MENÜ
ANA SAYFA
x

16 – 18 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 – 18 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/173) Operasyonlar ve Saldırılar…

17 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Kandil bölgesine yönelik 20 Eylül 2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/174) İstanbul’da Kaçırılan Kişi…

15 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Devrimci Parti üyesi Muharrem Sungurhan’ın 24 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da kaçırılarak zorla bir araca bindirildiği, araç içinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve daha sonra araçtan atıldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk şunları belirtti: “24 Eylül tarihinde gece saat 23:00’te dışarı çıktığı sırada iki kişi önünü kesiyor. Muharrem’i arabaya zorla bindirerek, darp ettikten sonra arabadan atıyorlar.”

(10/175) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan H. T. isimli kişi ile kardeşi F. T.’nin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

H. T. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bekçiler tarafından gözaltına alınmamın ardından M. E. isimli bir polis beni ters kelepçeli bir halde araca bindirdi ve aracın içinde boğazımı sıktı. 2016 yılında polisleri şikâyet ettiğim bir konu vardı. GBT kontrolünde bunu gören bekçiler bana sert davranarak, ‘O zaman sana gerekeni yapmamışlar, bu sefer biz seni karakola götürüp sabaha kadar gerekeni yaparız’ dediler. Daha sonra polisler tarafında sivil bir araçla Sultanbeyli Ahmet Yesevi Polis Karakolu’na götürüldüm. Araçta boğazımı sıkarak birkaç tane de yumruk vurdular. Vuranlar arasında bekçilerden biri de vardı (…) Karakola girdiğimizde beni zorla tuvalete sokarak, musluk hizasında yatmamı istediler. Yere yatmak istemeyince beni tekmeleyerek zorla yere yatırdılar. Tuvaletteki musluğu kırarak suyla her tarafımı ıslattılar. Tekmeleyerek işkence yaptılar. Saçlarımı çekerek zorla ağzıma su doldurmak istediler.”

F. T. ise şunları belirtti: “Her iki bekçi de bana ve kardeşime küfretti. Bizi karakola götürürken darp ettiler. Ben karakolda darp edilmedim ama kardeşim karakolun tuvaletinde dövüldü. Hastaneye rapor için götürüldüğümde bekçilerden A. E. bana, ‘Ben senden şikayetçi olmayacağım, sen de benden şikâyetçi olma’ dedi.”

(10/176) İstanbul’da Polisin Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

15 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Devrimci Parti üyesi Serhat Öztemel’in polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Serhat Öztemel şunları belirtti: “24 Eylül tarihinde gözaltına alındım ve 3 gün gözaltında kaldım. Bu sürede ajanlık dayatıldı. Polis ‘Sen evin tek çocuğusun çalışmazsan ailene kim bakacak, bize isim verirsen işine devam edebilirsin’ diyerek beni tehdit etti. Sonrasında ise beni telefonla aradıklarında müsait olmadığımı ve çalıştığımı söyledim. Tekrar geleceklerini söylediler. 6 Ekim’de ‘biz bulunduğun ilçedeyiz gel görüşelim’ dediler ama ben çalıştığımı söyledim. Polis beni tehdit etti ve ‘Bak beyaz torosla gelmiyoruz. Bize bildiklerini anlat’ dedi.”

(10/177) İstanbul’da Gözaltında Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

Halkın Hukuk Bürosu, 17 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 15 Ekim 2021 tarihinde gözaltına alınan en az 80 kişinin polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığını açıkladı.

(10/178) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Avukat…

16 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen mitinge katılmak üzere İstasyon Meydanı’na gelen avukat Elif İpek Tirenç Ulaş’ın kontrol noktasında avukat kimliğini göstermesine rağmen aranmak istediği ve bunu kabul etmemesi üzerine polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(10/179) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Kürtçe kitap ve mektupların verilmesi için mahpuslardan çeviri parası istendiği, mahpusların yanlarında bulundurabileceği kitap sayısının 7 ile sınırlandığı, mahpuslara Yeni Yaşam, Evrensel ve Kürtçe yayınlanan Xwebûn gazetelerinin verilmediği öğrenildi.

(10/180) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

15 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Şırnak’ın Cizre ilçesinin eski Belediye Başkanı Aydın Budak’ın tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

17 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan Adnan Yalçın isimli hasta mahpusun tedavisinin Covid-19 kapsamında alınan önlemler gerekçe gösterilerek yapılmadığı öğrenildi.

