MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/102) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Nisan 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

13 Mayıs 2020 tarihinde Erzincan’a bağlı Çağlayan beldesinde bir askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

(05/103) Aydın’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

13 Mayıs 2020 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sokakta maske takmadan gezdiği gerekçesiyle polisle tartışan bir kişiyi polis ters kelepçe takarak ve fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Basına yansıyan görüntülerde, bu kişiye müdahale eden polislerin bir kısmının da maske takmadıkları görülmektedir. Gözaltına alınan kişinin ismi öğrenilemedi.

(05/104) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Aliağa Şakran Kadın Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara yemek ve ekmek dağıtan kişilerin eldiven ve maske takmadığı, bazı infaz koruma memurlarının maske ve eldiven takmadan mahpusların koğuşlarına girdiği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara ait eşyaların aramalar sırasında infaz koruma memurları tarafından dağıtıldığı öğrenildi.

(05/105) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Alınteri, Ankara Birleşik İşçi Kurultayı, Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), İşçi Gazetesi, Kaldıraç, Karala, Partizan tarafından Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirmesinin yıldönümü nedeniyle 13 Mayıs 2020 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Maden Anıtı önünde yapılmak istenen anmaya “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle müdahale eden polis 14 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(05/106) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1282 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/107) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/108) Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

14 Nisan 2020 tarihinde Afyon’da sosyal medya paylaşımlarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla tutuklanan ve şizofreni hastası olduğu bildirilen Y. A. (46, e), 13 Mayıs 2020 tarihinde avukatlarının bir üst mahkemeye yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine tahliye edildi.

(05/109) HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Parti Meclisi üyesi Bülent Uyguner hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mayıs 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede Bülent Uyguner’in ‘örgüt üyesi olmak’, ‘zincirleme örgüt propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla cezalandırılması istenmektedir.

Bülent Uyguner SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme tahliye taleplerinin reddine karar vererek duruşmayı 9 Temmuz 2020 tarihine erteledi.

Bülent Uyguner 26 Kasım 2019 tarihinde Kocaeli’de gözaltına alınmış ve 28 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(05/110) Adana’da Tutuklanan EMEP Yöneticisi…

1 Mayıs 2020 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek’ iddiasıyla tutuklanan Emek Partisi (EMEP) Adana Yüreğir İlçe Başkanı Ferit Kilis, avukatlarının bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine 13 Mayıs 2020 tarihinde serbest bırakıldı.

(05/111) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski milletvekili Mahmut Alınak hakkında Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Mayıs 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede Mahmut Alınak’ın iki aileyi aralarındaki kavga sonrası araması, Mehmet Tunç ile ilgili yazdığı “Mehmet Tunç ve Bekes” başlıklı kitabın gelirini Tunç ailesine bağışlaması, Kürtçenin resmi dil olması için Birleşmiş Milletler’e (BM) dilekçe vermesi ve yaptığı diğer siyasi etkinlikler suç konusu yapılmakta ve Mahmut Alınak’ın ‘Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koyma, devletin birliğini bozma, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırma, devletin bağımsızlığını zayıflatma’ suçlarından müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Mahmut Alınak’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Mahmut Alınak 13 Şubat 2020 tarihinde Kars’ta gözaltına alınmış ve 17 Şubat 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. 2017 yılında yayınlanan “Mehmet Tunç ve Bekes” isimli kitap 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklanmıştı.

(05/112) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 13 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 58 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.639 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 13 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3.952 ve vaka sayısı ise 143.114 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.