MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/134) Polis Tarafından Taciz Edilen İnsan Hakları Savunucusu…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Eş Başkanı Avukat Zilan Gümüş’ün polisin tacizine maruz kaldığı öğrenildi. Konu ile ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilciliği, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi tarafından İHD İzmir Şube binasında ortak yapılan basın toplantısında şunlar ifade edildi: “Binmiş olduğu toplu taşıma aracına dahi kendisinin peşinden binilip araçtan indikten sonra önü kesilerek, baskı ve tehdit uygulanmak istenmiştir. Zilan Gümüş’ün yaşamış olduğu bu polis tacizi, yürütmüş olduğu insan hakları mücadelesi ve dernek faaliyetleri nedeniyle gerçekleşmekte olup yaşatılan bu baskı ve tehdit aslında İHD’nin ve bir bütün olarak insan hakları mücadelesi yürüten kadınların hedef gösterilmesidir”.

(06/135) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Hüseyin Karaoğlan isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakıldığı, hasta mahpus Hasan Karapınar’ın sevk edildiği hastanede görevli hekimin ayrımcı tavırlarına maruz kaldığı, açık görüşün 10 dakika erken bitirilmesi ile ilgili soru soran bazı mahpusların hücreye konulduğu ve cezaevi idaresi tarafından haklarında disiplin soruşturması başlatıldığı ve soruşturma sonucunda mahpuslara ziyaretçi kabulünden mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde yapılan koğuş aramalarında mahpuslara ait yastık kılıfları, battaniyeleri ve seccadelere el konulduğu, mahpuslara yalnızca haftada 2 gün sıcak su verildiği, bazı mahpuslara mektuplara el konulduğu ve mektupların yırtıldığı öğrenildi.

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya S Tipi Cezaevi’nde tutulan 40 mahpus hakkında cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için yapılan eylemler gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonucunda mahpuslara 11’er günlük hücre cezaları verildiği, mahpusların kantinden satın aldıkları radyolara koğuş aramalarında el konulduğu, mahpusların kimi sportif ve sosyal faaliyetlerden faydalandırılmadığı öğrenildi.

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs kutlamaları sırasında Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutulan 59 kişiye Evrensel ve BirGün gazetelerinin ‘yasaklı’ olduğu iddiasıyla verilmediği, mahpuslara gönderilen kimi kitaplara haklarında herhangi bir yasak ve toplatma kararı olmamasına rağmen kitaplara ‘yasaklı’ denilerek el konulduğu, mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz ve kalitesiz olduğu, mahpusların spor ve sohbet haklarından faydalanmalarının engellendiği, Gezi eylemlerinin 11. yıldönümü için cezaevinde yapılan anma gerekçe gösterilerek mahpuslar hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

(06/136) Cezaevinde Sağlığa Erişim Hakkı Engellenen Mahpus…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan Ahmet Üstün isimli mahpusun cezaevi revirinde ‘güvenlik’ gerekçesiyle ayakkabılarını çıkarmaya zorlandığı, bunu kabul etmemesi üzerine Ahmet Üstün’e cezaevi idaresi tarafından disiplin cezası verildiği ve hastane sevkinin gerçekleştirilmediği öğrenildi.

(06/137) Cezaevinde Ölüm Orucu…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis E Tipi Cezaevi’nde tutulan V.K. isimli mahpusun 12 Haziran 2024 tarihinde adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başladığı öğrenildi.

(06/138) Muğla’da Tutuklanan Parti İlçe Eski Başkanı…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Marmaris İlçe eski Başkanı Abdullah İpekli, hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 11 Haziran 2024 tarihinde gözaltına alındıktan sonra 12 Haziran 2024 tarihinde sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(06/139) Batman’da Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi…

12 Haziran 2024 tarihinde Batman Adliyesi’nde işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alınan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü Yöneticisi Barış Avşar, 13 Haziran 2024 tarihinde sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/140) HDP Binasına Yönelik Silahlı Saldırı Davası…

28 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasına yönelik, 2 kişinin yaralandığı silahlı saldırı gerçekleştiren Muhammed Eren Sütçü hakkında ‘silahla tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘silahla yaralamaya teşebbüs’ suçlamalarıyla Bakırköy 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 6 Kasım 2024 tarihine erteledi.

(06/141) İstanbul’da Gazeteci ile HDP ve DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

‘KCK Akademi Davası’ olarak bilinen ve aralarında gazeteci Haydar Ergül ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP üyelerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, HDP üyesi Münevver İlingi’nin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, 13 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan beraatına, Jineoloji dergisi çalışanı Şeyma Kantarcı ile HDP üyesi Aysel Diler’in ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

(06/142) Üniversitede Hekimlik Andı’ndan Ayrımcılık ile İlgili İfadelerin Çıkarılması…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde ‘Hipokrat Yemini’ olarak bilinen Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’nin okunması esnasında bildirgede yer alan ve hekimlik mesleğinde ayrımcılık yapmama ilkesiyle ilgili ‘cinsiyet, cinsel yönelim ve etnik köken’ ibarelerinin Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından yemin metninden çıkarıldığı ve ‘onur’ kelimesinin ‘namus’ olarak değiştirildiği öğrenildi.

(06/143) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

13 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2017 yılında ‘Paradise Papers’ ismiyle yayınlanan belgelere ilişkin https://www.diken.com.tr, https://www.birgun.net ve https://sendika.org adreslerinde yer alan toplam 3 içeriğin kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Haziran 2024 tarihli kararıyla silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.