MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/118) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 13 Haziran 2024 tarihinde 2024 yılının Mayıs ayında 3’ü kadın, 2’si çocuk, 7’si mülteci olmak üzere en az 139 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2024 yılının ilk 5 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 738 oldu.

(06/119) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 13 Haziran 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/120) Batman’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gözaltına alınan bir kişiye destek amacıyla Batman Adliyesi’nde bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü Yöneticisi Barış Avşar’ın herhangi bir gerekçe sunulmadan adliyede fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/121) Tehdit Edilen Gazeteci…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Murat Ağırel’in kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tehdit ve takip edildiği öğrenildi.

(06/122) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, toplu sözleşme görüşmelerinde sosyal denge tazminatlarının 12 bin TL’den 8 bin TL’ye düşürülmesi kararına karşı Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına katılmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına polisin fiziksel şiddet kullanarak müdahale ettiği ve fiziksel şiddet sonucunda bazı çalışanların yaralandığı öğrenildi. Müdahalede gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(06/123) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Haziran 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararına karşı Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yapılan yürüyüşe polisin plastik mermilerle müdahale ettiği ve çok sayıda kişiyi işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına aldığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca gazetecilerin görüntü almasının da engellendiği bildirildi. Gözaltına alınan toplam kişi sayısı ve gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/124) Batman’da Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi…

DEM Parti Batman İl Örgütü Yöneticisi Barış Avşar, 12 Haziran 2024 tarihinde Batman Adliyesi’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/125) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Haziran 2024 tarihinde Van’ın Edremit ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında çocukların da olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/126) Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 13 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 16 ilde gerçekleştirilen ev baskınlarında 58 kişinin ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüte finansman sağlama’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla gözaltına alındığını duyurdu.

(06/127) Elazığ’da Gözaltına Alınan Kişi…

Gümüşhane merkezli bir soruşturma kapsamında 13 Haziran 2024 tarihinde Ali Konar isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/128) 31 Mart Seçimleri…

13 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesine karşı gerçekleştirilen protestolara katıldıkları gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alındıktan sonra 17 Mayıs 2024 tarihinde tutuklanan 9 kişinin adli kontrol tedbirleri uygulanmak koşuluyla tahliye edildiği öğrenildi.

(06/129) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Dicle Müftüoğlu hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 24 Ekim 2024 tarihine erteledi.

Dicle Müftüoğlu, 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklanmış ve davanın 29 Şubat 2024 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol tedbirleri uygulanmak koşuluyla tahliye edilmişti.

(06/130) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Batuhan Batan hakkında “Yargılanan yine gazetecilik oldu” başlıklı haber nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatının şikâyeti üzerine İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecilerin ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlarından beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 17 Aralık 2024 tarihine erteledi.

(06/131) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanmasını protesto etmek için 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan gazeteciler Pınar Gayıp, Eylem Nazlıer, Esra Soybir, Serpil Ünal, Yadigar Aygün ile Zeynep Kuray hakkında İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecilerin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 31 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/132) Hakkında Soruşturma Başlatılan Gazeteci…

13 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci İsmail Arı’nın yazdığı ve Tekin Yayınevi tarafından yayımlanan “Menzil’in Kasası” isimli kitapta geçen bazı ifadeler gerekçe gösterilerek Tüm Sanayici ve İşadamları Derneğinin (TÜMSİAD) üyesi Kamil İnce’nin şikayetiyle İsmail Arı hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘hakaret’ ve ‘iftira’ iddialarıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(06/133) Yurtdışına Çıkışı Engellenen Belediye Eş Başkanı…

13 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, yurtdışına seyahat etmek için İstanbul Havalimanı’na giden Diyarbakır Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Gülşen Sincar’ın pasaportuna “2 Haziran 2024 tarihinde Ankara- NVİ tarafından İptal/İdari karar kaydı ve pasaport bilgileri açıklama kısmında yurtdışına engel teşkil eden şerh kaydı bulunduğu” gerekçesiyle el konulduğu ve yurtdışına çıkışının engellendiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca Gülşen Sincar hakkında herhangi bir soruşturma ya da davanın olmadığı bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.