MENÜ
ANA SAYFA
x

15 Temmuz 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

15 Temmuz 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/078) Ali İsmail Korkmaz Davası…

İstanbul’da Gezi Parkı eylemlerine polisin saldırısı nedeniyle 3 Haziran 2013’te Eskişehir’deki protesto gösterisine katıldıktan sonra yolda kimliği belirsiz kişilerce sopalarla dövülen Ali İsmail Korkmaz’ın (19) 10 Temmuz 2013’te yaşamını yitirmesinin ardından cinayetin şüphelisi biri polis memuru olmak üzere tutuklu 5 kişi ile tutuksuz 3 polis memuru hakkında açılan davaya 14 Temmuz 2014’te devam edildi.

“Güvenlik” gerekçesiyle Eskişehir’den gönderilen davanın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına sanıklar ve tanıklar katıldı.

Duruşmada dosyadaki tüm ifadeler ve teknik raporlar okundu. Ali İsmail Korkmaz’ın otopsi raporunun yanı sıra sanıkların telefon kayıtları sıralandı, telsiz konuşmaları ve Eskişehir’de ifade veren tanıkların ifadeleri okundu.

Duruşma sonunda tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 9 Ekim 2014’e erteledi.

(07/079) Sokakta Darp Olayına Yargıtay’dan İşkence Kararı…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde 17 Temmuz 2008’de kendisini Dolapdere Caddesi’nde gözaltına alan polisler tarafından ilk önce sokakta coplarla, sonra da kelepçeli halde bindirildiği araçta yumruklarla dövülen M.B.’nin davasında yerel mahkemenin 3 polis için “yaralama ve hürriyeti tahdit” suçlarından verdiği cezanın Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu 12 Temmuz 2014’te öğrenildi.

Kararı bozan Yargıtay 8. Ceza Dairesi gerekçesinde M.B.’nin maruz kaldığı muamelenin “işkence” suçu kapsamına girdiğini ve sanık polisler Muhammed Gişi, Alper Yüksel ve Murat Ponçaklı’nın bu suçtan cezalandırılmasını istediği öğrenildi.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29 Aralık 2011’de sonuçlanan davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanıklara birer yıl sekizer ay hapis cezasına vermiş ve cezaları ertelemişti. Bir başka sanık polis memuru İsmail Yılmaz ise beraat etmişti. Kararı görüşen Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise 6 Mart 2014’te kararı bozmuştu.

(07/080) Cezaevinde Ölüm…

Fethiye (Muğla) T Tipi Cezaevi’nde cinayet suçundan tutuklu bulunan Bayram Ergen (42) 13 Temmuz 2014’te cezaevi banyosundan asılı halde ölmüş olarak bulundu.

(07/081) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla destek mesajı yazdıkları ve eylemler sırasında meydana gelen gelişmeleri haber verdikleri gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 29 kişi hakkında açılan davaya 14 Temmuz 2014’te devam edildi.

29 kişi hakkında “sosyal medya aracılığıyla halkı isyana teşvik ettikleri” suçlamasından Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216. maddesi uyarınca açılan davanın İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında hâkim, son yasa değişikliğiyle sulh ceza mahkemelerinin kapatıldığını ve bu nedenle karar verme yetkilerinin bulunmadığını belirterek bu konuyla ilgili kararın Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) verilebilmesi için duruşmayı 22 Eylül 2014’e erteledi.

(07/082) Devam Eden MLKP Davası…

İstanbul merkezli 21 Haziran 2012’de Atılım Gazetesi’ne ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne “MLKP Soruşturması” kapsamında düzenlenen baskınların ardından Ersin Sedefoğlu, Görgü Demirpençe, Gökben Keskin, Özlem Cihan, Fırat Şeran, Ali Haydar Keleş ve Ali Gülmez adlı 7 tutuklu ile tutuksuz 5 kişi hakkında “yasadışı örgüt üyesi ve yöneticisi oldukları” iddiasıyla açılan davaya 14 Temmuz 2014’te devam edildi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması dolayısıyla dosyanın gönderildiği yeni ağır ceza mahkemesindeki duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

bt140715

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

ali ismail