MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/122) Malatya, Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 14 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.678’inin ailelerine teslim edildiği, 151 çocuğun hastanede olduğu, 86 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 42 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

(03/123) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik, 14 Mart 2023 tarihinde hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği İstanbul Feriköy Karakolu’nda bir başka soruşturma kapsamında hakkında verilmiş yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Ferhat Çelik aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/124) Hatay’da Gözaltına Alınan Yönetmen…

13 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, yönetmen Orhan Eskiköy’ün 11 Mart 2023 tarihinde Hatay’ın Samandağ ilçesinde çekim yaparken gözaltına alındığı, ifade işlemlerinden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/125) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında gazetenin 17 Haziran 2014 tarihli nüshasında yer alan “Çocuk katilleri” başlıklı haber ile ilgili düzeltme ve cevabın uygun yayınlanmadığı gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Mart 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Reyhan Çapan’ı 50.000 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(03/126) Ankara’da Sendika Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticisi 8 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede tutuklu bulunan SES eski Eş Genel Başkanları Gönül Erden ile Bedriye Yorgun, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, MYK eski üyeleri Belkıs Yurtsever ve Fikret Çağlayan, Ankara Şubesi eski yöneticileri Rona Temelli, Erdal Turan ve Ramazan Taş’ın sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından Gönül Erden’in tahliyesine ve Selma Atabey’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 5 Haziran 2023 tarihine erteledi.

25 Mayıs 2021 tarihinde SES üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakılan Gönül Erden, savcılığın itirazı üzerine 21 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Selma Atabey ise davanın 4 Temmuz 2022 tarihinde görülen duruşmada tutuklanmıştı.

(03/127) ESP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi üyesi Ali Haydar Keleş hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ali Haydar Keleş’in yurtdışı yasağı tedbiri ile tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Ali Haydar Keleş, 28 Şubat 2023 tarihinde Edirne’de gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(03/128) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Binevş Kültür ve Sanat Derneği üye ve yöneticisi 4’ü tutuklu 24 kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mart 2023 tarihinde başlandı. İddianamede 24 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme’, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma’, ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 4 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Haziran 2023 tarihine erteledi. 27 Haziran 2022 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 37 kişiden 4’ü 7 Temmuz 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Savcılık 13 kişi ile ilgili takipsizlik kararı vermiş, 24 kişi hakkında ise iddianame hazırlanmıştı.

(03/129) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan ve 301 madencinin ölümüne yol açan iş cinayetini protesto etmek için 22 Mayıs 2014 tarihinde Ege Üniversitesi’ndeki fakülte binasını işgal ettikleri gerekçesiyle polis tarafından işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alınan 38 kişi hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Mart 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 30 kişinin ‘eğitim ve öğretim hakkını engellemek’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, 8 kişi hakkında ise davanın düşürülmesine karar verdi. Mahkeme ‘kamu malına zarar vermek’, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 38 kişinin beraatına hükmetti.

(03/130) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İstanbul Fatih Camii’nde 3 kişinin zimmetine para geçirdiği iddialarıyla ilgili https://www.gazeteduvar.com.tr, https://artigercek.com, https://www.yenicaggazetesi.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Gaziosmanpaşa 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Deprem bölgesindeki inşaat projeleri ile ilgili https://ankahaber.net internet sitesinde yer alan habere İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/131) Toplatılan Kitap…

Yazar İhsan Eliaçık tarafından yazılan “Yaşayan Kur’an” isimli kitap hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine “İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği” gerekçesiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararının 13 Mart 2023 tarihinde yapılan itiraz üzerine kaldırıldığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.