MENÜ
ANA SAYFA
x

15-24 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15-24 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/144) Operasyonlar ve Saldırılar…

19 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Haziran 2024 tarihinde Hakkâri kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

 20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Haziran 2024 tarihinde Ağrı kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 21 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 1 askerin (Mehmet Ali Horoz) öldüğünü açıkladı.

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

24 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Ocak 2024 ve 18 Nisan 2024 tarihlerinde IKBY sınırları içindeki Kandil bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/145) Diyarbakır ve Mardin’de Çıkan Yangınlarda Yaşamını Yitiren Kişiler…

20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı arasındaki kırsal bölgede çıkan yangın sonucunda 15 kişi hayatını kaybetti, en az 78 kişi yaralandı. Adalet Bakanlığı, 21 Haziran 2024 tarihinde konu ile ilgili adli soruşturma başlatıldığını duyurdu. Haberlerde ayrıca Diyarbakır Barosu’nun yangına müdahale edilmesinde geç kalındığı iddialarının soruşturulması amacıyla ‘birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme’, ‘genel güvenliğin kasten tehlikeye düşürülmesi’ ve ‘görevi kasten kötüye kullanma’ suçları kapsamında Diyarbakır Çınar Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 24 Haziran 2024 tarihinde yangında en az 924 hayvanın öldüğünü, 14 bin 900 dekar alanın yandığını ve savcılık ön raporuna göre yangına elektrik tellerinin neden olduğunu açıkladı.

Yaşamını yitirenlerin isimleri: Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Hasan Demir, Nuri Demir, Resul Yılmaz, Mezher Demir, Şehmus Demir, Taliha Demir, Sinan Deviren, Azad Yılmaz, Remzi Yılmaz, Fadıl Demir, Kerime Erdenli ve Zekiye Erdenli.

(06/146) İstanbul’da Fobik Saldırı Sonucu Yaşamını Yitiren Trans Kadın…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gece Yanıker isimli bir trans kadının İstanbul’da maruz kaldığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/147) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren ve Yaralanan Korucular…

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde korucuları taşıyan bir aracın kaza yapması sonucunda 1 korucunun (Cumali Esendemir) yaşamını yitirdiği, 4 korucunun ise yaralandığı öğrenildi.

(06/148) Samsun’da Şüpheli Polis Ölümü…

24 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun’un İlkadım ilçesinde B. İ. (33, e) isimli bir polis memurunun bir araç içerisinde cenazesinin bulunduğu ve yetkililerin ölüm nedenini intihar olarak bildirdiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(06/149) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpuslar…

18 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mecit Yılmaz isimli mahpusun götürüldüğü cezaevi revirinden “bir şeyin yok” denilerek geri götürüldüğü koğuşunda yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberde Mecit Yılmaz’ın kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilmektedir.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan Yıldırım Han isimli mahpusun 19 Haziran 2024 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/150) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Karabük T Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların tutulduğu koğuşların Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı ekipler tarafından arandığı ve toplam 10 saat sürdüğü bildirilen aramalarda mahpuslara ait kitaplara, dergilere, yazın çalışmalarına el konulduğu öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan bazı mahpuslar hakkında açlık grevine katılmaları sebebiyle disiplin soruşturmaları başlatıldığı, mahpusların cezaevindeki sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile sohbet alanlarından faydalanmalarının engellendiği, cezaevi idaresine sosyal faaliyet talebiyle yazılan dilekçelere personel yetersizliği ve fiziki imkansızlıklar gerekçe gösterilerek olumsuz yanıt verildiği, Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkarılan mahpuslara pişmanlık dayatmasında bulunulduğu öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve cezasının infazını tamamlamış olan Şahap Elbasan isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle ertelendiği öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve cezasının infazını tamamlamış olan Nedim Yılmaz isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 4. kez ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle 3 ay süreyle ertelendiği öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve cezasının infazını tamamlamış olan Sedat Atsız isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 2. kez ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle ertelendiği öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve ve 32 yıldır cezaevinde olan Mehmet Deniz Güzel isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle ertelendiği öğrenildi.

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve Abdullah Çelik isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle ertelendiği öğrenildi.

