MENÜ
ANA SAYFA
x

15 – 17 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 – 17 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/149) Bartın’da Madendeki Patlamada Yaşamını Yitiren Kişiler…

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı kömür madeninde meydana gelen patlama sonucu 41 işçinin yaşamını yitirdiği, 26 işçinin ise yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak Bartın Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

(10/150) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde sözlü ve fiziki tacize ve fiziksel şiddete maruz kalan, daha sonra kendilerine taciz ve şiddet uygulayan kişilerin şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alınan aralarında LGBTİ+’ların da olduğu 8 kişinin gözaltına alınırken ve götürüldükleri Kadıköy Rıhtım Karakolu’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

İşkence ve diğer kötü muamele sonucu 1 kişinin kolunun kırıldığı, 1 kişinin kulak zarının patladığı, 1 kişinin ise kafa travması geçirdiği bildirildi. Gözaltına alınan diğer kişilerin de vücutlarının çeşitli yerlerinde işkence ve diğer kötü muameleye bağlı izler ve morluklar olduğu öğrenildi.

(10/151) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, eski milletvekilleri Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder’in Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için yaptığı başvuruya Adalet Bakanlığı tarafından ret yanıtı verildiği öğrenildi.

15 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ahmet Dizlek isimli mahpusun 22 Eylül 2022 tarihinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve “Seni öldürmedik ama öldüreceğiz” denilerek ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

15 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Feyyaz Başak ve soyadı öğrenilemeyen Akif isimli bir mahpusu) istek ve iradeleri dışında Elâzığ 1 ve 2 Nolu cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Haberde ayrıca 2 mahpusun sevk edilirken fiziksel şiddete maruz kaldıkları belirtildi.

15 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Hilvan 1 ve 2 Nolu cezaevlerinden 30 Eylül 2022 tarihinde Yozgat 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 3 mahpusun (Sezar Durak, İsmail Kaya ve Zeynel Taş) cezaevi girişinde sözlü şiddete maruz kaldıkları ve kimi kişisel eşyalarının cezaevine alınmadığı öğrenildi.

(10/152) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 14 Ekim 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/153) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Ekim 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/154) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili 15 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Eminönü Meydanı’nda yapılan adalet nöbeti eylemine müdahale eden polis 4 kişiyi (Kumri Akgül, Fince Akman, Cemile Çiftçi ve Cemile Karakaş) fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(10/155) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcısı ve Diğer Kişiler…

14 Ekim 2022 tarihinde Diyarbakır’da haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında 1 gazete dağıtıcısı ile 2 çocuğun da olduğu 26 kişi, 15 Ekim 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(10/156) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Ekim 2022 tarihinde Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Ercan Sucu, Abuzer Yaman, Güzel Demirci, Mahmut Yıldız ve Hasan Sel) ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(10/157) Antalya Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Ekim 2022 tarihinde Antalya merkezli bir soruşturmada gözaltına alınan ve Özgür Öğrenci İnisiyatifi ve Devrimci Sosyalist Federasyon (DESOF) üyesi oldukları bildirilen 12 kişi, 14 Ekim 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Metin Encü, Sipan Satıç, Göksu Berfin Biter, Serhat Göregen, Ali Bütkül, Mir Hasan Yıldırım, Botan Artuç, Mustafa Aktaş, Fevzi Korkmaz ve Zerrin Korkmaz.

(10/158) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Ekim 2022 tarihinde görüldü. Leyla Güven duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Leyla Güven’i ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan toplam 11 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/159) Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Cihan Aydın ile Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Dal, Erhan Aytekin, Fırat Üğer, Gazal Bayram, Serdar Çelebi, Özgür Yılmaz Biçen, Ömer Şeran, Mehmet Akbaş, Muhlis Oğurgül, Teyfik Karahan hakkında 24 Nisan 2018 tarihinde Ermeni Soykırımı ile ilgili yaptıkları açıklama gerekçe gösterilerek Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Ekim 2022 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme 11 kişinin beraatına karar verdi.

(10/160) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Yusuf Karadaş hakkında Evrensel gazetesinde 19 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan “İktidarın karanlık örgütü SADAT” başlıklı yazısı nedeniyle Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş.’nin (SADAT) şikayetiyle İstanbul Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Ekim 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Yusuf Karadaş’ı 15.000 TL tazminat ödemeye mahkum etti.

(10/161) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşme ve röportajlar ile katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt kurma ve yönetme’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(10/162) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiasıyla İlgili Takipsizlik Kararı…

14 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, hasta mahpuslar ile ilgili 26 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’sa Çağlayan Adliyesi önünde yapılan Adalet Nöbeti eylemine yönelik polis müdahalesi sırasında Fince Akman, Kumri Akgül, Zeynep Calıhan ve Songül İlker’in fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınması ile ilgili yapılan suç duyurusu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

(10/163) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Emniyet Genel Müdürlüğü 15 Ekim 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile Bartın’ın Amasra ilçesinde kömür madeninde 41 işçinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 12 sosyal medya hesabı hakkında adli işlem başlatıldığını duyurdu.

(10/164) Diyarbakır’da Gazete Dağıtımının Polis Tarafından Engellenmesi…

17 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kürtçe yayınlanan Xwebûn gazetesinin Diyarbakır’dan İstanbul’a gönderilecek 144. sayısına ait nüshalara Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nde (DİŞTİ) polis tarafından el konulduğu ve gazeteyi götürmemeleri yönünde otobüs firmalarının uyarıldığı öğrenildi.

(10/165) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Barış Pehlivan’ın bir yazısı ile ilgili https://www.gazeteduvar.com.tr, https://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan 2 habere ve 1 sosyal medya paylaşımına Kilis Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/166) Adana’da İzin Verilmeyen Etkinlik…

14 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP tarafından kuruluş yıldönümleri için Adana’daki Merkez Park’ta yapılmak istenen etkinliğe Valilik tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Valiliğin söz konusu kararını protesto etmek için 14 Ekim 2022 tarihinde HDP Adana il binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına da polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(10/167) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 15 Ekim 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 16 Ekim 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 4 Ocak 2022 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 299 güne ulaşmış oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.