MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/124) İzmir’de Yaşamını Yitiren Mülteciler…

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında mültecileri taşıyan bir lastik botun batması sonucu ölen mültecilerin sayısının 13 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 6 olduğu, 1 mültecinin ise halen kayıp olduğu öğrenildi.

(11/125) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

15 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa T Tipi Cezaevi’nde tutulan Sedat Yamuktu isimli mahpusun diş tedavisi için kaldırıldığı hastanede 7 Kasım 2023 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(11/126) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 14 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/127) Bursa’da Gazetecinin Aracına Silahlı Saldırı…

13 Kasım 2023 tarihinde Bursa’da Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya’nın aracına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Yaman Kaya’nın yaralanmadığı saldırı sonucu araçta maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

(11/128) Urfa’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

14 Kasım 2023 tarihinde Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde Aziz Beyaztaş ve Dilber Beyaztaş isimli 2 kişinin tartıştıkları polis memurunun fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve başına silah dipçiği ile vurulan Aziz Beyaztaş’ın yaralandığı öğrenildi. Polis memurunun ayrıca 2 kişiyi “sizin derinizi yüzeceğim” diyerek tehdit ettiği bildirildi. Polisin fiziksel şiddetine maruz kalan 2 kişinin ‘Türk milletini, cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Urfa Valiliği polis memuru hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

(11/129) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile onlarla birlikte çalışan tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Şubat 2024 tarihine erteledi.

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’da yaşananlara ilişkin belgesel çekimi yapmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan ve kameraman Philip John Pendlebury ile tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi, 28 Ağustos 2015 tarihinde konakladıkları otele yapılan baskın sonrası gözaltına alınmışlardı. İngiltere vatandaşı gazeteciler ve tercüman “’örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklanmış, şoför ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İngiliz gazeteciler 3 Eylül 2015 tarihinde serbest bırakılmışlar ve sonrasında sınır dışı edilmişlerdi. Irak vatandaşı tercüman ise 4 Ocak 2016 tarihinde tahliye edilmişti.

(11/130) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek için İstanbul Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde 7 Temmuz 2020 tarihinde yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan ve aralarında gazeteci Şehriban Alkış’ın da olduğu 7 kişi hakkında İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 7 kişiyi ayrı ayrı 8 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 kişiye ilişkin hükmün açılanmasını geri bıraktı; 5 kişiye verilen 8 ay 10’ar günlük hapis cezalarını ise ayrı ayrı 5,000 TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ suçlarından ise 7 kişinin de beraatına hükmetti.

(11/131) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında, BirGün gazetesindeki köşe yazılarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Merdan Yanardağ’ın beraatına hükmetti.

(11/132) Diyarbakır’da Eski Baro Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Bürosunda yapılan aramaya ilişkin tutulan tutanağı paylaştığı gerekçesiyle Diyarbakır Barosu eski başkanı Avukat Mehmet Emin Aktar hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Mehmet Emin Aktar’ın ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 29 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/133) Diyarbakır’da DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Zekiye İlbasan hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 15 Kasım 2023 tarihinde kabul edildi. İddianamede Zekiye İlbasan’ın ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘örgüte üye olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 25 Ocak 2024 tarihinde görülecek. Zekiye İlbasan 9 Ekim 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 10 Ekim 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/134) Van’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Sanatçı Şilan Emine Yüksekkaya hakkında 2022 yılında yapılan 8 Mart mitinginde seslendirdiği şarkı gerekçe gösterilerek açılan davada verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının Van Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 14 Kasım 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 16 Ocak 2024 tarihine erteledi.

(11/135) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Mizgin Karataş hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Mizgin Karataş’ın beraatına karar verdi. Mizgin Karataş 25 Nisan 2023 tarihinde tutuklanmış ve davanın 5 Kasım 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/136) Adana’da Yargılanan Polis Memurları…

Adana’nın Seyhan ilçesinde, 11 Ekim 2015 tarihinde 10 Ekim Ankara Katliamı nedeniyle gerçekleştirilen protesto eylemleri sırasında, evinin önünde annesi Kamile Dora’nın kucağındayken vurulan 3,5 yaşındaki Tevriz Dora’nın başına mermi isabet etmesi sonucu ölümüne ilişkin polis memurları A. Ü., Ö. G. ve S. T. hakkında “olası kastla öldürme” ve “yaralama” iddialarıyla Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Sanık polis memurları A. Ü. Ve Ö. G. duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/137) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Bir Yargıtay üyesinin adının geçtiği https://www.bbc.com/turkce, https://www.diken.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

13 işçinin yaralandığı ve 1 işçinin yaşamını yitirdiği Tosyalı Demir Çelik Fabrikası’ndaki patlamayla ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.evrensel.net, https://www.ilerihaber.org internet sitelerinde yer alan haberlere Hatay İskenderun 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.