MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/103) Operasyonlar ve Saldırılar…

12 Eylül 2022 tarihinde Şırnak’ın Besta bölgesinde kesilen ağaçları taşıdığı bildirilen bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 4 kişinin (Özgür Babat, Dindar Benek, Mervan Bilen ve soyadı öğrenilemeyen Hasan isimli bir kişi) yaralandığı öğrenildi.

(09/104) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 13 Eylül 2022 tarihinde, 2022 yılının Ağustos ayında 12’si kadın, 9’u çocuk, 12’si göçmen olmak üzere en az 186 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2022’nin ilk sekiz ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı 1202 oldu.

(09/105) Aydın’da Irkçı Saldırı…

13 Eylül 2022 tarihinde Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Arapdere köyüne ev almak için giden bir Kürt ailenin “köyde Kürt istemiyoruz” denilerek ırkçı bir saldırıya maruz kaldığı ve saldırı sonucu 8 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Saldırıya maruz kalan kişilerden Semra Türkan basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Köyden çıktıktan sonra yolun kamyonetle kapatılmış olduğunu gördük. Arabalarının arkası demir sopalarla doluydu. 7-8 kişi önümüzü kesti. 8 yaşındaki oğlumla eşim Cengiz Türkan öndeki araçtaydı. Onlar soru sormadan arabadan demirleri çıkardılar. Eşim ‘buradan ev aldık’ dedi. Daha sonra ‘biz Kürtleri kabul etmiyoruz’ dediler. (…) Eşimin ve kardeşimin kafasına vurup yaraladılar (…) Biz annemle birlikte araca bindik. Başka yoldan gittik ama orayı da kapatmışlardı. Ellerindeki telefonlara bakıyorlardı. Zaten bizim fotoğrafımızı, videomuzu, plakamızı çekmişlerdi. Demek ki onları telefonla atmışlar. Biz onları görünce yolu değiştirdik. Orman yolundan gitmek istedik. Bir süre sonra gittik. Orada da başka bir grup vardı. Hepsi silahlıydı. Bize doğru gelirken başka yola girdik 3-4 araba takip etti bizi. Eski arabalar ve doblo araba vardı arkamızda. 3 yolu da kapatmışlardı. Durduk. Bizi araçtan indirdiler. Soru sormadan vurmaya başladılar. Kardeşimi ve arkadaşını da dövmeye başladılar (…) Üçüncü girdiğimiz yolda 15-20 araç vardı, çift yönlü Tire yolunu araçla kapatmışlardı. Bize şiddet uygularken video da aldılar. ‘Teröristleri nasıl dövüyoruz onlara ders olsun. Bizim bölgemize giremeyeceklerini bilmiyor musunuz?’ dediler. Kardeşim kan kustuktan sonra üzerine attım kendimi daha fazla dövemesinler diye. Uzun namlulu silah tuttular kafama (…) Telefonlarımızı kırdılar. Annemi çantasının sapıyla boğmaya çalıştılar. Bizi tecavüzle, öldürmekle tehdit ettiler, cinsiyetçi hakaretler ettiler (…) Jandarmayı aradık. Bize ‘orası bizim bölgemiz değil’ dedi.”

(09/106) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Eylül 2022 tarihinde tutuklanarak İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’ne götürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(09/107) Cezaevinde Açlık Grevi…

12 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan gazeteciler Safiye Alağaş, Neşe Toprak, Remziye Temel ve Elif Üngür’ün maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 5 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

(09/108) Cezaevinde Açlık Grevi…

12 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Kilis L Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Hüseyin Osmanpur, Hüseyin Aydın, Uğur Taşdeviren) maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle açlık grevine başladığı öğrenildi. Açlık grevine başlayan 3 mahpusun kaldıkları koğuşlardan alınarak tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.

(09/109) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 13 Eylül 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/110) İzmir’de Öğrenci Eylemine Polis Müdahalesi…

Barınma hakkı talebiyle İzmir’deki İnciraltı Kent Ormanı’nda çadır kuran Çatımız Gökyüzü hareketi üyelerine 12 Eylül 2022 gecesi müdahale eden polis, 4 kişiyi (Barış Kırmızıtaş, Ayhan Bakır, Taha Cihan ve Murat Boztaş) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/111) Bitlis’te Tutuklanan Gazeteci…

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, hakkında yaptığı bir haber nedeniyle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bitlis Milletvekili’nin şikayeti üzerine açılan davada verilen 1500 TL idari para cezasını ödemediği gerekçesiyle 13 Eylül 2022 tarihinde tutuklandı.

(09/112) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews muhabiri Rabia Önver hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2022 tarihinde başlandı. Rabia Önver duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı 23 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(09/113) Hakkında Soruşturma Açılan CHP Yöneticisi…

12 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Kongresi’nde bir televizyon kanalına verdiği Kürtçe demeçte geçen “Diyarbakır, hakikaten Türkiye Kürdistanı’nda önemli, tarihi bir şehrimiz. Büyük bir şehrimiz” şeklindeki sözleri gerekçesiyle CHP Parti Meclisi üyesi Nevaf Bilek hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(09/114) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında yaptığı adalet nöbeti eylemi sırasındaki açıklamalarında İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2022 tarihinde başlandı. Emine Şenyaşar duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Mart 2023 tarihine erteledi.

(09/115) İstanbul’da İndirilen Pankart ve Gözaltına Alınan Zafer Partisi Yöneticisi…

12 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki bir sokağa Zafer Partisi tarafından asılan üzerinde “Yerli ve Milli Escobar” yazılı pankartın polis tarafından indirildiği öğrenildi. Polisin pankartlarını indirmesine müdahale eden Zafer Partisi Fatih İlçe Başkanı’nın gözaltına alındığı bildirildi.

(09/116) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

13 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Barosu tarafından 17-24 Eylül 2022 tarihinde düzenlenecek Avukat Spor Oyunları’na İzmir Valiliği tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(09/117) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Eylül 2022 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı.

(09/118) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 13 Eylül tarihinde, 5 Eylül-11 Eylül 2022 tarihleri arasında Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 89 kişinin yaşamını yitirdiğini ve vaka sayısının 25.143 olduğunu açıkladı.

Buna göre 11 Eylül 2022 itibarıyla salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 101.068, vaka sayısı ise 16.852.382 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.