MENÜ
ANA SAYFA
x

14-15 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130515

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

14-15 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/077) Kocaeli’de Protesto Gösterisine Müdahale…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 2013’te 51 kişinin ölümüne neden olan çifte patlamayı protesto etmek için Kocaeli’de 13 Mayıs 2013’te yürüyüş yapmak isteyen Emek ve Demokrasi Platformu üyelerine basınçlı suyla müdahale eden polis ekipleri 16 kişiyi gözaltına aldı.

(05/078) Mahkûm Olan Kişiler…

Diyarbakır’da 2012 yılında düzenlenen Newroz kutlamasında BDP otobüsünün üzerinde zafer işareti yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan SESnel Başkanı Çetin Erdolu, Eğitim Sen Genel Mali Sekreteri Abdullah Karahan, BDP Genel Merkez eski yöneticisi Yıldız Aktaş ve BDP üyesi Dilovan Arslan’ın yargılanmasına 13 Mayıs 2013’te başlandı.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların Kürtçe ve Türkçe ifadelerini alan mahkeme heyeti, “yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte yasadışı örgüt adına suç işledikleri” ve “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamalarından 4 sanığa 4’er yıl 7’şer ay hapis cezası verdi.

(05/079) Polis Aracının Çarpması Sonucu Yaralanan Çocuk…

Diyarbakır’da 13 Mayıs 2013’te, aşırı hız yapan akrep tipi zırhlı polis aracının çarptığı A.Ö. (4) adlı çocuk yaralandı.

(05/080) İstanbul’da Engellenen Yürüyüş…

İstanbul’da 12 Mayıs 2013’te, Emekli-Sen üyelerinin AİHM için hazırladıkları dilekçeleri göndermek için Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Postanesi’ne yapmak istedikleri yürüyüşe polis ekipleri, Valilik kararıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmanın yasaklandığı gerekçesiyle izin vermedi.

(05/081) Antalya’da Yargısız İnfaz Girişimi…

Antalya’da 10 Mayıs 2013’te, zorunlu askerlik hizmetine gitmeden önce kendisi için yapılan uğurlama törenine motosikletiyle katılan Sezer Toptaş “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis ekibi tarafından açılan ateş sonucu yaralandı.

(05/082) Yargılanan Kişi…

İstanbul’da 2012 yılında katıldığı bir pikniğe yapılan baskında üzerindeki kıyafetin benzerliği nedeniyle “bir markete bombalı saldırı yaptığı” suçlaması sonucu “yasadışı örgüt üyesi olduğu” ve “patlayıcı madde kullandığı” gerekçeleriyle tutuklanan Berfin Yağmur’un (20) yargılanmasına 13 Mayıs 2013’te tutuklandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’deki duruşmada Berfin Yağmur’un ifadesini alan mahkeme heyeti, Berfin Yağmur’un tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(05/083) Başbakan’ı Protesto Eylemine Müdahale…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 2013’te 51 kişinin ölümüne neden olan çifte patlamayı protesto etmek için 13 Mayıs 2013’te, Ankara’da Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yeni hizmet binasının açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde slogan atan Emek Gençliği üyesi 4 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

(05/084) Şırnak’ta Şüpheli Asker Ölümü…

Şırnak’a bulunan Ballı Taburu’nda zorunlu askerlik hizmetini yapan bir askerin 12 Mayıs 2013’te silahıyla intihar ettiği ileri sürüldü.

(05/085) Adana’da Protesto Gösterisine Müdahale…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 2013’te 51 kişinin ölümüne neden olan çifte patlamayı protesto etmek için Adana’da 14 Mayıs 2013’te yürüyüş yapmak isteyen gruba polis ekipleri biber gazıyla müdahale ederek yürüyüşün yapılmasını engelledi.

(05/086) İstanbul’da İşkence ve Kötü Muamele Gören Kişiye Açılan Dava…

İstanbul’un Fatih İlçesi’nde 18 Haziran 2012’de akrabasının düğünü için zorunlu askerlik hizmetini yaptığı Samsun’dan gelen Ahmet Koca (23), hamile bir yakınını hastaneye yetiştirmek için araç kullanırken yol kontrolü yapan polis ekibi tarafından durdurulmuştu. Ahmet Koca’nın hastaneye yetişmek için polis ekibine itiraz etmesi ve telefonda Kürtçe konuşması nedeniyle olay yerinde bulunan 10 polis memuru tarafından çevrede bulunan esnafın engelleme girişimlerine rağmen dakikalarca dövüldüğü, bazı polis memurlarının Ahmet Koca’ya kemerle vurdukları daha sonra da gözaltına aldıkları olayı görüntüleyen bir telefon kamerası kaydının ortaya çıkması sonucu öğrenilmişti. Ahmet Koca’nın tutulduğu polis aracında da darp edildiği ve gözaltına alınmasına rağmen polis karakoluna götürülmediği de öğrenilmişti.

