MENÜ
ANA SAYFA
x

15 – 17 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 – 17 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/201) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türk Hava Kuvvetleri tarafından Kandil bölgesine 14 Aralık 2018 tarihinde yapılan bombardımanda 2 militanın öldüğü öğrenildi.

16 Aralık 2018 tarihinde Siirt’in Şirvan ilçesi kırsal alanında devam eden bir operasyon sırasında, buzlanma nedeniyle 10 askerin düşerek yaralandığı öğrenildi.

(12/202) Ankara’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

10 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” eylemine katılanlara yönelik bir operasyonla gözaltına alınan 14 kişinin, haklarındaki gözaltı süresinin uzatılması için 13 Aralık 2018 tarihinde götürüldükleri Ankara Adliyesi’nde polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldıkları fiziksel şiddete bağlı olarak Deniz Aydın ve Sibel Balaç’ın vücudunda morluklar olduğu, Özge Çıpan’ın ise idrarından kan geldiği öğrenildi.

Polis şiddetine maruz kalan kişilere, sevk edildikleri sağlık kurumunda fiziksel şiddeti belgeleyen rapor verilmediği öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu, 16 Aralık 2018 tarihinde, gözaltına alındıkları tarihten beri açlık grevinde olan 14 müvekkillerinin gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılması kararı üzerine su ve şeker almayı kestiğini, Acun Karadağ’ın da aralarında olduğu düzenli ilaç kullanan müvekkillerinin ise ilaçlarını almayason verdiğini açıkladı.

(12/203) Hakkari’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

14 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan İran Pasajı’na “kaçak mal bulunduğu” iddiasıyla baskın düzenleyen polisin esnafa fiziksel şiddet uyguladığı ve 4 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

İki oğlu baskında gözaltına alınan Fatma Duman, basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Kaçak mal gerekçe gösterilerek işyerimiz basıldı. Esnaflara ağza alınmayacak cinsiyetçi küfürler edildi. Birçoğu şiddete maruz bırakıldı. Olaya müdahale etmek isteyen birçok esnaf da aynı şiddeti gördü. Tüm bunların gerekçesi olarak kaçak mal gösteriliyor. İşyerimizi bastıkları yetmiyormuş gibi eve gelip burada da bize şiddet uyguladılar.”

(12/204) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusların cezaevi müdürü tarafından “Siz daha 12 Eylül’ü görmediniz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

14 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden,Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların kaldıkları odalarda yapılan aramalar sırasında, mahpuslara ait eşyaların dağıtıldığı; aile görüşü öncesi mahpuslara çıplak arama dayatması yapıldığı, bunu kabul etmeyen mahpusların gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

16 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan mahpusların cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hücreye konulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara gönderilen Kürtçe kitapların güvenlik gerekçesiyle verilmediği belirtildi.

(12/205) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 15 Aralık 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Bengisu Demirel isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/206) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 768 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14, 15, 16 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Deniz Yılmaz, Bülent Özgül, Engin Karataş ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Engin Karataş, Cemal Öksüz ve Bengisu Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

15 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Engin Karataş ve Hatice Yüksel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Hatice Yüksel ve Abidin Sırma) gözaltına alındığı bildirildi.

16 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Engin Karataş ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Engin Karataş, Meltem Servi ve Cemal Öksüz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 14, 15, 16 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/207) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 14 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 60. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/208) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

15 Aralık 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 716’ncısı öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını takip etmek isteyen basın mensuplarının polis tarafından engellendiği bildirildi.

(12/209) HDP Milletvekili Leyla Güven’in Açlık Grevine Destek Verdikleri İçin Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri, TJA Aktivistleri…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması talebiyle açlık grevine başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Van il binasında açlık grevi yapan ve aralarında Edremit Belediye Eş Başkanı Rojbin Sevil Çetin’in de bulunduğu 11 kişi 14 Aralık 2018 tarihinde polisin il binasına yaptığı baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınan 11 kişi 15 Aralık 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Leyla Güven’e destek için HDP Urfa il binasında yapılan açlık grevine yönelik polis baskınında gözaltına alınan 47 kişiden 5’i 14 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 33’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 38 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il  Eş Başkanı Bekir Karakeçili, Barış Anneleri Selvi Ötünç, Hadle Oğur ile Şükrü Turgut ve Mehmet Ali Oba. Halid Müslüm isimli 1 Suriye vatandaşının ise sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildiği öğrenildi.

