MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/136) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 12 Ekim 2023 tarihlerinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Musa Esat Kaya) öldüğünü açıkladı.

(10/137) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 13 Ekim 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(10/138) Ankara’da Gözaltına Alınan Avukat ve Diğer Kişiler…

13 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi Başkanı Ceren Yılmaz, ÇHD Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gökçe ile ÇHD üyesi Bilgi Topçu’nun da olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/140) Aydın’da Tutuklanan Çocuklar…

Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında dini değerleri aşağıladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 çocuktan 2’si 12 Ekim 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 çocuk ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/141) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

BirGün muhabiri İsmail Arı ve BirGÜn Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın hakkında “Varank’ın kuzeni köşeyi döndü” başlıklı haber nedeniyle eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın şikayeti üzerine İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi.

(10/142) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Eylül Deniz Yaşar hakkında 2017 yılında yapılan bir basın açıklaması ve kendisi tarafından yapıldığı iddia edilen bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme gazetecinin beraatına karar verdi.

(10/143) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

“MİT Tırları Davası” olarak bilinen davada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve gazeteci Erdem Gül hakkında verilen kararın Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davada Erdem Gül’ün dosyasının ayrılmasına karar verilmişti. Erdem Gül hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 12 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 30 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(10/144) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yapılan foruma katıldıkları gerekçesiyle aralarında Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros’ ile Rüya Kurtuluş ve Feride Eralp hakkında İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 kişinin beraatına karar verdi.

(10/145) İstanbul’da Çocuğun Yargılandığı Dava…

A. E. S. (17, e) isimli çocuk hakkında Atatürk’ün fotoğrafı ile çektiği video nedeniyle İstanbul Anadolu 3. Çocuk Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2023 tarihinde başlandı. Tutuklu yargılanan A. E. S. duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan A. E. S.’yi 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı.Mahkeme hükümle birlikte A. E. S.’nin tahliyesine karar verdi. A. E. S. 20 Eylül 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/146) Eylem ve Ekinliklerin Yasaklandığı İller…

İzmir Valiliği 6 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, bu amaçla toplanma, stant kurma, çadır kurmak, bildiri dağıtımı, konser ve benzeri eylem ve etkinliklerin 6 Ekim 2023 tarihi itibarıyla 107 gün süreyle yasakladığını duyurdu

Mardin Valiliği 12 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, miting, çadır kurma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, şenlik, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri ve benzeri eylem ve etkinliklerin 13 Ekim 2023 tarihi itibarıyla 7 gün süreyle yasakladığını duyurdu

(10/147) İstanbul’da Basılan Dernek Binası…

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şubesi 13 Ekim 2023 tarihinde polis tarafından basıldı. Yapılan aramada binada bulunan kimi evraklara el konulduğu öğrenildi.

(10/148) Eskişehir’de İptal Edilen Festival…

14 – 15 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Octoberfest’in 12 Ekim 2023 tarihinde Eskişehir Valiliği tarafından ”kamu düzeni ve güvenliği” gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi.

(10/149) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Kanal İstanbul’un geçeceği bölgelerden arazi alanlarla ilgili https://halktv.com.tr, https://www.birgun.net, https://www.diken.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/150) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 13 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi’ni 13 Ekim 2023 ile 27 Ekim 2023 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.