21 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve almış olduğu müebbet hapis cezasının yasaya göre 30 yıla karşılık gelen infazını 29 Kasım 2023 tarihinde tamamlayan Seracettin Yüksekbağ isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle 9 ay 1 gün süreyle ertelendiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca Seracettin Yüksekbağ’ın tahliyesinin daha önce de Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 6 ay 2 gün süreyle ertelenmiş olduğu bildirildi.

21 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis Ahlat T Tipi Cezaevi’nde tutulan Naif İşçi isimli mahpusa 6 Mayıs 2024 tarihinde çıkarıldığı Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nda PKK ve Abdullah Öcalan hakkındaki görüşlerinin sorulduğu, bu sorulara yanıt vermeyi reddeden Naif İşçi hakkında ‘esas yönünden iyi halli olmadığına’ karar verildiği ve tahliyesinin 3 ay ertelendiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca Bitlis Tatvan İnfaz Hakimliği ile Tatvan Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazların da 12 Haziran 2024 tarihinde reddedildiği bildirildi.

(06/151) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 14 Haziran 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/152) İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin Kızıltepe Şenyurt bölgesinden Türkiye geçmek isteyen Suriye’nin Dirbesiye şehrinden 4 kişinin sınırda görevli askeri personelin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz bırakılarak sınır dışı edildiği öğrenildi. Sınır dışı edilen kişilerden isimleri öğrenilenler: Yezen Hatim Silêman (27, e) ve Hisên Ecac Ecemo (38, e).

(06/153) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı arasındaki kırsal bölgede çıkan yangın sonrasında Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Köksalan köyünde Jandarma Özel Harekat personelinin gecikme ile ilgili kendilerine soru soran 1 kişiye fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Kişinin ismi öğrenilemedi.

(06/154) Antalya’da Fobik ve Ayrımcı Saldırı…

19 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, trans kadın Mika Can Raun ve partnerinin Antalya’nın Kaş ilçesinde kimliği belirlenemeyen kişilerin fiziksel saldırısına uğradığı ve saldırı sonucunda yaralandıkları öğrenildi.

(06/155) Diyarbakır’da Vali Korumalarının Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı arasındaki kırsal bölgede çıkan yangında yaşamını yitiren kişilere taziye ziyareti sırasında Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun yangının anız yakma sebebiyle çıktığını iddia etmesi üzerine çıkan tartışmada Ş. Ç. isimli bir kişinin valinin korumalarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı iddia edildi. Diyarbakır Valiliği, konu ile ilgili 23 Haziran 2024 tarihinde şu açıklamayı yaptı: “Sayın Valimizin korumaları ile S. Ç. arasında herhangi bir darp olayı yaşanmamıştır. Devletimiz, tüm kurumlarıyla yangında mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir”.

(06/156) Kayseri’de Silahlı Saldırıya Uğrayan Parti Üyesi…

21 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) seçilmiş meclis üyesi Şerafettin Bahadırlı’nın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) üyesi olduğu bildirilen kişilerin fiziksel ve silahlı saldırısına uğradığı ve yaralandığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kişilerin bir süredir Şerafettin Bahadırlı’yı tehdit ettiği iddia edildi. Saldırı ile ilgili gözaltına alınan 2 kişi, 22 Haziran 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(06/157) Diyarbakır’da Yemek ve Kahve Zincirlerine Yönelik Saldırı…

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bir kahve zinciri ile Sur ilçesinde bulunan bir yemek zincirinin şubelerine bir grup tarafından saldırı düzenlendiği ve bazı müşterilerin fiziksel şiddete maruz bırakıldığı öğrenildi.

(06/158) Onur Ayı Eylem ve Etkinliklerine Yönelik Yasaklama ve Müdahaleler…

10. İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında 23 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yürüyüş öncesinde açıklama yapan Metro İstanbul, Taksim ve Şişhane metro durakları ile Taksim-Kabataş Füniküler hattının 23 Haziran 2024 tarihi saat 10.00 itibarıyla Valilik kararıyla kapatılacağını duyurdu.

23 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10. İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilecek yürüyüş sebebiyle Taksim Meydanı’nın yaya girişine kapatıldığı öğrenildi.

23 Haziran 2024 tarihinde 10. İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilecek yürüyüş öncesinde 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Haberlerde ayrıca gözaltına alınan 2 kişiden 1’inin bir kafede otururken gözaltına alındığı ve sivil bir araca bindirildiği bildirildi.

