MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/151) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

13 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Menemen R tipi Cezaevi’nde tutulan Ahmet Çelik isimli bir hasta mahpusun hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi. Haberde ayrıca aynı cezaevinde tutulan belden aşağısı felçli olan Ehmedê Xemî isimli bir mahpusun fizik tedavisinin yapılmadığı belirtildi.

(02/152) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 827 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

13 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mahmut Konuk, Derviş Lermi, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 13 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/153) Van’da HDP Yürüyüşüne Polis Müdahalesi…

Tecride karşı başlatılan açlık grevine destek için aralarında milletvekillerinin de olduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde Van’da yapılmak istenen yürüyüşe polis plastik mermi, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucu Servet Aktaş ve Halit Karalar isimli 2 kişinin yaralandığı öğrenildi. 3 kişinin ise gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(02/154) Ağrı’da HDP Yürüyüşüne Polis Müdahalesi…

Aynı gerekçe ile aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP üye ve yöneticileri tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde Ağrı’da yapılmak istenen yürüyüşe polis müdahale etti. Müdahale sonucu Ağrı Belediye Eş Başkan Adayı Yeliz Karaaslan’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/155) Şırnak’ta HDP Yürüyüşüne Polis Engeli…

Aynı gerekçe ile aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP üye ve yöneticileri tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde Şırnak’ta yapılmak istenen yürüyüşe polis engel oldu.

(02/156) Urfa’da HDP Yürüyüşüne Polis Engeli…

Aynı gerekçe ile aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP üye ve yöneticileri tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesinde yapılmak istenen yürüyüşe polis engel oldu.

(02/157) Antep’te HDP Yürüyüşüne Polis Engeli…

Aynı gerekçe ile aralarında milletvekillerinin de olduğu HDP üye ve yöneticileri tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde Antep’te yapılmak istenen yürüyüşe polis engel oldu.

 (02/158) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Gazeteci…

13 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında gazeteci Melike Ceylan ile HDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Damla Savcı’nın da bulunduğu en az 6 kişi gözaltına alındı.

(02/159) Kocaeli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Üyeleri…

13 Şubat 2019 tarihinde Kocaeli’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Akgün’ün de de olduğu 9 kişi sosyal medya paylaşımları ve ‘cezaevinde devam eden açlık grevi ile ilgili eylem düzenleyecekleri’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

(02/160) Bingöl’de Gözaltına Alınan HDP üyeleri…

13 Şubat 2019 tarihinde Bingöl’de yapılan ev baskınlarında en az 5 kişi (HDP Belediye Meclis Üyesi adayı Mehmet Bahçadurmuş, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Yunus Bulut, Serkan Kaya, Kani Solmaz ve Kani Tunç) gözaltına alındı.

(02/161) PSAKD Antalya Şube Yöneticisi Gözaltına Alındı…

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Antalya Şubesi yöneticisi Gürbüz Deniz 13 Şubat 2019 tarihinde Antalya’da gözaltına allındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/162) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili açıklamaları nedeniyle Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Mehmet Arslan ile ilgili imza verme yoluyla adli kontrol yükümlülüğünün kaldırılmasına fakat yurtdışı yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/163) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı M. Ali Aydın, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Selim Kurbanoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, Kayapınar Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Aydın Bolkan, Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Abdulhalik Ağabeyoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ ile Remzi Dede, Ramazan Gökmen ve Fahri İsmailoğlu hakkında, Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasakları sırasında ‘belediye otobüslerinin çalıştırmayarak ve temizlik hizmetlerini aksatarak örgüt talimatlarını yerine getirdikleri’ gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde başlandı.

Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/164) HDP Milletvekili ile Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile yerine kayyım atanan Siirt Belediye Eş Balkanı Tuncer Bakırhan’ın da olduğu 22 siyasetçi hakkında İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava dosyasının Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ve “Bağlar KCK Davası” olarak bilinen dava ile birleştirilmesine karar verdi.

(02/165) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Kemerburgaz Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Deniz Parlak, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. M.G. İle Yrd. Doç. Dr. S.Y. ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tahsin Yeşildere) hakkında 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan S.Y., M.G. ve Tahsin Yeşildere’yi ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Deniz Parlak hakkındaki davanın duruşmasını 6 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Arel Üniversitesi’nden Doç. Dr. Feryal Saygılıgil hakkında 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 13 Mart 2019 tarihine erteledi.

(02/166) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Semiha Alankuş hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Semiha Alankuş’un ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Semiha Alankuş duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Alankuş ile ilgili imza verme yoluyla adli kontrol yükümlülüğünün kaldırılmasına fakat yurtdışı yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

HDP, DBP, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyelerine ve gazetecilere yönelik Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan Semiha Alankuş, 11 Ekim 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(02/167) Antalya’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Ahmet Çevik hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği’ iddiasıyla Antalya 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ahmet Çevik’in beraatına karar verdi.

(02/168) Batman’da Sinema Yönetmeninin Yargılandığı Dava…

Yönetmen Veysi Altay ve Yılmaz Güney Sineması Müdürü Dicle Anter hakkında “Nû Jîn” isimli belgesel filmin 14 Ekim 2015 tarihinde Batman’da yapılan gösterimi nedeniyle Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Veysi Altay’ı 2 yıl 6 ay ve Dicle Anter’i 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/169) HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Parti Meclisi eski üyesi Zeki Koç hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme ilk duruşmada kararını açıkladı ve Zeki Koç’u ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükümle birlikte Zeki Koç’un tahliyesine karar verdi.

