MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/152) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

14 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Ekim 2019 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde HPG militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 HPG militanının; 7 Kasım 2019 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin kırsal alanına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava harekatında 3 HPG militanının; 9 Kasım 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinin kırsal alanına yönelik hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/153) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1101 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 14 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/154) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için 14 Kasım 2019 tarihinde Düzce’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapmak isteyen Alev Şahin polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı. Alev Şahin’in aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/155) Giresun’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

13 Kasım 2019 tarihinde Giresun’da gözaltına alınan gazeteciler Canan Coşkun ve Tuba Demir ile belgeselci Kazım Kızıl 15 Kasım 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Canan Coşkun, Tuba Demir ve Kazım Kızıl’ın Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde 12 Nisan 2018 günü yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın (11) şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını izlemek üzere Giresun’da bulundukları öğrenildi. Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ın da 14 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alındığı, 15 Kasım tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/156) Maraş’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

Maraş’ın Elbistan ilçesinde 14 Kasım 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Ali Kısa, Elif Kısa, Halil Hoşoğlu, Bekir Kara, Hatun Bark, İbrahim Mayır, Dilek Bekir ve Mehmet Dilekçi.

(11/157) Diyarbakır’da Tutuklanan Belediye Meclisi Üyeleri…

13 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi ve Lice Belediye Meclisi üyesi Şehriban Zuğurli 14 Kasım 2019 tarihinde ‘polise mukavemet’, ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi Emel Arslan, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere 14 Kasım 2019 tarihinde gittiği Diyarbakır Adliyesi’nde ‘polise mukavemet’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddialarıyla tutuklandı.

(11/158) Antep’te Polis Tarafından Basılan Siyasi Parti Binaları ve Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Kasım 2019 tarihinde Antep’te HDP il binası ile Şahinbey ve Şehitkamil ilçe binalarına ve evlere yapılan baskınlarda HDP ve DBP üye ve yöneticisi 57 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: HDP Antep il Eş Başkanı Müslüm Kılıç, HDP Şahinbey ilçe Eş Başkanı Mehmet Özkan, Habat Gengeç, Cuma Ali Taşçı, Servet Bayram, Diyar Bayram, Şükrü Özalan, Mahmut Aycan, Durri Kaygusuz, Azime Bali, Halil Kılıç, Şefik Sondu, Şahin Demir, Nesibe Çınar, Ali Yıldız, İsmail Berkpınar, Mehmet Karayılan, Ömer Faruk Koç, Sultan Bayındır, Hamza Bayındır, Cengiz Tunç, Zeki Demir, Faik Dursun, Ramazan Kuas, Guli Yaman, Salman Tutumlu, Mehmet Şahin, Nuray Göktepe, Bedran Fermanoğlu, Fatma Dikici, Tahir Altuğ, Ahmet İlbaş, Nafi Demir, Abdullah İnce, Emin Kavak, Sedika Yaman, Kasım Şan, Bircan Demir, Mehmet Çiftçi, Mustafa Yücel, Bekir Emlik, Hatice Küçüker, İbrahim Kaya, Mustafa Tunç, Müslüm Özkan, Sultan Özalp, Fatma Lebe, Abdurrahman Yalın, Erkan Şahin, Erol Daşdelen, Ahmet Hartavi, Güler Erat, Müslüm Şahinsoy, Emin Gümüştekin, Ömer Gümüştekin, Serhat Yıldırım ve Süleyman Yağız.

Ayrıca Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın söz konusu soruşturma kapsamında avukatlar Alaattin Aslan, Berivan Özpolat, Mehmet Alagöz, Mehmet Erdem, Hasan Önder Sulu, Adnan Erol, Yakup Koca, Mustafa Yalçın, Mustafa Hartavi, Mahmut Fermanoğlu ve Kahraman Çiçek’in gözaltına alınan kişilerin müdafiliğini üstlenmesini, KHK ile kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği’ne üye olmalarından dolayı 1 yıl süreyle yasakladığı öğrenildi.

(11/159) Adana’da Polis Tarafından Basılan Etkinlik, Toplatılan Gazete ve Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 3 Kasım 2019 tarihinde Atılım gazetesinin 25. yılı için Adana’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin polis tarafından basıldığı ve etkinlik sırasında stantta bulunan Atılım gazetesi ile Özgür Gençlik Dergisi’nin son sayılarını “toplatma kararı olduğu” gerekçesiyle topladığı öğrenildi. Ayrıca etkinlikte bulunan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Ahmet Türkeş’in gözaltına alındığı ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından 4 Kasım 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Aynı soruşturma kapsamında ESP Parti Meclisi üyesi Osman Kara ve ESP üyesi Kemal Gençaydın’ın da 10 Kasım 2019 tarihinde ifade vermeye çağrıldıkları ve gözaltına alındıkları, 11 Kasım 2019 tarihinde Kemal Gençaydın’ın savcılık ifadesinin ardından, Osman Kara’nın ise mahkeme tarafından kent dışına çıkma yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Toplatma kararı bulunmamasına rağmen el konulan Atılım gazetesinin son sayısının iadesi için savcılığa yapılan itirazdan sonra, savcılığın talebi üzerine Adana Sulh Ceza Mahkemesi tarafından gazetenin son sayısına ilişkin ‘örgüt propagandası yapıldığı’ iddiasıyla toplatma kararı çıkarıldığı bildirildi.

(11/160) Hakkari’de Necmettin Fendik’in Öldürülmesiyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 18 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ev baskını sırasında Necmettin Fendik’in açılan ateş sonucu ölmesiyle ilgili olarak polis memuru A. F. K.’nin ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ iddiasıyla tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine 14 Kasım 2019 tarihinde Yüksekova 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme duruşmayı 28 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(11/161) Mardin’de Yargılanan Siyasi Parti Yöneticileri…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin il Eş Başkanları Leyla Bozkurt ve Şehmuz Sun, HDP Parti Meclisi üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ile Sedat Ay ve HDP Mardin Eş Başkanı Ali Sincar hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2019 tarihinde başlandı. Duruşmada Alaattin Semir Zuğurli’nin avukatları tarafından dosyanın cezaevine getirmesine rağmen cezaevi yönetiminin dosyayı kendilerine vermediğini, dolayısıyla hangi suçlama ile karşı karşıya olduklarını bilmediğini belirttiği öğrenildi. Mahkeme 5 kişinin tutukluluğunun devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Aralık 2019 tarihine erteledi.

Söz konusu 5 kişi 24 Temmuz 2019 tarihinde Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış, 30 Temmuz 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/162) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı yazısında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Fatih Polat’ın beraatına karar verdi.

(11/162) İstanbul’da TV10 Çalışanlarının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan TV10 çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Kemal Demir ve Kemal Karagöz için uygulanan yurtdışı çıkış yasağının ve adli kontrol şartının devamına ve tanık Şükrü Yıldız’ın bir sonraki duruşmaya zorla getirtilmesine karar vererek, duruşmayı 28 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(11/163) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Eski Milletvekili…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Gaye Usluer hakkında, CHP parti meclisinin 2016 yılında yayımladığı bildiri nedeniyle, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(11/164) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Askeri doktorlara yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 14 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan M. G. İsimli kişi aynı gün mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/165) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 14 Kasım 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 15 Kasım 2019 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu kararla Hakkari’de 4 Nisan 2019 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 240 güne uzatılmış oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.