MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/102) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde sosyal ve kültürel faaliyetlerin haftada 10 saat yerine 3 – 4 saat olarak uygulandığı, mahpusların kurs ve atölye gibi faaliyetlerden yararlanamadıkları, mahpuslara verilecek kitap ve dergi gibi yayınların incelenmesinin aylar sürmesi nedeniyle mahpusların bu yayınlara geç ulaşabildiği, hakkında toplatma kararı ya da satış yasağı bulunmayan bazı yayınların ‘sakıncalı’ bulunması nedeniyle mahpuslara teslim edilmediği, mahpusların muhalif yayınlara erişemediği, siyasi mahpusların adli mahpuslarla aynı koridora yerleştirildiği ve aynı havalandırmaya çıkarıldıkları sürede siyasi mahpusların adli mahpusların sözlü saldırısına maruz kaldıkları, mahpusların cezaevi idaresi ve savcılığa yazdıkları dilekçelerin yanıtsız kaldığı öğrenildi.

(03/103) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde 3 yıldır hastane sevkleri sırasında ağız içi arama uygulamasının dayatıldığı ve bu uygulamayı kabul etmeyen mahpusların tedavi hakkının engellendiği, mahpuslara hekimler tarafından reçetelendirilen ilaçların güvenlik gerekçesiyle mahpuslara tek doz şeklinde verildiği öğrenildi.

(03/104) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 12 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/105) 31 Mart Seçimleri…

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanı’nın 13 Mart 2024 tarihinde Mardin’de gerçekleştireceği miting öncesinde Cumhurbaşkanı’nın konvoy güzergahında bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne (DEM Parti) ait billboardların Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından söküldüğü ve yerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) billboardları asıldığı öğrenildi.

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan Emek Partisi’ne (EMEP) ait seçim standı ve çadırına bir kişinin saldırdığı ve saldırganın polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Kartal ilçesinde Zafer Partisi’ne ait bir seçim çadırının kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce ateşe verildiği öğrenildi.

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Zafer Partisi’ne üye bir kişinin Zafer Partisi’ne ait pankartları söken bir grubun bıçaklı saldırısına uğradığı ve yaralandığı öğrenildi.

(03/106) Newroz Etkinliklerine Engelleme ve Müdahaleler…

12 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Süreyya Operası önünde 17 Mart 2024 tarihinde Yenikapı Miting Alanı’nda gerçekleşecek olan İstanbul Newroz’una çağrı yapma amacıyla bildiri dağıtan DEM Parti İstanbul İl Örgütü üyeleri, polis tarafından engellendi ve bildiri dağıtan kişiler polis ablukasına alındı. Aralarında DEM Parti Kadıköy Belediye Eş Başkan Adayları Nimet Çelebi Erdoğan ve Veysi Eski’nin de olduğu 18 kişi gözaltına alındı. 18 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(03/107) İstanbul’da Tutuklanan Kişiler…

9 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 9 kişiden SGDF Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Adnan Özcan ile Hüseyin İldan, ‘örgüt üyesi olma’, DEM Parti İstanbul İl Yöneticisi Ömer Akgün ise ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 12 Mart 2024 tarihinde tutuklandı. DİSK Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, SGDF Eş Başkanı Okan Danacı, SGDF MYK üyeleri Senem Pektaş, Hivda Selen, Berfin Polat ve Emrah Topaloğlu ise 12 Mart 2024 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/108) Manisa’da Gözaltına Alınan Kişi…

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Mart 2024 tarihinde Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan bir Atatürk büstüne baltayla saldırdığı iddia edilen C. Ö. isimli kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. C. Ö’nün ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(03/109) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Mart 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Abdurrahman Gök’ün ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Abdurrahman Gök hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Haziran 2024 tarihine erteledi.

Abdurrahman Gök 25 Nisan 2023 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınmış, 27 Nisan 2023 tarihinde tutuklanmış ve davanın 5 Aralık 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(03/110) İstanbul’da Çizerin Yargılandığı Dava…

25 Kasım 2020 tarihinde bir dergide yayımlanan ‘Pandemide seks’ başlıklı karikatür gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada istenen Muzır Neşriyat Kurulu raporunun dava dosyasına sunulduğu öğrenildi. Söz konusu karikatür, ‘halkın ar ve haya duygularını incittiği, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğu’ gerekçesiyle Kurul tarafından ‘müstehcen’ bulundu. İddianamede Zehra Ömeroğlu’nun ‘müstehcenlik’ suçundan cezalandırılması isteniyor.

(03/111) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

3 polis memuru hakkında gazeteci Beyza Kural’a haber takibi sırasında şiddet uyguladıkları gerekçesiyle İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen adli para cezasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülmeye başlanan davanın karar duruşması, 12 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 3 polis memurunun ayrı ayrı 9 bin TL para cezasıyla cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 3 polis memuru hakkında ‘darp’ ve ‘ifade özgürlüğünün engellenmesi’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

6 Kasım 2015 tarihinde İstanbul’da Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) protesto etmek için yapılan basın açıklamasını takip eden gazeteci Beyza Kural, kendisini gözaltına almak isteyen polisin fiziksel şiddetine maruz kalmıştı. Anayasa Mahkemesi 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile Beyza Kural’ın bireysel başvurusu üzerine insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının, ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma açılmasına ve Beyza Kural’a 15.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar vermişti. 3 polis memuru (K. A., N. D., Y. Ş.) hakkında İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi açılan davanın 1 Aralık 2022 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme sanık polis memurlarını ‘’iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan ayrı ayrı 6 bin TL adli para cezası ile cezalandırmış ve bu cezanın 10 taksitte ödenmesine karar vermişti.

(03/112) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mezopotamya Ajansı’na (MA) ait www. mezopotamyaajansi35.com alan adının ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Mart 2024 tarihli kararıyla erişime engellendiği öğrenildi.

12 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, “Devlet benim. Ben Külliye’nin adamıyım” diyen bir kişi hakkında https://www.takvim.com.tr, https://haberciniz.biz ve https://tele1.com.tr adreslerinde yer alan toplam 3 içeriğe Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin (ESB) 11 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Şırnak Uludere Hilal Belde Belediye Başkanı hakkında https://www.evrensel.net adresinde yer alan bir habere ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle Uludere Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.