MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/135) Urfa’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

Urfa’da sendika üyesi olduğu gerekçesiyle bir işçinin işten çıkartılmasını protesto etmek için iş yeri önünde nöbet eylemi yapanlara cop ve biber gazı ile müdahale eden jandarma, aralarında BİRTEK-SEN Genel Sekreteri Mikail Kılıçalp’in da olduğu 20 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

11 Aralık 2023 tarihinde yapılan eyleme yönelik jandarma müdahalesinde gözaltına alınan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, 3 sendika yöneticisi ve 4 işçinin aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/136) Mardin’de Gözaltına Alınan DBP Yöneticileri…

12 Aralık 2024 tarihinde Mardin’İn Nusaybin ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Eş başkanı Remziye Bayhan ve eski ilçe Eş başkanı Bedia Adıgüzel, 14 Aralık 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(12/137) İstanbul’da Gözaltına Alınan DEM Parti Üyeleri…

14 Aralık 2023 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi Üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

(12/138) Şırnak’ta Tutuklanan Kişi…

14 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Silopi ilçesinde Kuran yırttığı ve küfrettiği iddiasıyla gözaltına alınan bir kişinin sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

 (12/139) İBB Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yaptığı bir konuşmada Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının bozulması üzerine yeniden görülen davada mahkeme bir kez daha beraat kararı verdi.

(12/140) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Alman Yeşiller Partisi eski milletvekili Memet Kılıç hakkında verdiği bir röportajda Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 21 Şubat 2024 tarihine erteledi.

 (12/141) Ankara’da Yargılanan Gazeteci…

2020 yılında Çoklu Baro Sistemi protestosu hakkında haber takibi yaparken fiziksel şiddetle gözaltına alınan gazeteci Sibel Hürtaş hakkında Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Aralık 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Sibel Hürtaş’ın “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan cezalandırılması istenmektedir.  Mahkeme Sibel Hürtaş’ı 8 ay 10 gün hapis cezasıyla cezalandırdı ve hapis cezasını 10 bin TL adli para cezasına çevirdi.

 (12/142) Öğrencilerin Yargılandığı Dava…

Barınma sorunları ile ilgili Ankara’da bir parkta yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan 7 öğrenci hakkında Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 7 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.  Mahkeme, duruşmayı 7 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

 (12/143) 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nın Kapatılması Hakkında AYM’nin İhlal Kararı…

1 Mayıs 2014 ve 1 Mayıs 2015 tarihlerinde Taksim Meydanı’nın Valilik kararıyla kutlamalara ve göstericilere kapatılması hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 2016 yılında Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru, 15 Aralık 2023 tarihinde karara bağlandı. AYM, kötü muamele yasağı ihlali iddiasının dayanaktan yoksun olduğuna, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ise ihlal edildiğine hükmetti ve başvuruculara 18 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.