MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/117) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

12 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Kasım 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Avaşin bölgesine yönelik hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/118) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun Sincan Çocuk Cezaevi’ne dair raporunda, cezaevinde tutulan 7 çocuğun 21 Aralık 2018 tarihinde ışıklar kapatıldıktan sonra gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığının belirtildiği, raporda kamera kayıtlarından alınan ve şiddeti belgeleyen fotoğraflara yer verildiği öğrenildi. Raporda şu ifadeler yer almaktadır: “Bazı çocukların tekli odaya infaz koruma memurları tarafından ayaklarıyla iteklenerek alındığı ve çocukların 22.08’den sonra revire götürüldüğü, yaklaşık bir dakikalık bir muayeneden sonra revirden çıkarıldıkları görülmüştür. Çocukların sağlık raporları incelendiğinde bir çocuğa karşılık neredeyse iki katı kadar infaz koruma memuru ile müdahale edildiği ve bu müdahale esnasında kişiyi savunmasız bırakmanın ve kontrol altına almanın ötesinde orantısız bir güç uygulandığı anlaşılmıştır. Çocukların vücutlarında oluşan yara ve izlerin infaz koruma memurlarının müdahalesi neticesinde oluştuğu sağlık raporlarından ve kamera kayıtlarından açıkça anlaşılmaktadır.”

12 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Abdürrahim Durgun ve Musa Günay isimli 2 mahpusun kameraların bulunmadığı bir odada gardiyanların fiziksel şiddetine ve ‘adam olacaksınız, seni burada yatırır öldürürüm’  şeklinde tehditlerine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde 2 mahpusun da hastaneden maruz kaldıkları şiddeti belgeleyen rapor aldıkları bildirildi.

(11/119) İstanbul’da Polis Tehdidine ve Tacizine Maruz Kalan Kişi…

12 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) üyesi Yaren Çakar isimli 1 kişinin İstanbul’un Kartal ilçesinde yolda yürürken yanına gelen polisler tarafından önü kesilerek taciz ve tehdide maruz kaldığı öğrenildi. Söz konusu haberde polisin Yaren Çakar’a kendisi hakkında çok şey bildiklerini ve tekrar tutuklanabileceğini söyledikleri iddia edildi.

(11/120) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Kasım 2019 tarihinde ve devam eden günlerde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu 1’i çocuk 36 kişinin gözaltında işkenceye maruz kaldıkları öğrenildi. Söz konusu 36 kişinin gözaltında kendilerini “devlet yetkilisi” olarak tanıtan, polis olmayan kişiler tarafından sorgulanmaya çalışıldığı, kamera bulunmayan odalarda fiziksel şiddete maruz kaldıkları, bu kişilere sağlık raporu için hastaneye götürülürken ters kelepçe uygulandığı bildirildi.

(11/121) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1099 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Mahmut Konuk ve Can Karakulak) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Can Karakulak) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 12 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/122) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Kasım 2019 tarihinde, tazminat ve fazla mesai hakları verilmediği için Tek Yol Plus isimli şirketin İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan ofisinin önünde basın açıklaması yapmak isteyen İnşaat-İş üyesi işçilere polis müdahale etti. Müdahale nedeniyle sendika yöneticilerinden Yunus Özgür ve Anıl Deniz Gider’in yaralandıkları öğrenildi.

(11/123) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteciler ve Diğer Kişiler…

12 Kasım 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında gazeteciler ile TUHAD-FED yöneticilerinin de olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilere ilişkin 24 saat avukat görüşü kısıtlılığı kararı alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Gazeteciler Melike Aydın ve Ruken Demir, Selma Altan, Hediye Tekin, Mehmet Gergin, Şehmus Dağhan, Murat Tufan, Sait Bahadır, Ramazan Tufan, İsmail Akbay, Hayri Dikilitas ve Mazlum Koç.

(11/124) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 4 Kasım 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında, ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılan ve tahliye edilen gazeteci Ahmet Altan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını kabul eden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yakalama kararı sonucunda 12 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde gözaltına alındı.

(11/125) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

12 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınında HDP il yöneticisi Hacı Tekmenuray isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/126) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Kibriye Evren duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. İddianamede Kibriye Evren’in ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Kibriye Evren’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 10 Mart 2020 tarihine erteledi.

Kibriye Evren, aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanmıştı.

(11/127) Ankara’da Onur Yürüyüşü’ne Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 10 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen 9. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polisin müdahalesinde gözaltına alınan 19 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Kasım 2019 tarihinde başlandı.

Savunmaların mahkeme, söz konusu tarihte görevli kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusu talebini reddetti ve duruşmayı 12 Mart 2020 tarihine erteledi.

(11/128) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Mehmet Tüm hakkında, “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği ve Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 16 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(11/129) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Kasım 2019 tarihinde, Erzincan’da Kemaliye İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Miraç Tolga Ataselim; 2013 İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavındaki usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında Ankara’da 14 kişi, ByLock kullandıkları iddiasıyla Ankara’da 11 kişi gözaltına alındı.

(11/130) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) eski üyesi Ahmet Berberoğlu hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl 9 ay 27 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(11/132) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 12 Kasım 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde koordinatları verili 5 alanın 13 – 27 Kasım 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.