzemelerin kargo ile gönderilmesinin cezaevinde yer olmadığı gerekçesiyle engellendiği belirtilmektedir.

(08/087) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ankara Kadın Platformu tarafından İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesi girişimini protesto etmek için 12 Ağustos 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis müdahalesi sonucu aralarında gazeteci Eylem Akdağ ile avukatların da bulunduğu 33 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Eylem Akdağ, Sevinç Hocaoğulları, Nebiye Merttürk, Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Zeynep Tan, Aylin Kalp, Kardelen Demir, Emel Vural, Yağmur Alaz Gülveren, Gülçin Polat, Sena Bademli, Arzu Kurt, Sude Sivri, Gülbahar Gündüz, Beste Uymaz, Tuğba Koçer, Serap Kaplan, Meziyet Yıldız, Deniz Akıl, Sibel Göktaş, Zelalsu Değirmenci, Fatma Kılıçarslan. Gözaltına alınan kişiler aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/088) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1372 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Ağustos 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(08/089) Erişime Engellenen Haber…

Artı Gerçek haber sitesinde 27 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan “Çağrı merkezi çalışanlarına sahte anket yaptırıp işten çıkardılar” başlıklı haber Batman 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Ağustos 2020 tarihli kararıyla erişime engellendi.

www.ankahaber.com.tr, www.cumhuriyet.com.tr, www.odatv.com, www.birgun.net, www.sol.org.tr ve www.krttv.com.tr haber sitelerinde 6 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan, TMSF’ye ait bir arazinin ihalesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı tarafından alınmasına ilişkin bir haber İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 11 Ağustos 2020 tarihinde erişime engellendi.

(08/090) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Temmuz ayında 7’si çocuk yaşta, 3’ü kadın olmak üzere en az 164 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Buna göre 2020 yılının ilk 7 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı 1098 oldu.

(08/091) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 12 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.212 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 12 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.891 vaka sayısı ise 244.392 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.