MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/112) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 12 Ağustos 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yar alan bir askeri üs bölgesine HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerin (Hakan Bali) öldüğünü açıkladı.

(08/113) Kastamonu ve Sinop’ta Sel Nedeniyle Yaşamını Yitiren Kişiler…

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Karadeniz Bölgesi’nin batısında çok sayıda ilde yaşanan sel felaketinde 13 Ağustos 2021 itibarıyla yaşamını yitirenlerin sayısının Kastamonu’da 29, Sinop’ta 2 kişi olmak üzere 31’e yükseldiğini, ayrıca Bartın’da 1 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

(08/114) Urfa’da Suriye’den Açılan Ateş Sonucu Yaralan Çocuk…

12 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Ağustos 2021 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde T. D. (3) isimli bir çocuğun Suriye’nin Serakaniye kentinden açıldığı iddia edilen ateş sonucu başından yaralandığı öğrenildi. Tedavisi hastanede süren T. D.’nin hayati tehlikesinin olduğu bildirildi.

(08/115) Batman’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

12 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Metin Kızmaz (18) isimli kişinin 3 farklı tarihte polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Metin Kızmaz basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Polisler tarafından farklı tarihlerde iki kez Şafak mahallesinin arka sokaklarında durdurulup alıkonuldum ve bana ‘Bize yardım et, biz de sana yardım edelim’ dediler Tekliflerini reddedince bana ‘Seninle daha çok görüşeceğiz’ tehdidinde bulundular. Aynı polisler bir süre sonra çalıştığım işyerine geldiler. Ellerinde telsizlerle içeri girdiler. Sonra herkesin içerisinde beni bir köşeye çektiler. Beni daha önce hiçbir şekilde görmediğim insanlar hakkında ifade vermemi istediler.”

(08/116) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kurbani Özcan isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Haberde ayrıca Kurbani Özcan’ın tek kişilik hücrede tutulduğu ve infaz koruma memurları tarafından ‘Buradan sağ çıkmayacaksın’ denilerek ölümle tehdit edildiğini belirtti. Kurbani Ateş’in annesi Gülan Ateş, basında yer alan açılamasında şunları belirtti: “Gardiyanlar ve cezaevi idaresinde görevli kişiler oğlumu coplarla, tekmeyle dövmüş. Vücudunun birçok yerinde yara oluşmuş ve 25 dikiş atılmış. Gardiyanlar ve cezaevi idaresinde görevli kişiler oğlumu cezaevinin içinde dolaştırıp, sonra tek kişilik hücreye atmışlar. Gardiyan ve göreviler, oğluma ‘Buradan sağ çıkmayacaksın, cenazen çıkacak’ demiş.” Basının konuyla ilgili sorularını yanıtlayan bir cezaevi yetkilisi “Kendisinin sunduğu bir tane somut delil yok. Bu konuda yapılan soruşturmalarda personelin bu iddialar konusunda almış bir disiplin cezası yok. Kendisi sık sık bu iddiaları gündeme getiriyor. Mesnetsiz iddialardır” diyerek iddiaları reddetti.

(08/117) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 12 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/118) Urfa’da Katıldıkları Eylem Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Elektrik kesintileri ve yüksek elektrik faturaları nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi (DEDAŞ) protesto etmek için 11 Ağustos 2021 tarihinde Urfa’nın Haliliye ilçesinde yapılan protesto gösterisi ile ilgili açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 18 kişinin ifade vermek için gittikleri Urfa İl Jandarma Komutanlığı’nda gözaltına alındıkları öğrenildi.

(08/119) Kars’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Ağustos 2021 tarihinde Kars’ta gözaltına alınan 7 kişi 12 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/120) Antep’te Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Ağustos 2021 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınlarında 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(08/121) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews Haber Ajansı muhabiri Hikmet Tunç hakkında 13 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı “4 milyon 500 bin TL karşılığında peşkeş çektiği Muradiye Şelalesi kaderine terk edildi” başlıklı haberde Muradiye Belediyesi’ne o dönem kayyım olarak atanan Harun Yücel’e hakaret ettiği iddiasıyla Muradiye Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Ağustos 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Hikmet Tunç’u 8 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(08/122) Adana’da Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı İbrahim Karakaş hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Ağustos 2021 tarihinde görüldü.

İbrahim Karakaş duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme İbrahim Karakaş’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca İbrahim Karakaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İbrahim Karakaş 6 Kasım 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(08/123) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 12 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 138 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 22.261 olduğunu açıkladı.

Buna göre 12 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 52.701, vaka sayısı ise 6.018.485 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.