MENÜ
ANA SAYFA
x

15 – 17 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 – 17 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/108) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Ağustos 2020 tarihinde Şırnak kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/109) Diyarbakır’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

14 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan bir eve yapılan baskın sırasında Süleyman Arıkan isimli kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Polisin yanlış adrese baskın yaptığının anlaşılması üzerine, şikayetçi olmaması için Süleyman Arıkan’ın polis tarafından tehdit edildiği bildirildi. Haberde ayrıca gittiği karakolda Süleyman Arıkan’ın şikâyetinin işleme konulmadığı belirtildi.

Süleyman Arıkan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “İlk kim olduklarını anlamadım, içeri girdiklerinde polis olduklarını anladım. Bana bazı isimler sordular. Tanımadığımı söyledim. Beni evimin terasına çıkardılar. Yere yatırıp hakaret ettiler. (…) Onlara yanlış yaptıklarını söyledim. Bana küfür edip, hakaret ettiler. Yetmedi silahın dipçiği ile sırtıma vurdular, darp ettiler. Yerde iken 5 kişi sırtıma vurmaya başladı. Suçumu sordum ‘konuşma!’ deyip hakaret etmeye devam ettiler. Onlara itiraz edince daha çok vurdular. (…) Bir saatin sonunda yanlış eve geldiklerini anladılar. Bana ‘birini arıyoruz’ dediler. Onlara ellerindeki adresin benim adresim olmadığını söyledim. Yanlış adrese geldiklerini anlamalarına rağmen üzerime gelmeye, baskı kurmaya devam ettiler. Onlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı söyleyince beni tehdit ettiler.”

(08/110) Cezaevinde Ölüm Orucu…

Adil yargılanma hakkı için ölüm orucunda olan ve Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönündeki raporuna rağmen tahliye talepleri reddedilen avukatlar Ebru Timtik (Silivri 9 Nolu Cezaevi, 228 gündür) ve Aytaç Ünsal’a (Burhaniye T Tipi Cezaevi, 197 gündür) ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan tahliye talepli tedbir başvurusunun 14 Ağustos 2020 tarihinde reddedildiği öğrenildi.

(08/111) Cezaevinde Açlık Grevi…

15 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, sevk edildikleri Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde havalandırmasının üstü tel örgüyle kaplı hücrelere konulan 6 mahpusun başka hücrelere geçme talebiyle başlattığı ve daha sonra destek için diğer mahpusların da 4’er kişilik gruplar halinde katıldığı açlık grevinin mahpusların taleplerinin kabul edilmesi üzerine sona erdirildiği öğrenildi.

(08/112) Muğla’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Hakan Aygün 16 Ağustos 2020 tarihinde Muğla’nın Datça ilçesinde hakkında açılan bir soruşturmada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Hakan Aygün aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/113) Diyarbakır’da Tutuklanan Belediye Eş Başkanı…

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen fakat KHK ile meslekten ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Belediye Eş Başkanı İbrahim Çiçek 14 Ağustos 2020 tarihinden Diyarbakır’da gözaltına alındı. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen İbrahim Çiçek ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(08/114) Hakkari’de Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler…

14 Ağustos 2020 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Pınar Yılmaz’ın da olduğu 9 kişi Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

(08/115) Antalya’da Gözaltına Alınan Sendika Üye ve Yöneticileri…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu ve Eğitim-Sen üyesi 2 kişi (Selman Karasu ile Saim Atılgan) 16 Ağustos 2020 tarihinde Muş merkezli bir soruşturma kapsamında Antalya’da gözaltına alındı.

(08/116) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Ağustos 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6 kişi (Agit Nakçi, Abdullah Arşiment, Veysi Solmaz, Doğan Tuncer, Fırat Aslanlı ve Amed Ezer) gözaltına alındı. 6 kişi 16 Ağustos 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/117) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

15 Ağustos 2020 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap, İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Silopi ilçe yöneticisi Delil Ürek’in de olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Delil Ürek, Ramazan Cin, Ali Ül, İhsan Olgar, Sabri Ormanlı, İlam Kurtay.

