MENÜ
ANA SAYFA
x

16 -18 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16-18 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/145) Bitlis’te Şüpheli Asker Ölümü…

15 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis Tanrıyar Jandarma Karakol Komutanlığı’nda uzman çavuş olarak görev yapan Mustafa Fatih Yetişen’in silah kazası sonucunda öldüğü öğrenildi.

(12/146) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların koğuşlarında yapılan aramalarda mahpuslara ait defter ve kitaplara el konulduğu öğrenildi.

17 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde mahpusların çıplak arama ve fiziksel şiddete maruz bırakıldığı, Mehmet Sait Dayan, Cemil Doster ile Mahmut Denktaş isimli 3 mahpusun tek kişilik hücrelere konulduğu, koğuşlarda yapılan aramalarda mahpuslara ait televizyon ve buzdolapları ile PKK lideri Abdullah Öcalan’a gönderilmek üzere yazılan 4 mektuba da cezaevi idaresi tarafından el konduğu öğrenildi.

(12/147) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 15 Aralık 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/148) İstanbul’da Tutuklanan DEM Parti Üyeleri…

14 Aralık 2023 tarihinde ev baskınlarıyla gözaltına alınan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyeleri Sipan Çoban ve Ramazan Akgül, 16 Aralık 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası’ iddialarıyla tutuklandı.

(12/149) Van’da Tutuklanan Gazeteci…

18 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Sıddık Güler’in hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 2 yıl 4 ay 3 günlük hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını takiben Güler’in tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

(12/150) Tekirdağ’da Yargılanan Gazeteci…

Demokratik Modernite dergisi çalışanı Ramazan Dışari hakkında Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Ramazan Dışari’nin ‘örgüte finansman sağlamak’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, duruşmayı 22 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(12/151) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Eylül dergisi editörü Erdal Süsem hakkında  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 18 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, hükmün onaylanmasına ve Süsem’in infazının devamına karar verdi.

Erdal Süsem, 21 Mart 2000 tarihinde Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, ‘anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. Süsem’in olmayan ifadelerin yazılması ve zorla imzalatılması, işkenceye maruz bırakılması ve gözaltı sürecinde avukatı olmadan ifadesinin alınması ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ihlal kararı vermiş, davanın 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesi sürecinde mahkemenin Süsem’in ifadesi alınmadan karar vermesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvuruda da ihlal kararı verilmişti.

(12/152) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Gazeteci Miyase İlknur ve Timur Soykan hakkında 28 Haziran 2022 tarihinde Halk TV’de bir programda Türk Medya Grubu sahibi ile ilgili ifadeleri gerekçe gösterilerek ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret’ suçlamasıyla İstanbul Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 15 Aralık 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, her iki gazetecinin de beraatına karar verdi.

(12/153) Urfa’da Yargılanan Kişiler…

3’ü tutuklu olmak üzere toplam 7 kişi hakkında ‘Devletin birliği ve bütünlüğünü bozma’ ve ‘örgüt üyesi olma’ suçlamalarıyla Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Tutuklu yargılanan 3 kişiden Reşat Demirkol’un tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart 2024 tarihine erteledi.

(12/154) Diyarbakır Baro Başkanı’nı Tehdit Eden Kişi…

16 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve ailesinin kişisel bilgi ve fotoğraflarını paylaşıp ölümle tehdit eden Fatih Haral isimli kişi hakkında ‘sesli yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret etmek’ ve ‘basit tehdit’ suçlamalarıyla hazırlanan iddianamenin Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve duruşma tarihinin ilerleyen günlerde belirleneceği öğrenildi.

(12/155) Gazetecinin Tehdit Edilmesi ile İlgili Suç Duyurusu…

17 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Artı Gerçek muhabiri Hale Gönültaş’ın “IŞİD’li kadının bıçaklı cihat videosu millet bahçesinde çekilmiş” başlıklı haberi sonrası telefon ve sosyal medya üzerinden tehdit edilmesi ile ilgili yaptığı suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanmasına avukatı tarafından yapılan itirazın, Ankara Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildiği ve dosyanın kapatıldığı öğrenildi.

