MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/128) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Haşim Gezer’in, Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitiren kardeşi Garibe Gezer’in cenazesine ve Mardin’in Midyat ilçesinde yapılan taziyesine katılmasına güvenlik gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

13 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulan kimi mahpuslar hakkında aynı cezaevinde tutulan Garibe Gezer’in yaşamını yitirmesiyle ilgili alkışlı protesto eylemi gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldığı öğrenildi.

13 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nden Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 5 mahpusun sevk sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrendi. Sevk edilen mahpuslardan Çekdar Özer ile telefonda görüşen eşi, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Eşim 36 saat sonra Giresun Espiye Cezaevi’nden beni aradı. Sevk sırasında birçok işkenceye maruz kaldığını anlattı. Eşim Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayın 8’inde koğuşundan alınıp Çorum’a doğru yola çıkarılmış. Geceyi Çorum’da geçirip, sabah Giresun’a doğru yola çıkarılmışlar. Çorum Sungur T Tipi Cezaevi’ne girişte gardiyanlar çıplak arama dayatmasında bulunmuş. Eşim ve beraberindeki diğer tutuklular bunu kabul etmediği için gardiyanların şiddetine maruz kalmış (…) Gardiyanlar daha sonra girişte bulunan X-ray cihazına Türk bayrağını asıp tutukluların altından geçmelerini ve kendilerine ‘biat’ etmelerini istemiş (…) Çorum’dan çıkarıldıktan sonra eşi ile birlikte diğer tutukluların mont giymelerine izin verilmemiş. Tutuklular soğuk havada montları alınarak, yolculuk ettiler. Kış ayındayız, hava zaten soğuk, bir de klimayı soğuğa getirerek Çorum’dan Giresun’a kadar bu şekilde gitmişler.”

(12/129) Konya’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hayvanlara yönelik şiddeti protesto etmek için 13 Aralık 2021 tarihinde Konya’da Valilik binası önüne silahla vurulmuş bir köpeğin cansız bedeni ve 4 yavru köpekle gelerek basın açıklaması yapan Hayrettin Bulan isimli bir kişi polis tarafında “izinsiz eylem yaptığı” gerekçesiyle gözaltına alındı.

(12/130) İdil Kültür Merkezi’ne Polis Baskını ve Gözaltına Alınan Kişiler…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi, 13 Aralık 2021 tarihinde polis tarafından basıldı. Baskında binada bulunan 9 kişinin (Cenk Turan, Bergün Varan, Sultan Gökçek, Rıdvan Akbaş, Barış Yüksel, Bakican Işık, Sevda Kurban, Cemil Kurt, Fatih Şark) gözaltına alındığı öğrenildi.

Binada yapılan arama sırasında eşyalara ve müzik enstrümanlarına zarar verildiği bildirildi.

(12/131) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Aralık 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Durket Süren’in sosyal medya paylaşımları ve KHK ile kapatılmış Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı sayılarının satışını yaptığı gerekçesiyle ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Durket Süren’in ‘örgüte yardım etmek’ suçundan beraatına karar verilmesini, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan ise 10 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(12/132) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Başkanı…

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eş Başkanı Yüksel Almas hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Aralık 2021 tarihinde görüldü.

Yüksel Almas duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Yüksel Almas’ı ‘’örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

27 Şubat 2021 tarihinde gözaltına alınan Yüksel Almas 9 Mart 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(12/133) Diyarbakır’da Yargılanan Belediye Meclis Üyesi…

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Belediye Meclisi üyesi ve Rosa Kadın Derneği üyesi Panayır Çelik hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Aralık 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Panayır Çelik’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/134) HDP İstanbul Kongresi Hakkında Açılan Soruşturma…

13 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 12 Aralık 2021 tarihinde yapılan Halkların Demokratik Kongresi (HDP) İstanbul il kongresi hakkında kongrede atılan sloganlar ve söylenen şarkılar gerekçe gösterilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(12/135) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 13 Aralık 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 13 Aralık 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 570 güne uzatılmış oldu.

(12/136) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 13 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 171 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 18.796 olduğunu açıkladı.

Buna göre 13 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 79.322, vaka sayısı ise 9.058.975 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.