(06/159) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Haziran 2024 tarihinde İstanbul Büyükada’da İETT tarafından hizmete sokulan minibüsleri protesto etmek için yapılan barışçıl toplantı ve gösteriye müdahale eden polis 2’si avukat 9 kişiyi gözaltına aldı.

(06/160) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Haziran 2024 tarihinde İstanbul’da Boğaziçi köprüsünde üzerinde “SMA” yazılı bir araçla eylem yapan R. C. Ç. isimli kişi 15 Haziran 2024 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘”trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ ve ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ iddialarıyla tutuklandı.

(06/161) Kayseri’de Tutuklanan Kişiler…

16 Haziran 2024 tarihinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan bir Atatürk büstüne balta ile saldırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan Yaşar K. ve Zeynep A. isimli iki kişi 17 Haziran 2024 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/162) Kırıkkale’de Gözaltına Alınan Kişi…

20 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Haziran 2024 tarihinde ihbar üzerine kullandığı araç durdurulan ve polis tarafından kontrol edilen T. Ö. İsimli kişinin ‘polise mukavemet’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/163) Edirne’de Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne’den Yunanistan’a yasadışı yollarla geçmeye çalıştığı iddia edilen 4 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/164) 1 Mayıs Kutlamaları ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’da gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları esnasında Taksim’e yürüdükleri gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 58 kişiden 6’sının avukatların yaptığı tutukluluk itirazı sonucunda serbest bırakıldığı öğrenildi. Böylece 1 Mayıs kutlamaları sebebiyle halen tutuklu bulunan kişi sayısı 52 oldu.

(06/165) İstanbul’da Gazeteci Hakkında Soruşturma…

14 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, BirGün gazetesi editörü Kayhan Ayhan hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve gazetecinin ifadeye çağrıldığı öğrenildi. Soruşturmanın gerekçesi öğrenilemedi.

(06/166) Ankara’da Gazeteci Hakkında Soruşturma…

18 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Alican Uludağ hakkında MASAK raporu ile ilgili yaptığı bir haber gerekçe gösterilerek ‘devlet sırlarını ele geçirme ve açıklama’ iddiasıyla açılan soruşturmaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

(06/167) Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

18 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diamond Tema olarak bilinen kişi hakkında şeriata ilişkin katıldığı bir sosyal medya yayınında sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘halkın bir kesimini aşağılama’ ve ‘dini değerleri aşağılama’ iddialarıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Adalet Bakanlığı tarafından Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

(06/168) Diyarbakır’da Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulan Kişi…

22 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı arasındaki kırsal bölgede çıkan yangına elektrik tellerinin sebep olduğunu belirten İ. E. isimli kişi hakkında Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. (DEDAŞ) tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

(06/169) Erzurum’da Yargılanan Kişiler…

Mayıs 2023 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirilen bir mitingde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun taşlı saldırıya uğraması ile ilgili 28 kişi hakkında Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, 5 sanığın ‘silahla kasten yaralamaya teşebbüs’ suçundan, 22 sanığın ise ‘silahla kasten yaralamaya teşebbüs’ ve ‘silahla basit yaralamaya teşebbüs’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 17 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(06/170) Üniversitede Hekimlik Andı’ndan Cinsel Yönelim ile İlgili İfadenin Çıkarılması…

24 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde ‘Hipokrat Yemini’ olarak bilinen Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’nde yer alan ve hekimlik mesleğinde ayrımcılık yapmama ilkesiyle ilgili ‘cinsel yönelim’ ibaresinin Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından ‘ahlaka aykırı’ olduğu gerekçesiyle yemin metninden çıkarıldığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca cinsel yönelim ibaresinin yemin metninden çıkarılmasıyla ilgili kendisiyle görüşen öğrencilere dekan yardımcısının “Yarın öbür gün bildirgede pedofili meşrulaştırılırsa onu da mı savunacaksınız?” sorusunu yöneltildiği, dekanın ise “Ben bu koltukta oturduğum müddetçe LGBTİ propagandasına izin vermeyeceğim. Siz hekim olarak propagandalara alet oluyorsunuz” şeklinde ayrımcı ve fobik ifadeler kullandığı iddia edildi.

