MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/107) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

14 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Aralık 2019 tarihinde Ağrı’nın Tutak ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(01/108) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan İsmail Yılmaz isimli mahpusun kimlik kartı taşıma dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle görüş hakkından yararlanmasına izin verilmediği öğrenildi. Haberde kulak zarında yırtık olan İsmail Yılmaz’ın aynı gerekçe ile tedavisinin yapılmadığı, yargılandığı davaya ilişkin aldığı savunma notlarına cezaevi idaresi tarafından el konulduğu belirtildi.

14 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon E Tipi Cezaevi’nden Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen 5 mahpusun sevk sırasında görevli jandarmanın fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde fiziksel şiddet sonucu bir mahpusun kolunun kırıldığı belirtildi.

14 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde mahpusların mahkemeye ve hastaneye tek kişilik ring araçlarında götürüldüğü; bunu kabul etmedikleri için hastaneye ve mahkemeye götürülmeyen mahpusların sağlık ve savunma haklarının engellendiği; mahpuslara gönderilen kitap, dergi ve gazetelerin mahpuslara verilmediği; mahpuslara ait radyolara, yazı çalışmalarına el konulduğu; mahpusların kültürel haklarının kısıtlandığı; ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların havalandırma hakkının kısıtlandığı öğrenildi.

14 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 3 yıldır tek kişilik odada tutulan Şerafettin Demir isimli mahpusun 10 Ocak 2020 tarihinde oda araması sırasında görevli gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(01/109) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1162 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 14 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

14 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 14 Ocak 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/110) Mardin’de Gözaltına Alınan Rahip…

9 Ocak 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Üçköy kırsal mahallesinde gözaltına alınan ve 10 Ocak 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüte yardım ve yataklık etme’ iddiasıyla tutuklanan Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer Bileçen, avukatlarının tutukluluğuna ilişkin yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine 14 Ocak 2020 tarihinde serbest bırakıldı.

(01/111) İstanbul’da Gözaltına Alınan TAYAD Üyesi…

14 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınında Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi Mehmet Güvel ile Nuri Cihanyandı isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/112) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Yılmaz hakkında, yazdığı bir yazıda Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiası ile İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Ocak 2020 tarihinde başlandı. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 9 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(01/113) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında, gazetede yayınlanmış haberler nedeniyle İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Ocak 2020 tarihinde başlandı. İlk duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Osman Akın’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 24 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(01/114) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Rojhat Doğru hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Ocak 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek Rojhat Doğru’nun ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘kasten yaralama’, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada müşteki R. Ö. dinlendi. Beyanların ve savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 24 Mart 2020 tarihine erteledi.

(01/115) Adana’da Yargılanan HDP Üyeleri…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural’ın da olduğu 12 kişi hakkında Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(01/116) Balıkesir’de Yargılanan Emek Partisi Yöneticisi…

Emek Partisi Edremit ilçe yöneticisi Mehmet Tank hakkında ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Edremit 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Tank’ı 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakmadı ve hapis cezasını para cezasına çevirmedi.

(01/117) Kemal Kurkut Davası…

2017 yılında Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u, arkasından ateş ederek öldüren polis memuru Y. Ş. hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla öldürme’ suçlamasıyla ve ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine 14 Ocak 2020 tarihinde devam edildi.

Duruşmada İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan ve “kurşunun sert zemine çarparak vücuda girdiğini” iddia eden bilirkişi raporu okundu. Söz konusu bilirkişi raporuna ilişkin beyanda bulunan Kurkut ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ, “Aynı kurumdan, birbirinden yüzde yüz farklı rapor gelirse ne düşünülür? Herhangi bir gerekçe kurulmaksızın ikinci rapor ilk gelen rapordan farklı oluyor (…) Bu bizler açısından şüpheli bir durumdur. Biz dosyaya müdahale edildiğini düşünüyoruz” dedi.

Mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcılığa gönderilmesine karar vererek duruşmayı 24 Mart 2020 tarihine erteledi.

(01/118) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

14 Ocak 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 49 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 115 kişi; Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 26 kişi; Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 kişi; Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı.

11 Ocak 2020 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 kişi, 14 Ocak 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(01/119) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Askeri Yargıtay eski üyesi Şeref Ayyıldız hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(01/120) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Mardin Valiliği 14 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 15 Ocak 2020 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu kararla birlikte Mardin’de eylem ve etkinlikler 17 Ekim 2019 tarihinden bu yana 3. kez 30 gün süreyle yasaklanmış oldu.

(01/121) Görevden Uzaklaştırılan Belediye Meclis Üyeleri…

Bitlis’in Tatvan ilçesinin HDP’li 2 Belediye Meclisi üyesi, haklarındaki dava ve soruşturmalar gerekçe gösterilerek 14 Ocak 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılan belediye meclis üyeleri: Ahmet Barut ve İbrahim Özdek.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.