Zeki Koç 24 Ekim 2018 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde gözaltına alınmış ve 25 Ekim 2018 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüte yardım ve yataklık’ iddialarıyla tutuklanmıştı.

(02/170) Yusuf Topal’ın Ölümü Nedeniyle Yargılanan Polis Memurları…

Giresun’un Merkez ilçesindeki 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlık Merkezi’nde bir doktorla yaşadığı tartışma sonrasında polisin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Yusuf Topal’ın (82) ölümü ile ilgili olarak polis memurları H.Ş. ve T.K. hakkında Giresun Başsavcılığı tarafından ‘taksirle ölüme neden olma’ iddiasıyla hazırlanan iddianame Giresun 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının 27 Haziran 2019 tarihinde görüleceği öğrenildi.

24 Temmuz 2018 tarihinde Aile Sağlık Merkezi’nde yaşanan tartışma üzerine çağrılan polis Yusuf Topal’ı gözaltına almak istemişti. Direnmesi üzerine polis Yusuf Topal’a biber gazı sıkmış ve sonrasında onu ters kelepçeleyerek yerde sürüklemişti. Müdahale sonucu Yusuf Topal kalp krizi geçirmiş ve yaşamını yitirmişti.

(02/171) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memurları ve Sivil Kişiler…

9 Eylül 2010 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde kendilerinden kimlik soran polislerden kimliklerini göstermelerini isteyen Paşa Sakar, Cengiz Sakar ve Engin Sakar isimli 3 kardeş ile İ.G. ve M.E. isimli iki polis memuru arasında tartışma çıkmıştı. Takviye polis ekiplerinin de gelmesiyle 3 kardeş polislerin fiziksel şiddetine maruz kalmış ve gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Tehdit ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarında Paşa Sakar, Cengiz Sakar ve Engin Sakar’ın beraatına karar verdi. Mahkeme ‘polise hakaret suçundan’ ise 3 kişiyi ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Mahkeme ‘yetki sınırını aşma’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından sanık polis memuru İ.G.’nin beraatına karar verdi. Mahkeme diğer sanık polis memuru M.E.’yi ise ‘basit yaralama’ suçundan 3 bin TL para cezasıyla cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(02/172) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

13 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında ByLock kullandıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı.

(02/173) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski futbolcular Uğur Tütüneker, İsmail Demiriz ve Arif Erdem hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Uğur Tütüneker’in beraatına ve İsmail Demiriz ile Arif Erdem hakkındaki dosyaların ayrılmasına karar verdi.

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında asker eşi olan 105 kişi hakkında Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesinde açılan davanın karar duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 69 sanığı 6 yıl 3 ay ve 1 sanığı ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 36 sanığı ‘dolandırıcılık’ suçundan 8 yıl 4 ay, 7 sanığı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 20 sanığın beraatına ve firari 15 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

(02/174) 31 Mart Seçimleri…

13 Şubat 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesindeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçim bürosuna kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından molotof kokteyli ile bir saldırı düzenlendi. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırıda büroda maddi zarar oluştuğu öğrenildi.

(02/175) Tunceli’de Eylem Yasağı…

Tunceli Valiliği 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama 13 Şubat 2019 ile 18 Şubat 2019 tarihleri arasında il genelinde açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinlikleri yasakladı.

(02/176) Şırnak’ta Eylem Yasağı…

Şırnak Valiliği 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama 12 Şubat 2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile il genelinde açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinlikleri yasakladı.

(02/177) Mardin’de Eylem Yasağı…

Mardin Valiliği 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama 13 Şubat 2019 ile 27 Şubat 2019 tarihleri arasında il genelinde açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinlikleri yasakladı.

(02/178) Bitlis’te Eylem Yasağı…

Bitlis Valiliği 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklama 13 Şubat 2019 ile 22 Şubat 2019 tarihleri arasında il genelinde açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinlikleri yasakladı.

(02/179) Avrupa Konseyi’nin Basın Özgürlüğü Raporu…

Avrupa Konseyi, Platform for the Protection of Journalism and Safety of Journalists (Gazeteciliğin Korunması ve Gazetecilerin Güvenliği Platformu) ile birlikte hazırladığı “Basın Özgürlüğü 2018” raporunu 12 Şubat 2019 tarihinde açıkladı. Rapordan, 2018 sonu itibarıyla Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde toplam 130 gazetecinin cezaevinde olduğu, bu gazetecilerden 110’unun ise Türkiye’de olduğu öğrenildi. Raporda, “Gazeteciler için en büyük hapishane” olarak belirtilen Türkiye’ye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilanından bu yana 200’den fazla gazeteci yayınları nedeniyle gözaltına alındı ya da tutuklandı. OHAL’in 2018’in Temmuz ayında kaldırılmasına karşın, Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke. İfade ve basın özgürlüğü konularında da, dünyanın en geri ülkelerinden biri.”

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.