(12/210) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üyeleri…

12 Aralık 2018 tarihinde İzmir’de ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla gözaltına alınan HDP ve DBP üyesi 22 kişiden 7’si 15 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Ramazan Yavuz, Hacay Yılmaz, Abdulkerim Kaya, Serkan Korkmaz, Vedat Sezer, Vasfi Özer ve Orhan Şeker. 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/211) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

12 Aralık 2018 tarihinde Leyla Güven’in açlık grevine destek verdikleri gerekçesiyle HDP Diyarbakır il binasına yapılan polis baskınında gözaltına alınan 35 kişi ile ilgili tutanakları imzalatmak için çağrıldıkları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan HDP il yöneticileri Ramazan Kaval ve Mustafa Akengin, 16 Aralık 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/212) Osmaniye’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

14 Aralık 2018 tarihinde Osmaniye’de gözaltına alınan HDP il Yöneticisi Kamuran Babrak, 15 Aralık 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’iddiasıyla tutuklandı.

(12/213) Antalya’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri’ iddiasıyla Antalya’da gözaltına alınan R.G., Y.Y., B.G.K., B.Ö. ve S.Y. isimli 5 kişi, 15 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/214) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınanlar…

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul, Tunceli, Maraş, İzmir ve Antalya’da gözaltına alınan ve aralarında 2 polis memurunun da olduğu 6 kişiden 4’ü 14 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar: N.Ö., S.İ. ile polis memurları S.E. ve R.O.

(12/215) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınarak tutuklanan 53 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Aralık 2018 ile 14 Aralık 2018 tarihleri arasında devam edildi.

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılanlar, duruşmada bizzat hazır bulunarak savunma yapma talebinde bulundu.

Savunma yapan Osman Uçar ve Nubahar Özdemir, Nusaybin’den tahliye edildikten sonra gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıklarını ve daha önceden hazırlanmış bir ifadenin okumalarına izin verilmeden zorla kendilerine imzalatıldığını belirtiler.

Savunma yapan Jiyan Ay gözaltında maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele hakkında şunları belirtti: “Bizi gözaltına aldıkları zaman işkenceden geçirdiler. Fiziki tacizde bulundular ve vahşice şeyler yaptılar. Bizi bir eve götürdüler. Orada 3 saate yakın ağır işkencelerden geçtik. Orada benim çenemi kırdılar. Aradan üç yıl geçmesine rağmen hâlâ kelepçelerin izi ellerimde duruyor. Araba yolculuğu çok uzun sürüyordu, yol boyunca bize farklı şekilde saldırdılar. Ondan sonra bizi spor salonuna götürdüler. Sabaha kadar dizlerimizin üstünde bekletilip, işkenceye maruz kaldık. Daha sonra emniyete götürüldük. Orada da cinsel taciz, tehdit ve akla gelebilecek her şey bize yapıldı. ‘Jiyan Ay kim? Onu bana verin’ diyerek bana saldırıyorlardı.”

Savunmaların ardından mahkeme, tutuklu sanıkların tahliye talebinin reddine, sanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesine  karar verdi ve duruşmayı 25 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/216) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

16 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, kaleme aldığı “AKP’nin Suriye Savaşı” başlıklı kitabın kapağını sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle Sendika.org sitesi yazarı Hamide Yiğit’e Ankara 44. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarıca 7 ay 15 gün hapis cezası verildiği öğrenildi.

(12/217) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin tutuklu bulunan Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Aralık 2018 tarihinde görüldü. İshak Yasul duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan İshak Yasul’u 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/218) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

14 Aralık 2018 tarihinde Muş merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı.

14 Aralık 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 4’ü albay, 5’i yarbay, 10’u binbaşı olmak üzere 219 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

14 Aralık 2018 tarihinde savunma sanayi şirketlerinde çalışanlara yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 48 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

(12/219) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 7 köyde 13 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 14 Aralık 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı.Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler: Budak, Dallıca, Türeli, Tepe, Kabakaya, Kutlu ve Oyukluköyleri.

(12/220) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 12 köyde 13 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 14 Aralık 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı.Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığıköyler: Çukurca, Akbulak, Demirli, Bayırköy, Düzce, Temren, Taşköprü, Güleç, İnkaya, Barın, Üçkuyu ve İnan köyleri.

(12/221) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 13 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Silvan ilçesine bağlı 2 köyde 13 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 14 Aralık 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırdı.Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığıköyler: Dolaplıdere ve Dağcılar köyleri.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.