MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/170) İstanbul’da Irkçı Saldırı Sonucu Yaşamını Yitiren Mülteci…

Suriye vatandaşı Sultan Jabeen’ın (21) 14 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde iki grup arasındaki bir kavgayı ayırmaya çalışırken “Sen bizi ayıramazsın” denilerek bıçaklandığı ve kaldırıldığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı bildirili. Haberde ayrıca saldırının gerçekleştiği yerin polis olay yeri inceleme birimleri gelmeden belediye çalışanları tarafından temizlendiği belirtilmektedir.

(06/171) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

15 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Açık Cezaevi’nde tutulan Kadir Karadeniz (21) isimli mahpusun yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberde cezaevi idaresi tarafından Kadir Karadeniz’in ölümüyle ilgili olarak ailesine “çamaşır suyu ve hap içerek intihar ettiğinin” söylendiği ifade edildi.

Kardeşi Ümit Karademir basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Koğuş arkadaşlarından aldığımız bilgiye göre iple kendini astığı, ancak ayaklarının yere değdiği söylendi. Hastanede tedavi eden doktoru da kanında kimyasal bir maddenin bulunduğunu ve bu maddeyi kandan temizleyemedikleri için yaşamını yitirdiğini söyledi.”

(06/172) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Metin Karadoğan isimli bir mahpusa gönderilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın isminin yazılı olduğu bir kitap ayracının cezaevine kabul edilmediği öğrenildi.

(06/173) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/174) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 14 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/175) Ankara’da Gözaltına Alınan Dernek Başkanı ve Eski Milletvekili…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi ve eski milletvekili Turgut Öker, hakkında açılmış bir davada yakalama kararı olduğu gerekçesiyle 14 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Turgut Öker, aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/176) Ankara’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube yöneticisi Adile Erkan 15 Haziran 2022 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara’da evine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı. Cezaevlerindeki mahpuslar ile mektuplaştığı ve para gönderdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Adile Erkan’ın ifade işlemleri için Balıkesir’e götürüldüğü öğrenildi.

(06/177) Batman’da Gözaltına Alınan DBP Yöneticisi…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Seyhan Başak 14 Haziran 2022 tarihinde Batman’da evine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/178) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılan bir düğünde sarı, kırmızı ve yeşil renkleri olan şal taktıkları gerekçesiyle 10 kişinin 14 Haziran 2022 tarihinde çağrı üzerine gittikleri Kıraç Polis Karakolu’nda gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/179) İzmir’de Tutuklanan Yazar…

14 Haziran 2022 tarihinde İzmir Havalimanı’nda gözaltına alınan yazar Leyla Saraç, 25 Ekim 2021 tarihinde tahliye olduğu Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi tarafından kendisine verilen 9 gün hücre cezası gerekçe gösterilerek aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/180) İstanbul’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı 7 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 15 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(06/181) Manisa’da Gazetecinin ve HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) bütçe görüşmelerine ilişkin bildiri dağıtımı sırasında gözaltına alınan HDP üye ve yöneticisi 9 kişi ile gazeteci İbrahim Coşkun hakkında Turgutlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 10 kişinin beraatına karar verdi.

(06/182) DEVA Partisi Üyesinin Yargılandığı Dava…

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Metin Gürcan’ın ‘casusluk’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Metin Gürcan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Metin Gürcan 26 Kasım 2021 tarihinde tutuklanmış, davanın 11 Mayıs 2022 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmiş fakat savcılığın itirazı üzerine tekrar tutuklanmıştı.

(06/183) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ ve ‘Türk Bayrağını Aşağılama’ İddialarıyla Yargılanan Sanatçı…

“İzinsiz” mahlaslı bir sokak sanatçısı hakkında İstanbul’da Kabataş iskelesi çevresine yaptığı bir çizim gerekçe gösterilerek “Türk bayrağını alenen aşağılama” ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddialarıyla İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Haziran 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan sanığı 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(06/184) Tahir Elçi Davası…

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesiyle ilgili polis memurları S. T., F. T., mesleğinden ihraç edilmiş polis memuru M. S. ve firari sanık U. Y. hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık 3 polis memurunun ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir. PKK üyesi olduğu iddia edilen U. Y.’nin ise ‘kasten öldürme’, ‘olası kast ile öldürme’, ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet’, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’, ‘mala zarar verme’ suçlarından toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 45 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Tanık ifadelerinin ardından mahkeme dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu tanık olarak dinlenmesine karar verdi ve duruşmayı 13 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/185) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait https://www.etha41.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Haziran 2022 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/186) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 14 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile 6 Haziran ile 12 Haziran 2022 tarihleri arasında Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ve vaka sayısının 7.556 olduğunu açıkladı.

Buna göre 12 Haziran 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.996, vaka sayısı ise 15.085.742 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.