MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/132) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 14 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.698’inin ailelerine teslim edildiği, 133 çocuğun hastanede olduğu, 84 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 40 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

(03/133) Deprem Bölgesinde Saldırıya Maruz Kalan CHP Yöneticisi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, 14 Mart 2023 tarihinde Malatya’da depremzedeler ile konuştuğu sırada sivil bir kişinin sözlü ve fiziki saldırısını maruz kaldı. Saldırı sonucu Barış Yıldız’ın yaralanmadığı öğrenildi.

(03/134) Depremden Zarar Görenlere Yardım Çalışmalarına Yönelik Engellemeler…

14 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya’da Saadet Partisi’nin desteğiyle kurulan aşevinin Malatya Valiliği tarafından bulunduğu yerden kaldırılmak istendiği öğrenildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Malatya Valiliği şunları belirtti: “Bazı sosyal medya hesaplarında bir derneğe ait aşevinin kapatılmak istendiği yönünde iddialar tamamen asılsızdır. Söz konusu alanda geçici işyerleri inşa edileceği için aşevi çadırı uygun başka bir alana taşınacaktır. Yeni yerinde faaliyetine devam edecektir.”

14 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yardım malzemelerinin depolandığı spor salonunun kaymakamlık talimatı ile boşaltıldığı öğrenildi. Bu duruma tepki gösteren Selda Karafazlı isimli bir kişinin polis tarafından gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/135) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

15 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların hastane sevki sırasında ağız içi arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(03/136) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 14 Mart 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/137) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Bianet Kurdî editörü Aren Yıldırım 15 Mart 2023 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Aren Yıldırım’a 24 saat avukat ile görüşme kısıtlılığı getirildiği öğrenildi.

(03/138) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve eski Sorumlu Müdürü İzel Sezer hakkında rüşvet iddialarıyla ilgili yaptıkları bir haber nedeniyle İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 gazetecinin ‘kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi’ ve ‘iftira’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 20 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(03/139) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Adil Demirci hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘üyelik ve propaganda’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 14 Mart 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Adil Demirci’nin beraatına karar verdi.

(03/140) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

CHP Genel Başkanı’nın katıldığı televizyon programında Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT) reklamının yayınlanması ile ilgili toplam 1.073 sosyal medya paylaşımı ve 67 habere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine karar verildiği öğrenildi.

Kayyım atanan bir şirketle ilgili www.birgun.net/ (2 haber), https://www.sozcu.com.tr, https://sendika.org, https://www.yenicaggazetesi.com.tr internet sitelerinde yer alan 5 habere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Maraş merkezli depremde zarar gören otoyolu yapan şirketle ilgili https://www.evrensel.net, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr habere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu haberlerin silinmesine karar verildiği öğrenildi.

(03/141) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

14 Mart 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde yapılan operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.