MENÜ
ANA SAYFA
x

15 – 16 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 – 16 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/169) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

14 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde 12 Temmuz 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü; 13 Temmuz 2020 tarihinde yine Haftanin’de çıkan çatışmada 4 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/170) Van’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

15 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Haziran 2020 tarihinde Van Gölü’nde batan bir teknede yaşamını yitiren mültecilerin sayısının 37’ye yükseldiği, çok sayıda mültecinin ise halen kayıp olduğu öğrenildi.

(07/171) Batman’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

15 Temmuz 2020 tarihinde Batman’da Gülistan Caddesi’nde ‘kaçak telefon satıldığı iddiasıyla’ bazı işyerlerine düzenlenen baskın sırasında çıkan tartışma sonrasında ismi öğrenilemeyen bir işyeri sahibinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi. Polisin uyguladığı şiddeti görüntülemek isteyen kişileri engellediği, etrafta toplanan kişileri dağıtmak amacıyla havaya ateş açtığı ve toplam 7 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(07/172) Şırnak’ta Askerin Cinsel Saldırısına Maruz Kalan Çocuk…

15 Temmuz 2020 tarihinde Şırnak’ta bir çocuğun (13, k) 1. Jandarma Komando Tugayı’nda görevli Uzman Çavuş A. A.’nın cinsel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

Çocuğun konuyla ilgili ifadesinin Çocuk Şube Müdürlüğü’nde pedagog ve psikolog olmadan alındığı öğrenildi. Çocuğun ifadesinde şunları belirttiği bildirildi: “Komşumuzun dairesinin önüne geldiğimizde kapıyı açmaya çalıştığımız esnada daha önceden hiç tanımadığım ve görmediğim fakat görsem tanıyabileceğim 20’li yaşlarda 1.75 boylarında esmer tenli, siyah saçlı, bir şahıs benim boynum kısmından tutarak kendine çekmeye çalıştı (…) Ben bağırınca bu şahıs oradan hızlıca uzaklaşıp bahçeye gitti. Biz de bahçede oturan annelerimizin yanına gittik. O esnada şahıs bahçede dolanmaya devam ediyordu ve arada bir bize bakıyordu. (…) Binada oturan komşularımız kamera kayıtlarına bakıp bu adamın yanına gittiler. Daha sonrasında orada kavga çıktı. (…) Polisler geldi. Ben polislere durumu anlattım. Ve şikayetçi olmak üzere babamla birlikte görevli polislerle çocuk şube müdürlüğüne geldik. Ben ismini olay sebebiyle öğrendiğim A. A. isimli şahıstan ensemden tutup beni zorla kendisine çektiği için şikâyetçiyim.”

Şırnak Valiliği 15 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklamada şunları belirtti: “A. A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır.”

Gözaltına alınan A. A.’nın aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘cinsel istismar’ ve ‘silahla tehdit’ suçlamalarıyla tutuklandığı bildirildi.

(07/173) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ramazan Özyiğit (75) isimli hasta mahpusun Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(07/174) Ankara’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

14 Temmuz 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti ve HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Veli Saçılık’ı fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Veli Saçılık aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/175) İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik (Silivri 9 Nolu Cezaevi, 196 gündür), Aytaç Ünsal’ın (Burhaniye T Tipi Cezaevi, 165 gündür) taleplerinin kabul edilmesi için 14 Temmuz 2020 tarihinde Silivri Cezaevi önünden Ankara’ya yürümeye başlayan Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TAYA)D üyelerinden oluşan gruba müdahale eden polis 3 kişiyi (Yıldırım Deniz, Feridun Osmanağaoğlu ve Ali Dilmen) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile 15 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Khalkedon Meydanı’nda toplanan TAYAD üyelerinden oluşan gruba müdahale eden polis 5 kişiyi (Kemal Gün, Yıldız Turan, Ali Dilmen, Emircan Yazı, Berkay Köroğlu) gözaltına aldı. Söz konusu 5 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/176) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1345 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Nazan Bozkurt, Ozan Eftekin ve Haktan Eftekin) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Mahmut Konuk, Ozan Eftekin ve Haktan Eftekin) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

15 Temmuz 2020 saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

Buna göre 14 ve 15 Temmuz 2020 tarihinde yaşanan polis müdahaleleri sonucu 6 kişi gözaltına alındı.

(07/177) Ağrı’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

13 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınan Ağrı’nın Diyadin ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Betül Yaşar 15 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandı.

(07/178) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney 14 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı.

(07/179) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyeleri…

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyeleri Gülşen Güneş ile Ronda Batı ve Bağlar ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram 14 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı.

