MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Haziran 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130613

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

13 Haziran 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/057) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Türkiye’de Eylemler…

Tüm Türkiye’yi saran protestolar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eylemci grupların temsilcileriyle görüşmesinin ve Gezi Parkı için referanduma gidilebileceğinin ifade edilmesinin ardından 12 Haziran 2013’te Ankara’da devam etti. Eylemlerin 16. gününde Tunali Hilmi Caddesi’nde ve Kenndey Caddesi’nde toplanan gruplara gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Ankara’daki eylemlerde ortaya çıkan kamera kayıtları sonucu kimliği gizlenen bir polis memurunun silahından çıktığı ileri sürülen kurşunla ağır yaralanan Mehmet Ethem Sarısülük (26) adlı işçinin beyin ölümü 12 Haziran 2013’te gerçekleşti. Eylemlerin başladığı günden bu yana eylemler nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı biri polis memuru olmak üzere 5’e, polisin saldırıları, şiddet kullanımı ve engellemeleri dolayısıyla yargısız infaz kurbanı olanların sayısı 3’e yükseldi.

İzmir’deki protesto gösterilerine saldıran polisin uyguladığı şiddetin kameralar tarafından kayıt alınması sayaesinde deniz kenarında oturanları coplayarak darp eden ve bir kadının saçını çeken 3 polis memuru başlatılan soruşturma kapsamında 12 Haziran 2013’te açığa alındı.

İstanbul’da ise Taksim Meydanı’nda stand açmak için Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) il binasından çıkan 6 kişi polis ekipleri tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Kanada televizyonu CBC, İstanbul’da görev yapan ve protesto eylemlerini takip eden muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel’ın gözaltına alındığını bildirdi.

(06/058) Hakkâri’de Şüpheli Asker Ölümü…

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’ndeki Omurlu Karakolu’nda zorunlu askerlik hizmetini yapan Van’ın Çaldıran İlçesi’nin nüfusuna kayıtlı Ferhat Mortaş’ın 12 Haziran 2013’te intihar ettiği iddia edildi.

(06/059) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 15 Mayıs 2013’te, Hrant Dink cinayeti davasında 18 sanık hakkında “silahlı örgüt üyesi oldukları” suçundan verilen beraat kararlarını, sanıkların içinde yer aldıkları oluşumun, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220. maddesinde düzenlenen “suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüt” olduğunu kabul ederek bozmasının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 12 Haziran 2013’te yeni duruşma tarihini 17 Eylül 2013 olarak belirledi.

(06/060) Üniversitelerde Saldırılar…

Afyon’da 12 Haziran 2013’te, Kocatepe Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrencilere aşırı sağcı bir grubun saldırması sonucu 8 öğrenci yaralandı. Olay yerine gelen polis ekiplerinin darp ederek gözaltına aldığı 8’i yaralı 40 Kürt öğrenci daha sonra serbest bırakıldı.

(06/061) Cezaevlerinde Baskılar…

Şakran (İzmir) T Tipi Cezaevi’nde tutulan Seyfettin Yavuz’un gönderdiği mektup sonucu aynı cezaevinde tutulan Sezgin Baci ve Enver Özer’in hastalıkları dolayısıyla zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geldikleri 12 Haziran 2013’te öğrenildi.

(06/062) Bitlis’te Kapatılan Kurum…

Güroymak Kaymakamlığı, Güroymak Belediyesi tarafından açılan Şerzan Kurt Eğitime Destek Evi’nin “halk eğitimi faaliyetlerinin uygulanmasına dair yönerge ve Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim kurumları yönetmeliği hükümlerine uygun olarak açılmadığı ve kurumdaki eğitim öğretim faaliyetlerinin yönerge ve yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmediği” gerekçesiyle 12 Haziran 2013’te kapatılmasına karar verdi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari