MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/140) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Manavgat S Tipi Cezaevi’nde bazı koğuşlarda kapasite üzerinde mahpus tutulması sebebiyle kimi mahpusların yerde yatmak zorunda kaldığı, tuvalet ve banyolarda sıra olduğu ve yemeklerin doyurucu ve yeterli miktarda olmadığı öğrenildi.

14 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne L Tipi Cezaevi’nde bulunan odalarda kapasite üzerinde mahpusun kaldığı, bazen günler süren su kesintileri yaşandığı, mahpuslara cezaevi dışından gönderilen eşyaların geç teslim edildiği ve erkek mahpusların koğuşlarının köpeklerle arandığı öğrenildi.

15 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutulan Deniz Aytaç isimli mahpusun 13 Mayıs 2024 tarihinde kendi istek ve iradesi dışında Antalya’daki bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi.

(05/141) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Erzurum Dumlu Y Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 209 gündür ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın taleplerinin kabul edilmesi gerekçesiyle Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından 15 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis, 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Dudu Kaya, Hasan Basri Yıldız, Feridun Osmanağaoğlu.

(05/142) 31 Mart Seçimleri…

13 Mayıs 2024 tarihinde Van’da gerçekleştirilen ev baskınlarında, 31 Mart 2024 seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesine karşı gerçekleştirilen protestolara katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 55 kişiden 8’i, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘kamu malına zarar verme’ iddialarıyla 15 Mayıs 2024 tarihinde sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı, 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 40 kişinin işlemlerinin halen sürdüğü bildirildi.

15 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetici ve üyeleri ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticilerinin de aralarında olduğu en az 21 kişi, aynı gerekçeyle gözaltına alındı. Dosyaya ilişkin 24 saat avukat görüş kısıtlılığı kararı alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş, Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsüm, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın, Yaşar Gökdemir.

15 Mayıs 2024 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen ev baskınlarında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin de aralarında olduğu 16 kişi, aynı gerekçe ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Erkan Gökber, Tuğçe Kızıldemir, Mehmet Kasar, Emine Akbaba, Berfin Büyükertaş, Arda Duvarcı, Azat Kunur, Elif Yerlikaya, Muhammet Arda Bulgan, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Sezgin Zevkibol, Sude Timagur.

(05/143) Antalya’da Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

15 Mayıs 2024 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında DEM Parti Döşemealtı İlçe Eş Başkanı Fehmi Karakuş, Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(05/144) Van’da Gözaltına Alınan Kişi…

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Van’da yapılan ev baskınında Şerenaz Gezici isimli 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(05/145) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında gazetede Serhat Albayrak ile ilgili çıkan bir haber gerekçe gösterilerek ‘iftira’ ve ‘hakaret’ iddialarıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 14 Mayıs 2024 tarihinde görülecek duruşması, hakimin izinli olması nedeniyle dosya üzerinden görülerek 24 Ekim 2024 tarihine ertelendi.

(05/146) Tunceli’de Basın Çalışanının Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi dağıtımcısı Azime Bozkurt hakkında Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 14 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazete çalışanının ‘örgüte yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

(05/147) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Gurbet Özbey hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2024 tarihinde başlandı. İddianamede avukatın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 12 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(05/148) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) 2022 yılında gerçekleştirilen geleneksel ‘İnek Bayramı’ kapsamında yapılan konuşmalar gerekçe gösterilerek 10 kişi hakkında Ankara 68. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 10 kişinin ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 26 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(05/149) Kayseri’de Yargılanan Kişiler…

8 Nisan 2022 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) istifa ettikten sonra bir programa katılmak üzere Deniz Postası televizyon kanalına gelen Kayseri Kocasinan İlçe Belediye Meclis eski üyesi Sedat Kılınç ve gazeteci Azim Deniz’in ülkücü oldukları iddia edilen bir grubun fiziksel şiddetine maruz kalması ile ilgili 7 kişi hakkında Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 10 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 7 kişinin ‘basit yaralama’, ‘cebir veya tehdit kullanmak suretiyle iş yeri dokunulmazlığını ihlal’, ‘mala zarar verme’, ‘cebir, tehdit veya hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘zincirleme şekilde inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçlarından ayrı ayrı 11’er yıl 4’er ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

(05/150) Osman Kavala’nın Yeniden Yargılanma Talebi Reddedildi…

15 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gezi Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan ve verilen ceza Yargıtay tarafından onanan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın avukatları aracılığıyla Gezi Davası’na ilişkin yaptığı yargılanmanın yenilenmesi talebinin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

(05/151) Anadilde Eğitim ile İlgili Kanun Teklif Taslağı…

15 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEM Parti Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in 15 Şubat 2024 tarihinde anadilde eğitimin anayasal güvenceye alınması ve Kürt çocuklar için Kürtçe’nin anadil olarak kabul edilmesi ile ilgili verdiği kanun teklif taslağı talebinin ‘anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı tarafından işleme konulmadığı öğrenildi.

(05/152) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

14 Mayıs 2024 tarihinde Kütahya’da düzenlenen ev baskınlarında 21 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.