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine İçişleri Bakanlığı olay hakkında soruşturma açmış, yedi polis memuru da açığa alınmıştı. Polis memurları hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Disiplin Kurulu tarafından başlatılan idarî soruşturmanın tamamlandığı ve 4 polis memuruna 16 ay kıdem tenzili cezası verildiği, 4 polis memurunun suçsuz bulunduğu, kıdem tenzili cezası alan polis memurlarından birinin ihraç edilmesi yönünde karar alındığı, ihracı istenen polis memurun açığa alınma durumu devam ederken, diğerlerinin görev yerlerinin değiştirildiği 11 Aralık 2012’de öğrenilmişti.

Devam eden adlî soruşturma sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameyi 28 Şubat 2013’te kabul eden İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 polis memurunun “işkence yapmak” suçunu işledikleri gerekçesiyle 12’şer yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına 14 Mayıs 2013’te başlandı.

Duruşmada savunma yapan sanık polis memuru Adem Doğan, “ben olay yerine gittiğimde Ahmet Koca’nın görevli polis memurlarına saldırdığını gördüm. Benim bir müdahalem olmamıştır” dedi.

Sanık polis memuru Muhammet Mustafa Gülcan ise “olay tarihinden önce Gaziosmanpaşa’da bir meslektaşımız öldürülmüştü. Bu olayla ilgili olarak olay günü öncesinde amirlerimiz bir toplantı yaparak önce kendi can güvenliğimizi sağlayacak şekilde görev yapmamız konusunda uyarıda bulundu. Olay günü aracını durdurduğumuz Ahmet Koca asteğmen olduğunu ve kimlik göstermeyeceğini söyledi. Bize küfürler etti ve saldırdı. Takviye ekip çağırdık. Takviye ekip geldikten sonra da saldırılarına ve küfürlere devam edince güç kullanma yetkimizi kullandık. Olay esnasında başka türlü etkisiz hale getiremediğimiz için biber gazını bizzat ben kullandım” dedi.

Sanık polis memuru Atalay Erzurumlu ise, “Ahmet Koca’ya yetkimiz çerçevesinde etkisiz hale getirmek için güç kullandığımız doğrudur. Copla güç kullandım. Kimseye işkence yapmadım. Kemerle vurduğum iddia edilse de, kemeri kullanmak için palaska ve silahla birlikte kullanmak gerekir bu şekilde kullanmak durumunda da vurulan kişi bayılır. Suçsuzum” dedi.

Diğer polis memurlarının da ifadesini alan mahkeme heyeti, davanın Ahmet Koca hakkında polis memurları tarafından açılan davayla birleştirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(05/087) Balıkesir’de Yargısız İnfaz…

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde 14 Mayıs 2013’te, Hüseyin Akdağ (45) adlı polis memuru kızının erkek arkadaşı Tuğrul Cimli’yi (17) özel arabasına bindirerek götürdüğü Cennet Tepesi yakınlarında bulunan baz istasyonlarının olduğu Telemenler Mevkii’nde beylik tabancasıyla vurarak öldürdü.

(05/088) Diyarbakır’da Yargısız İnfaz Girişimi…

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 14 Mayıs 2013’te “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polis ekiplerinin seyir halindeki bir araca açtıkları ateş sonucu aracı kullanan Kamuran Özkan yaralandı.

(05/089) Hatay’da Bombalı Saldırı…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 2013’te belediye binasının yanına park edilmiş araçla aynı sokakta 600 metre ileride başka bir araca yerleştirilmiş bombaların telefon düzeneğiyle 10 dakika arayla patlatılması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının 51’e yükseldiği açıklandı.

Saldırının ardından ülkelerindeki iç çatışma nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yönelik ırkçı saldırı girişimleri nedeniyle Suriyelilerin Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ülkelerine dönmeye başladıkları öğrenildi. Öte yandan saldırının ardından başlatılan operasyonlarda Türkiye vatandaşı 13 kişinin gözaltında tutulduğu açıklandı.

(05/090) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 14 Mayıs 2013’e kadar geçen 657 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 14 Mayıs 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne ulaşımı sağlayan kosterin bozuk olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari