MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/109) Hatay’da Gözaltında Yaşamını Yitiren Kişi…

11 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra götürüldükleri Altınözü Jandarma Karakolu’nda maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonucu Ahmet Güreşçi’nin yaşamını yitirmesi ve Sabri Güreşçi’nin yaralanması ile ilgili olarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(02/110) Deprem Bölgesinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiaları…

10-13 Şubat 2023 tarihleri arasında sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, deprem bölgesinde olduğu bildirilen 6 ayrı olayda en az 10 kişinin kolluk kuvvetlerinin veya sivil kişilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı iddia edilmektedir.

13 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş’ın Elbistan ilçesinde Suriye vatandaşı olduğu öğrenilen 2 mülteci çocuğun yardım için dağıtılan yemek sırasında beklerken polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi. Elbistan Devlet Hastanesi’ne giden çocukların burada da polis tarafından sorgulandığı ve “Polisler bizi darp etti demeyin, yoksa sizi bırakmayız” denilerek tehdit edildikleri bildirildi.

14 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay’da enkaz altındaki çocukları için yardım isteyen Suriye vatandaşı bir mültecinin askerlerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(02/111) Depremden Zarar Görenlere Yardım Çalışmalarına Yönelik Engellemeler…

13 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, sivil toplum örgütleri tarafından Hakkâri’de toplanan yardım malzemelerini Antep’in Islahiye ilçesine götüren kamyonun şehirden çıkışına, valilik izni olmadığı gerekçesiyle polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(02/113) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Maraş ve Antep merkezli depremler ile ilgili İşçi Emekçi Birliği üyeleri tarafından 13 Şubat 2023 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde yapılacak basına açıklamasına katılmak için toplananlara müdahale eden polis 20 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/114) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

13 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş ve Antep merkezli depremler ile ilgili açıklamaları nedeniyle gazeteci Can Ataklı hakkında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı’nın yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(02/115) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay İskenderun T Tipi Cezaevi’nde tutulan 7 mahpusun “isyan çıkarttıkları” iddiasıyla işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve daha sonra yaralı halde başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Haberde ayrıca Tokat Cezaevi’ne sevk edilen 3 mahpusun maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyecek sağlık raporu almalarına izin verilmediği belirtildi. Mahpusların isimleri öğrenilemedi.

(02/116) İstanbul’da Gözaltına Alınan SGDF Üyesi…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Mazlum Ortaç, 14 Şubat 2023 tarihinde İstanbul’da kaldığı eve yapılan baskın ile gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ olduğu öğrenildi. Mazlum Ortaç aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/117) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Baransel Ağca hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Baransel Ağca’nın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Yurtdışında yaşayan Baransel Ağca duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 13 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(02/118) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Mardin Valiliği 12 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinlikleri 13 Şubat 2023 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Hakkari Valiliği 13 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 13 Şubat 2023 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 4 Ocak 2022 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 420 güne ulaşmış oldu.

Siirt Valiliği 13 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde çık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri ve benzeri eylem ve etkinlikleri 14 Şubat 2023 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(02/119) Yerine Kayyım Atanan Muhtar…

13 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Esentepe mahallesinin muhtarı Ömer Bağıran’ın görevden atıldığı ve yerine kaymakamlık tarafından kayyım atandığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.