MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/113) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren Çocuk…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Fındık Beldesi’nde çocuklar tarafından arazide bulunan ve eve getirilen bir cismin patlaması sonucunda Serdar Dayan (4, E) isimli bir çocuğun hayatını kaybettiği, çocuğun annesi Remziye Dayan’ın ise yaralandığı öğrenildi.

(03/114) Şırnak’ta Patlama Sonucunda Yaralanan Kişi…

Şırnak Merkez’e bağlı Kasrik beldesinde 13 Mart 2024 tarihinde koyunlarını otlatan Muhammed Nas isimli çoban, Gabar Dağı bölgesinde bir mayının patlaması sonucunda yaralandı. Muhammed Nas’ın tedavi için Cizre Devlet Hastanesi’nden Diyarbakır’a sevk edildiği öğrenildi.

(03/115) Ağrı’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 7 Mart 2024 tarihinde gözaltına alınan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyesi Brindar Gezici’nin götürüldüğü karakolda asker ve korucuların işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Brindar Gezici’nin ablası Şerzan Gezici, kardeşinin maruz kaldığı işkence ile ilgili basına yansıyan ifadelerinde şunları söyledi: “Kardeşim Bazîd’de gözaltına alınmış ve Bazîd’de bir karakola götürülmüş burada asker ve korucular tarafından işkence edilmiş. Karakola götürülmeden yolda işkence yapılmış ve bayılmış. Karakola gittikten sonra kafasına su döküyorlar ve kendine geliyor. Burada tekrar asker ve korucular tarafından demir çubuk ile darp ediliyor. En sonunda sol el parmaklarını pense ile sıkıyorlar. Kafatasına, bacaklarına ve burnuna silahla defalarca vuruyorlar. Şu anda kafatasında ve burnunda kırıklar mevcuttur. Kardeşim görüşüne gittiğimde ayakta zor duruyordu”.

(03/116) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutulduğu odaya her giriş ve çıkışında üst arama dayatmasına maruz kaldığı ve ayakkabılarını kameranın önünde çıkarmasının istendiği, bu dayatmayı kabul etmeyen Selahattin Demirtaş’ın aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmama kararı aldığı öğrenildi. Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, konu ile ilgili basına yansıyan açıklamasında şunları paylaştı: “Seçimlere çok az bir zaman diliminin kaldığı şu günlerde, Edirne Cezaevi’nde Sayın Selahattin Demirtaş’a onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır. Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla, bugünden itibaren, Sayın Demirtaş’ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır. Sayın Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir. Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş’a avukat görüşü öncesi ve sonrası dayatılan ayakkabı çıkarma şeklindeki hukuksuzluktan, yapılan görüşmeler sonucu vazgeçilmiştir”.

14 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yapılan koğuş aramalarında mahpuslara ait eşyaların dağıtıldığı, infaz koruma memurlarının mahpuslara ‘otur-kalk’ ve ‘ayakkabılarını çıkar’ şeklinde dayatmalarda bulunduğu, kameralar kapandıktan sonra mahpusların infaz koruma memurları tarafından tehdit edildiği, mahpuslara verilen kitaplara cezaevi idaresinin denetiminden geçmiş olmalarına rağmen el konulduğu, bazı mahpusların yazdığı öykü ve roman çalışmalarına el konulduğu, infaz koruma memurlarının tek kişilik odada tutulan mahpusların fiziksel şiddete maruz kaldığı ve koğuş aramaları esnasında mahpusların yere oturtularak bekletildiği öğrenildi.

14 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslar hakkında disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturmalar kapsamında mahpusların hücre cezalarıyla cezalandırıldıkları, hücrede tutulan mahpuslara gazete ve kitapların verilmediği, televizyon izlemelerinin ve radyo dinlemelerinin engellendiği, mahpusların insan hakları örgütlerine yazdıkları mektuplara el konulduğu ve cezaevi idaresine yazılan dilekçelere yanıt verilmediği öğrenildi.

(03/117) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 14 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/118) 31 Mart Seçimleri…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ’ın Baskil ilçesinde seçim çalışmalarını gerçekleştirdiği sırada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Baskil Belediye Başkan Adayı Veli Baygeldi’nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Seçim Koordinasyon Merkezi önünde bulunan bir kişi ve daha sonra gittiği kahvehaneye gelen Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat tarafından tehdit edildiği öğrenildi.

14 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Mart 2024 tarihinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Sivas Caddesi üzerinde DEM Parti seçim aracına kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildiği öğrenildi. Saldırıda yaralanan olmazken DEM Parti Kayseri İl Örgütü, saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldığını ve bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(03/119) İstanbul’da Gazeteci ile HDP ve DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

‘KCK Akademi Davası’ olarak bilinen ve aralarında gazeteci Haydar Ergül ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP üyelerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 13 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(03/120) Diyarbakır’da Yargılanan Müzisyen…

Müzisyen Emel Çiftçi hakkında ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt yöneticisi olma’ suçlamalarıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Emel Çiftçi hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 28 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

Kanser tedavisi gören müzisyen Emel Çiftçi, 21 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır’da tedavi için gittiği bir hastanede Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Emel Çiftçi, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma iddiasıyla tutuklanmış, davanın 23 Ocak 2024 tarihinde görülen ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(03/121) Nihat Kazanhan Davası…

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nihat Kazanhan (12) adlı çocuğun polisin açtığı ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili Anayasa Mahkemesi tarafından yaşam hakkının ihlal edildiği yönünde verilen karar sonrasında Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 13 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, müşteki avukatlarının sanık polis memurunun telefon kayıtlarının ve hesap hareketlerinin incelenmesi ve görevli savcının sanığın yakın akrabaları da dahil olmak üzere bulunabileceği adreslerin tespiti ile bu adreslerde yakalama kararının infazı için yetkili Cumhuriyet Başsavcılıkları’na bildirimde bulunulması taleplerini reddetti ve duruşmayı 5 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(03/122) Burdur’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

Ali Kurama isimli kişinin 2 Mart 2023 tarihinde Burdur’un Bucak ilçesinde gözaltında yaşamını yitirmesi ile ilgili C. D. ve R. Ç. isimli iki polis memuru hakkında Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten yaralama neticesinde ölüme neden olma’ suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması, 13 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, R. Ç. isimli polis memurunun beraatına, C. D. isimli polis memurunun ise 15 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi ve daha sonra bu cezayı haksız tahrik indirimi uygulayarak 9 yıl 4 ay 15 güne düşürdü.

(03/123) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Maraş merkezli depremler sonrasında alınan uzaktan eğitim kararına karşı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdikleri sırada fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan 21 öğrenci hakkında İzmir 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2024 tarihinde başlandı. İddianamede 21 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmayı 26 Mart 2024 tarihine erteledi.

(03/124) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle 5 milletvekili hakkında hazırlanan toplam 7 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildiği öğrenildi. Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

DEM Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder (1 fezleke)

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık (1 fezleke)

DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan (1 fezleke)

DEM Parti Mardin Milletvekili Salihe Aydeniz (1 fezleke)

DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan (3 fezleke)

(03/125) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili https://www.birgun.net, https://www.cumhuriyet.com.tr ve https://bianet.org adreslerinde yer alan toplam 67 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

13 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Levent Uysal hakkında https://www.gazeteduvar.com.tr, https://haber.sol.org.tr ve https://halktv.com.tr adreslerinde yer alan toplam 171 haber ve sosyal medya içeriğine kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.