MENÜ
ANA SAYFA
x

13 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/113) İstanbul’da Polisin İşkence Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

13 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir eve yapılan polis baskını sırasında evde bulunan ve ismi öğrenilemeyen 1 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(02/114) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Manavgat S Tipi ve Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan siyasi mahpuslara hastane sevk işlemleri sırasında ters kelepçe takıldığı, kelepçeli muayene uygulamasını kabul etmeyen mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve sağlığa erişim hakkından faydalanamadığı öğrenildi.

12 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Manavgat Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların açlık grevini sonlandırmaları için baskıya maruz kaldığı öğrenildi.

(02/115) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 13 Şubat 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/116) Diyarbakır’da Tutuklanan Gazeteci…

9 Şubat 2024 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan ve Diyarbakır’a götürülen Gazeteci Selamet Turan, 12 Şubat 2024 tarihinde sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/117) Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

9 Şubat 2024 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Kibriye Evren, 12 Şubat 2024 tarihinde tutuklama talebiyle sevk edildiği Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 1’nin (Ersin Er) tutuklandığı 18 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları bildirildi.

(02/118) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteciler ve Siyasi Parti Çalışanı…

13 Şubat 2024 tarihinde İzmir’de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney ile JINNEWS muhabiri Melike Aydın ve Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı. İzmir TEM Şubesinde tutulan 6 kişiye ilişkin 24 saat avukat kısıtlılığı yanı sıra dosyada gizlilik ve kısıtlılık kararı alındığı öğrenildi.

(02/119) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında en az 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Şahin Özyıldırım, Rıza Kaplan, Nesim Özkan, Nureddin Aydoğan, Helin Akman, Alattin Altıntaş, Erkan Talaş, Şükrü Güler, Umut Delil Aksoy, Devran Kurt, Resul Gedlec, Melike Akman, Mizgin Akman.

(02/120) 31 Mart Seçimleri…

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Diyarbakır’da gerçekleştirilecek “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” ile ilgili 12 Şubat 2024 tarihinde yapılan esnaf ziyaretine müdahale eden polis, aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları ile ilçe belediye eş başkan adaylarının da olduğu grubun etrafını çevirerek yürümelerine engel oldu. Müdahale sırasında 1 kişinin yaralandığı öğrenildi. Müdahale sonrasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan aday Doğan Hatun ile Kulp Belediye Eş Başkan adayı Murat İpek ve Ejder Akçan isimli bir kişi gözaltına alındı. 3 kişi de ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

12 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan partisinin seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda fobik ve ayrımcı ifadelerin yer aldığı bir koşuma yaptı. Fatih Erbakan konuşmasında şunları belirtti: “Ey sapkın örgütlerin, küresel LGBT lobilerinin nesillerine saldırdığı aziz milletimiz, insan ve fıtrata küresel bir saldırı olan asrın belası LGBTİ sapkınlığı ile mücadele Yeniden Refah’ın namus borcudur (…) Aziz milletimizin masum evlatlarını LGBT lobilerinin operasyonlarına kurban etmeyeceğiz. Yeniden Refahlı belediyeler şehirlerimizde bunlarla ilgili her türlü tedbiri alacak. Propaganda, reklam ve faaliyetlerin önünü kesecek adımları atacak. Heykelci belediyeciliğin açtığı toplumsal cinsiyet ofislerini birer birer kapatacağız, 2028’de iktidara gelince de bütün LGBT derneklerini birer birer kapatacağız.”

(02/121) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Hilal Ada isimli kişi hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2024 tarihinde görüldü. İddianamede Hilal Ada’nın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Hilal Ada’nın beraatına karar verdi. Hilal Ada, 25 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve davanın 12 Eylül 2023 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(02/122) İstanbul’da Bombalı Saldırı ile İlgili Yargılanan Kişiler…

13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde düzenlenen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili 13’ü tutuklu 36 kişi hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, saldırının faili olduğu iddia edilen A. A. için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1949 yıldan 3009 yıla kadar hapis cezası talep etti. 5 kişinin beraatını, diğer sanıkların ise çeşitli sürelerde hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme, 3 kişinin tahliyesine, 10 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(02/123) Antep’te Yasaklanan Oyun…

10 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan Kürtçe tiyatro oyunu Qral ü Travis’in (Kral ve Travis) Kültür Merkezi tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(02/124) Darbe Girişimi ile İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Ocak 2024 tarihinde Bursa’da 20 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.