(12/156) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Hakkında İddianame Hazırlanan Kişi…

18 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, ‘Jahrein’ ismiyle bilinen sosyal medya fenomeni Ahmet Sonuç hakkında Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi.

(12/157) Ordu’da “Çocuğun Cinsel İstismarı’’ Suçlamasıyla Yargılanan Kişi…

17 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ordu’nun Fatsa ilçesinde özel bir orta öğretim erkek öğrenci yurdunda bir çocuğun (12, e) cinsel istismara maruz bırakılması ile ilgili hakkında dava açılan kurs hocası Y.K.’ya Fatsa Ağır Ceza Mahkemesi’nde tarafından verilen 48 yıl hapis cezasını bozarak 1/6 oranında iyi hal indirimi uygulanmasına hükmeden Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin kararının 4 Eylül 2023 tarihinde Yargıtay tarafından onandığı öğrenildi.

2021 yılında “Çocuğun cinsel istismarı’’ ‘ve ‘‘kişiyi hürriyetinden alıkoymak’’ suçlamalarıyla hakkında dava açılan Y.K., Fatsa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından istismarın tek bir olayla sınırlı kalmadığı, uzun süredir sürdüğü gerekçesiyle, 9 Şubat 2022 tarihinde toplam 48 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Yapılan itiraz üzerine Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi hükmü bozarak dosyayı Fatsa Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri göndermişti. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki hükmünde ısrar etmesi üzerine Bölge Adliye Mahkemesi, bu kez “sanığın sosyal ilişkileri, istismar sonrası yargılama sürecindeki davranışları ve verilecek cezanın sanığın üzerindeki etkileri” göz önünde bulundurarak cezada 1/6 oranında iyi hal indirimine gitmiş ve .Y.K’nın 22 yıl 16 ay hapis cezası cezalandırılmasına hükmetmişti.

(12/158) Cihan Aymaz’ın Yaşamını Yitirmesiyle İlgili Yargılanan Kişi…

2 Mayıs 2023 tarihinde müzisyen Cihan Aymaz’ı ‘Ölürüm Türkiyem’ parçasını çalmadığı gerekçesiyle öldüren Mehmet Caymaz hakkında İstanbul Anadolu 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme, duruşmayı 26 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(12/159) Uğur Kurt’un Yaşamını Yitirmesiyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Bir yakınının cenazesine katılmak üzere İstanbul Okmeydanı’ndaki Cemevi’nde bekleyen Uğur Kurt’un polis memuru S.K. tarafından açılan ateş sonucu başından vurularak yaşamını yitirmesiyle ilgili davanın yeniden görülmesine İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasında duruşma savcısı, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçlamasıyla sanık polis memuru S.K.’nın 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, görüntülerin izlenmesi ve yeni bilirkişi raporu alınması taleplerini reddederek duruşmayı 1 Mart 2024 tarihine erteledi.

(12/160) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Menice ve Şeyhmus Yılmaz isimli kişilerin evlerine yapılan polis baskını sırasında polis köpekleri tarafından yaralanması ile ilgili olarak polis memuru S. G. hakkında Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Aralık 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme S. G.’nin beraatına karar verdi.

(12/161) Batman’da Yargılanan Polis Memuru…

Avukat Orhan Alphan’ın 14 Nisan 2022 tarihinde Batman Adliyesi içinde polislerin fiziksel şiddetine maruz kalmasıyla ilgili 1 polis memuru hakkında Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın bozulması üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması 15 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, ‘kasten yaralama’ suçundan polis memuru M.G.’yi 1 yıl 3 ay 16 gün hapis cezasıyla cezalandırdı ve hükmün açıklamasını geri bıraktı.

(12/162) İstanbul’da Yasaklanan Konser…

16 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 32. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul Küçükçekmece’deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapılacak konserin, Küçükçekmece Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(12/163) Darbe Girişimi ile İlişkili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

17 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, aralarında bir eski komiser yardımcısı ve bir öğretmen bulunan toplam üç kişinin haklarında kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra cezaevine gönderildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.