(06/171) Batman’da Askeri Güvenlik Bölgeleri…

Batman Valiliği, 19 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Batman’ın Hasankeyf ilçesinde buluan Çatalsu Mah. Guharareziye sırtlarının 500 metre kuzeydoğusu, Çine Tepe, Koyunlu Mahallesi 200 metre batısı, Diyar Tepe, Kubalo Tepe, Verkedavut Tepe Banikola sırtı, Güneşli köyü doğusu, Diyarenesi Tepe, Riliki Tepe, Kelekçi Köyü güneyi, Kelekçi Köyü güneydoğusu Montol Tepe güneyi, İsimsiz Tepe, Kuşaklı Dağı kuzeyi, Haramikarakol Gediği, Sevrak Tepe kuzeydoğusu, Güverhacı Tepe Kayıklı Köyü güney batısı, Şikeriharciya Tepe Kuzeydoğusu, Şikerharciya Tepe kuzey doğusu, Gariavlike Tepe doğusu, Beltaguvar Tepe Doğusu, Karataş Tepe uzantısı, Çaymavan Tepe, Poyraz Tepe, Şayesir sr., 1685 Rk.Tepe, Kevni Tepe, Şan Tepe Batısı, Kelemahmuke Sr, Kalemahmuke Sr. Guharamir Tepe, Nöbet Tepe, Çatalsu Mahallesi Uzantısı arasında kalan arazi kesimlerinin 19 Haziran 2024 ile 3 Temmuz 2024 tarihleri arasında geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve söz konusu bölgelere girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Batman Valiliği, 22 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Batman’ın Gercüş ilçesinde Yakaköy doğusu, Amaşema Tepe, Korkabaniya Tepe, Hanemir Tepe, Bermika Tepe, Guharamehir Tepe batısı, Diyanigörgiş Tepe batısı, Ardabahli Tepe, Kernaraza Tepe batısı, Aydınca Köyü Kuzeyi ve Kuzeybatısı, Hasanora Tepe, Dereiçi Köyü kuzeyi, Berharame Tepe, Kelkeşahmes Sırtlarının kuzeyi, Bahrek Deresinin doğusu, Guharaciyaka Tepenin doğusu, Miske Dere ve Hanemir Tepesinin doğusu arasında kalan arazi kesimlerinin 22 Haziran 2024 ile 6 Temmuz 2024 tarihleri arasında geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve söz konusu bölgelere girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(06/172) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgeleri…

Şırnak Valiliği, 20 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak ili Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri sınırlarında bulunan Oymakaya Bölgesi’nin 20 Haziran 2024 ile 4 Temmuz 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve söz konusu bölgelere girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Şırnak Valiliği, 21 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak ili merkez ilçe ve Güçlükonak ilçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi, Şırnak ili merkez ilçe, Silopi ve Cizre ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi sınırlarında bulunan Altındağları Bölgesi’nin 24 Haziran 2024 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında 7 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve söz konusu bölgelere girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(06/173) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

15 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet Bakanlığı’nda görevli bir bürokrata ilişkin https://www.politikyol.com, https://www.gazetepencere.com internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Haziran 2024 tarihli kararıyla kişilik hakları ihlali gerekçesi ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

15 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, AirportHaber’e ait 5 internet adresine İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 31 Mayıs 2024 ve 5 Haziran 2024, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Haziran 2024 ve 11 Haziran 2024, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Haziran 2024 tarihli kararlarıyla kişilik hakları ihlali gerekçesi ile erişime engellendiği öğrenildi.

15 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin https://halktv.com.trinternet sitesinde yer alan bir habere ve 2 sosyal medya paylaşımına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebiyle İzmir 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Haziran 2024 tarihli kararıyla kişilik hakları ihlali gerekçesi ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

15 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEAŞ adlı örgüte yönelik bir operasyona ilişkin https://www.sabah.com.tr, https://www.aydinlik.com.tr, https://www.ntv.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Haziran 2024 tarihli kararıyla kişilik hakları ihlali gerekçesi ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınan bir hakim hakkında hazırlanan müfettiş raporunda yer alan detaylarla ilgili https://www.ahaber.com.tr, https://www.turkiyegazetesi.com.tr, https://www.odatv.com, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.sabah.com.tr ve https://www.mynet.com adreslerinde yer alan toplam 6 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 ve 20 Haziran 2024 tarihli kararlarıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.