MENÜ
ANA SAYFA
x

14 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/125) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 13 Şubat 2024 tarihinde Şırnak’ta meydana gelen araç kazası sonucu 1 askerin (Adem Kel) öldüğünü açıkladı.

(02/126) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

14 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan Sevinç Sönmez isimli bir mahpusun kelepçelerinin açılmasını talep etmesi üzerine doktordan “Ne olur kelepçeyi açar mısınız diyeceksiniz” yanıtını aldığı ve bunu kabul etmemesi üzerine de tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldüğü öğrenildi. Yine aynı cezaevinde tutulan Kavak Özbek isimli mahpusun da kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldüğü öğrenildi.

(02/127) Tunceli’de Gözaltına Alınan İnsan Hakları Derneği Üye ve Yöneticileri…

13 Şubat 2023 tarihinde, meydana gelen toprak kaymasında 9 işçinin toprak altında kaldığı Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madenine gitmek isteyen ve içinde siyasi parti yöneticileri ile İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi üye ve yöneticilerinin olduğu heyete valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polis heyette bulunan İHD Dersim Şube Eş Başkanları Gürbüz Solmaz ve Gönül Sonbahar ile İHD Üyesi Nülifer Aktağ ve Avukat Gökmen Yeşil’i gözaltına aldı.

(02/128) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2024 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında aralarında Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticisi Nuray Şahin’in de olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Dosyaya ilişkin savcılık tarafından gizlilik kararı konulduğu ve 24 saat avukat görüş kısıtlılığı getirildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 2’si (Fatma Demir ve Zana Temiz) aynı gün içinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 9 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(02/129) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Şubat 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6 kişi (Peyam Kutlu, Berivan Nergiz, Eyüp Hekimoğlu, Hêja Jiyan Arıkboğa, Yusuf Yokuş ve Yusuf Taşcar) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/130) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Şubat 2024 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi (Halil Yıldırım, Adnan Vural, Hamza Karaman, Kadir Nebioğlu, Samet Aravi ve Diyar Yarma) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/131) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayrı Demir hakkında yaptığı bir haber nedeniyle Maltepe Üniversitesi Rektörü’nün şikâyeti üzerine İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2024 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/132) İstanbul’da Gazeteci ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında kapatılan Zaman gazetesi eski Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış’ın da olduğu 9 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2024 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “örgüt üyeliği” suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Mehmet Kamış’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

Mehmet Kamış 23 Kasım 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkemedeki ifade işlemlerinin ardından tutuklanmıştı.

(02/133) İstanbul’da Yargılanan Polis Memurları…

2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınan Mücella Yapıcı ile Cansu Yapıcı’nın maruz kaldığı çıplak arama nedeniyle L. M., C. B. ve S. E. K. isimli 3 polis memuru hakkında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık polis memurlarının ‘işkence’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, müşteki tarafın gösterdiği tanıkların dinlenmesinin ve olay yerinde inceleme yapılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 10 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(02/134) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 13 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin 14 Şubat 2024 ile 16 Şubat 2024 tarihler arasında 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Tunceli Valiliği 13 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen ve 9 işçinin göçük altında kaldığı toprak kayması sonrasında olayla ilgili eylem ve etkinlik düzenlemek amacıyla kişilerin Tunceli’den Erzincan’a çıkışlarının 14 Şubat 2024 ile 18 Şubat 2024 tarihleri arasında 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.