17 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Covid-19 testi pozitif çıkan mahpuslara tarihi geçmiş ilaçlar verildiği iddia edildi.

(10/181) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30. kuruluş yılı kapsamında yapılacak olan konserin yasaklanmasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri tarafından 16 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan yürüyüşe müdahale eden polis aralarında gazeteciler Muhammed Enes Sezgin ile Mahmut Altuntaş’ın olduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içine polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(10/182) İstanbul’da Broşür Dağıtırken Gözaltına Alınan CHP Üyeleri…

14 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan “SaBıKa Holding: Bir Karapara-Siyaset-Yargı Hikayesi’ başlıklı broşürü dağıtanlara müdahale eden polis aralarında CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler’in de olduğu parti üyelerini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Broşürlere ise polis tarafından el konulduğu öğrenildi.

(10/183) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

16 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen mitinge katılmak üzere İstasyon Meydanı’na gelen Hatice Beytur isimli bir kişinin elinde bulunan sarı, kırmızı ve yeşil renkli flama gerekçe gösterilerek polis arama noktasında gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/184) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınanlar…

15 Ekim 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda en az 80 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün yanı sıra İstanbul’da bulunan 7 ayrı jandarma karakolunda tutulduğu öğrenildi.

(10/185) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Ekim 2021 tarihinde Antalya’da, 30 Mart 2021 tarihinde yapılan Kızıldere anmasına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında Antalya Halkevi şube başkanı Gülkan Gülseven, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Parti Meclisi üyesi Taylan Sönmez, Türkiye İşçi Partisi (TİP) yöneticisi Enes Keskin’in aralarında olduğu 6 kişi 15 Ekim 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(10/186) TTB Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ekim 2021 tarihinde devam edildi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Şeyhmus Gökalp’in Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme duruşmayı 19 Kasım 2021 tarihine erteledi.

Şeyhmus Gökalp 23 Kasım 2020 tarihinde tutuklanmış ve davanın 10 Şubat 2021 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(10/187) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski milletvekili Aysel Tuğluk hakkında Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ekim 2021 tarihinde görüldü. Aysel Tuğluk duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Mahkeme Aysel Tuğluk’u ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/188) İzmir’de Gazeteci ve Avukatların Yargılandığı Dava…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek için 22 Ağustos 2019 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan 1 gazeteci ve 25 avukat hakkında İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ekim 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede 26 kişinin ‘kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme bu talebin değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı 11 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(10/189) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Avukat…

Avukat Hakan Mazman hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla Hatay İskenderun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ekim 2021 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/190) Ankara JİTEM Davası…

1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklar eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman hakkında verilen beraat kararının Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 15 Ekim 2021 tarihinde başlandı.

Duruşmada savunma yapan sanık Ayhan Çarkın “Diğer sanıklarla yüzleşmek istiyorum. Olayların araştırılmasını ve soruşturulmasını istiyorum” dedi. Mahkeme müşteki avukatların sanıkların duruşmada hazır edilmesine ilişkin talebini reddederek duruşmayı 21 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(10/191) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

MKM’nin 30. kuruluş yılı kapsamında 16 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek konser, İstanbul Valiliği’nden alınan izne rağmen, Kadıköy Kaymakamlığı tarafından ‘huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi’ gerekçesiyle 16 Ekim 2021 tarihinde yasaklandı.

(10/192) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 15 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 16 Ekim 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Valilik basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması gibi etkinlikleri ise mülki idarenin iznine bağladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1804 güne uzatılmış oldu.

(10/193) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin rektör Naci İnci’nin şikayeti üzerine tutuklanmasına dair https://www.gercekgundem.com internet sitesinde yer alan habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

TÜGVA belgeleriyle ilgili https://ilerihaber.org internet sitesinde yer alan habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Osmaniye 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesinin istifa sebebiyle ilgili https://www.dw.com/tr/gündem/s-10201, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://haber.sol.org.tr/mobil internet sitesinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/194) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Ekim 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 45 ilde düzenlenen operasyonlarda 46 kişi gözaltına alındı.

(10/195) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 181 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 30.694 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 16 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 212 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.537 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 17 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 186 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.114 olduğunu açıkladı.

Buna göre 17 Ekim 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 68.049, vaka sayısı ise 7.615.800 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu ,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.