(07/180) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Eş Başkanı Elif Haran ve Tevgera Jinên Azad (TJA) sözcüsü Ayşe Gökkan ile dernek aktivistlerinin de olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: TJA sözcüsü Ayşe Gökkan, Elif Haran, Zekiye Güler, Hatun Yıldız, Rozerin Çatak, Emine Kaya, Selma Metin, Figen Ekti, Rabia Ateş, Demet Özkaran, Ronda Bat, Dilan Yakut, Hayriye Türkekul, Figen Ekti, Dilan Yakut, Zeynep Suncak, Tekoşin Tekin, Ruken Şehir, Aklime Hanas.

Hayriye Türkekul (70) isimli kişinin 15 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/181) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

HDP Kayapınar İlçe Eş Başkanı Besile Narin ile TJA aktivisti Haster Alp Diyarbakır’da gözaltına alınan kişilere ilişkin 14 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan basın açıklaması sonrasında haklarında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(07/182) Antep’te Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

14 Temmuz 2020 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il eş başkanlarının da olduğu 31 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP İl Eş Başkanı Songül Koçdağ, HDP İl Eş Başkanı Musa Aydın, HDP Şehitkamil İlçe Eş Başkanı İbrahim Dağ, HDP İslahiye İlçe Eş Başkanı Yusuf İyem, HDP Şahinbey İlçe Eş Başkanı Bahri Yarış, avukat Adnan Erol ve Hurşit Besle.

(07/183) Antep’te Gözaltına Alınan Mahalle Muhtarları…

14 Temmuz 2020 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınlarında 2 mahalle muhtarı gözaltına alındı.

(07/184) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Temmuz 2020 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı’nın gözaltına alındığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişi (Zeynel Abidin Bozkurt, Mesut Arslan ve Mustafa Alparslan) 14 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/185) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Figen Yüksekdağ’ın ‘örgüt yöneticisi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 28 Eylül 2020 tarihine erteledi.

(07/186) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Kibriye Evren’in ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2020 tarihine erteledi.

Kibriye Evren 9 Ekim 2018 tarihinde aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında tutuklanmış ve davanın 12 Kasım 2019 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(07/187) Gazeteciler ile ESP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Meşale Tolu ve yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik’in de bulunduğu 27 kişi hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 11 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(07/188) İstanbul’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru Murat A. hakkında 30 Mart 2016 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan bir basın açıklaması sırasında tekme atarak avukat Zeycan Balcı’nın belini kırdığı gerekçesiyle İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Murat A.’nın ‘yaralama’, ‘kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama’ ve ‘zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda “İstanbul Adliyesi önünde oturma eylemi yapan İstanbul Barosu’ndaki avukatlara başsavcı talimatıyla müdahale edildiği sırada, şüpheli polis memuru Murat A.’nın zor kullanma yetkisinde sınırı aşarak Balcı’ya tekme attığı, tekme sonucunda kemik kırığı oluşacak şekilde yaralanmanın meydana geldiği, böylece şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denilmektedir.

Mahkeme duruşmayı 9 Ekim 2020 tarihine erteledi.

(07/189) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti.

Mahkeme Halil Karataş isimli bir kişiyi ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 18 yıl ve kamu malına zarar verme’ suçundan 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Son verilen bu mahkumiyet ile bu dava kapsamında ceza verilenlerin sayısı 49 oldu.

(07/190) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 13 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, ilçelerinde koordinatları verili 22 alanın 13 Temmuz 2020 saat 18.00 ile 16 Temmuz 2020 saat 24.00 arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(07/191) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 14 Temmuz 2020 tarihinde yatığı açıklama ile Merkez, Ovacık, Hozat, Nazmiye, Pülümür ilçelerinde koordinatları verili 29 alanın 31 Aralık 2020 tarihine kadar özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(07/192) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://odatv4.com/, https://www.birgun.net/, https://tele1.com/, https://t24.com.tr/, https://dokuz8haber.net/ internet sitelerinde yer alan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemesi gerek katkı payları ile ilgili bir habere Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/193) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Yargılanan Kişiler Kişiler…

14 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 25 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamına 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamına 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 19 kişi; Samsun’da yapılan ev baskınlarında 33 kişi gözaltına alındı.

15 Temmuz 2020 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 30 ilde düzenlenen operasyonlarda 35 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklamada 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında 282.790 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 94.975’inin tutuklandığını belirtti.

(07/194) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 14 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 992 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 15 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 947 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 15 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.419 ve vaka sayısı ise 215.940 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.