(08/118) Aydın’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

15 Ağustos 2020 tarihinde Aydın’ın Ortaklar ilçesinde yapılan ev baskınında HDP İlçe Eş Başkanı Tekin Erikli sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Basında yer alan haberlerde, eve yapılan baskın sırasında polisin Tekin Erikli’nin 12 yaşındaki çocuğunun başına silah dayadığı ve evde bulunanları tehdit ettiği iddia edildi.

Tekin Erikli 16 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/119) Muş’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

15 Ağustos 2020 tarihinde Muş merkez ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Muş İl Eş Başkanı Abdulbari Yiğit’in de olduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Abdulbari Yiğit, Tekin Özcan, Gülay Bingöl ve Kasım Gölbaşı.

(08/120) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişiler…

16 Ağustos 2020 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler: Adalet Özer, Nevzat Elçi, Mahsun Polat, Mehmet Şefik Bilenç, Müşerif Dalkılıç, Sait Özbay, Kemal Cengiz, M. Şirin Altan, Şevket Dalkılıç, Şefik Bilen. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/121) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

14 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınında HDP Esenyurt ilçe yöneticisi Kemal Kaplan hakkında şikayet olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(08/122) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişi…

14 Ağustos 2020 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (M. Y.) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/123) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Ağustos 2020 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 4 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve isimleri öğrenilemeyen 4 kişinin Adana İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi.

(08/124) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Adana’da 7 Ağustos 2020 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 kişiden aralarında HDP Parti Meclisi ve Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu 3’ü çocuk 6 kişi 15 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 4 kişi (Ferhat Kalkan, Serdal Aslan, Hasan Aslan ve İbrahim Önen) ise ev hapsi tedbiriyle serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişi (Muhittin Kaya, Şükran ve Faruk Efetürk) ise 7 Ağustos 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(08/125) Bursa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Bursa’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 13 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alınan 5 kişiden 1’i (Aziz Amak) 15 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi (İbrahim Tekeş, Onur Demir, Serkan Savgan ve İbrahim Gezer) ise serbest bırakıldı.

(08/126) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Adli İşlem Başlatılan Kişiler…

14 Ağustos 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile 1 Ocak 2020 ile 14 Ağustos 2020 tarihleri arasında toplam 14 bin 186 sosyal medya hesabı hakkında çalışma yürütüldüğünü, 6 bin 743 sosyal medya kullanıcısı hakkında ise “terör örgütü propagandası yapan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden veya aşağılayan, toplumu korku ve paniğe sürükleyen, yalan belge yayımlayarak algı operasyonu ve provokatif paylaşımlarda” bulundukları gerekçesiyle adli işlem başlatıldığını duyurdu.

(08/127) Muş’ta Yasaklanan Etkinlik…

HDP Muş Gençlik Meclisi tarafından Malazgirt ilçesindeki Kale Park’ta 16 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak gençlik buluşmasına Malazgirt Kaymakamlığı tarafından 14 Ağustos 2020 tarihinde Muş Valiliği’nin eylem ve etkinliklere ilişkin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi. Yasaklama kararı üzerine etkinliğin HDP ilçe binasında yapılacağı bildirildi.

(08/128) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Tunceli Valiliği 14 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 15 Ağustos 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Antep Valiliği 15 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 15 Ağustos 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(08/129) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.cumhuriyet.com.tr/, https://www.sozcu.com.tr/, https://www.milligazete.com.tr/ internet sitelerinde yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği hakkındaki haberlere Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Ağustos 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(08/130) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

11 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 37 muvazzaf askerden 12’si 14 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 20’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 25 kişi ise serbest bırakıldı.

(08/131) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 14 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.226 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 15 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 21 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.256 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 16 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.192 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 16 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.974 vaka sayısı ise 249.309 oldu.

15 Ağustos 2020 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde bir doktorun Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

16 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis E Tipi Cezaevi’nde 1 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.