MENÜ
ANA SAYFA
x

16-18 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16-18 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/137) Çanakkale’de Yaşamını Yitiren Mülteciler…

15 Mart 2024 tarihinde Çanakkale’nin Eceabat ilçesi açıklarında bir botun batması sonucu yaşamını yitiren mültecilerin sayısı 5’i çocuk olmak üzere en az 22 oldu.

(03/138) 31 Mart Seçimleri…

17 Mart 2024 tarihinde AKP’nin Konya’da gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı miting öncesinde staj ve çıraklık süreçlerinde yaşadıkları mağduriyetler ile ilgili slogan atan 50 kişi, gözaltına alındı.

Urfa Valiliği, 17 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Urfa’nın Harran ilçesine bağlı Ortakonacık Mahallesi’nde muhtarlık seçimleri ile ilgili iki grup arasında çıkan bir tartışmada A. K. isimli kişinin yaşamını yitirdiğini, H. K. ve T. D. isimli iki kişinin yaralandığını ve olayla ilgili mahalle muhtarı M. K. ile A. K. ve H. K. isimli üç kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(03/139) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslara gerekli vitaminlerin cezaevi idaresi tarafından sağlanmadığı, açlık grevindeki bazı mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldıkları ve İnfaz Hakimliği ve ilgili savcılığa yazdıkları dilekçelerin iletilip iletilmediğinden haberdar olmadıkları öğrenildi.

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Mehdi Boz isimli hasta mahpusun sevk edildiği hastanede kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Şubat 2024 tarihinde tutuklanarak Marmara (Silivri) Kapalı Cezaevi’ne götürülen Eren Odabaş isimli hasta mahpusun istek ve iradesi dışında Ankara Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

17 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya S Tipi Cezaevi’nde tutulan Feyaz Tahsuk ve İslam Erdoğan isimli mahpusların cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ve Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) yazdığı mektupların cezaevi idaresi tarafından sansürlendiği öğrenildi.

18 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan İsmail Tüzün isimli mahpusun ağız içi arama ve çıplak arama dayatmalarını kabul etmediği gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve 10 gündür tek kişilik odada tutulduğu öğrenildi.

(03/140) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aydın E Tipi Cezaevi’nde tutulan Mahmut Başyiğit isimli hasta mahpusun yaşadığı sağlık sorunları ile ilgili hastaneye sevkinin geciktirildiği, 4 Şubat 2024 tarihinde hastane aciline yapılan sevk işleminde gerekli tahlillerin yapılmadığı, kanser teşhisi konulan mahpusa konu ile ilgili bilgilendirmenin yalnızca ailesi tarafından yapıldığı, geçirdiği ameliyattan sonra ailesi ve yakınlarının yanında refakatçi olarak kalmasına izin verilmediği, mahpusun taburcu edildiği ve Aydın E Tipi Cezaevi’ne geri götürüldüğü bilgisinin mahpusun ailesine iletilmediği öğrenildi.

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Mehdi Boz isimli hasta mahpusun 13 gündür kanser ve tansiyon ilaçlarını alamadığı öğrenildi.

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Şubat 2024 tarihinde tutuklanarak Marmara (Silivri) Kapalı Cezaevi’ne götürülen Eren Odabaş isimli hasta mahpusun istek ve iradesi dışında Ankara Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilmesi sonrasında hastanede düzenli olarak yapılması gereken kontrollerinin yapılmadığı ve kullanması gereken ilaçların kendisine verilmediği öğrenildi.

(03/141) Newroz Etkinliklerine Engelleme ve Müdahaleler…

17 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Yenikapı Miting Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz etkinliğine yönelik polis müdahalesi sonucu aralarında 9 çocuğun da bulunduğu en az 70 kişi, fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Polis müdahalesi esnasında Bianet muhabirleri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç’in haber takibi yapmasının engellendiği ve gazetecilerin fiziksel şiddete maruz kaldığı, Aren Yıldırım isimli gazeteciyi ise gözaltına almaya çalıştığı öğrenildi. Ayrıca polis müdahalesi sonucunda yapılan gözaltıları takip eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi bazı avukatların da engellendiği ve polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Etkinlik sırasında kendilerine Nasyonalist diyen bir grubun alanda bulunan LGBTİ+ ve kadınlara fobik, ve cinsiyetçi ifadeler kullanarak sözlü şiddet uyguladığı öğrenildi.

17 Mart 2024 tarihinde Kocaeli’nin Darıca ilçesinde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları esnasında polislerin sarı, kırmızı ve yeşil renkli kıyafet ve eşyaların içeri sokulmasını engellediği ve bir çocuğun giydiği Amedspor formasına el koyduğu öğrenildi.

17 Mart 2024 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Gündoğdu Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz etkinliği sırasında polislerin sarı, kırmızı ve yeşil renkli kıyafet ve eşyaların alana sokulmasını engellediği, kendilerine Nasyonalist diyen bir grubun alanda bulunan LGBTİ+’lara fobik ve nefret içerikli ifadeler kullanarak sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

(03/142) Bursa’da Barışçıl Protestoya Polis Müdahalesi…

17 Mart 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Bursa adayının tanıtımı için Mudanya ilçesinde yapılan etkinlik sırasında İsrail ile ticari ilişkilerin sonlandırılması için slogan atan iki kişi, gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(03/143) Diyarbakır’da Engellenen Parti Etkinliği…

17 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEM Parti’nin Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Çelebi Mahallesi’nde yer alan belediyeye ait Çelebi Yasevi’nde vereceği mevlit yemeğine Dicle Belediyesi tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(03/144) Osmaniye’de Tutuklanan Kişiler…

15 Mart 2024 tarihinde Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alınan 1’i çocuk 7 kişiden 3’ü, sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından aynı gün tutuklandı. Diğer 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan ve tutuklanan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(03/145) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Mart 2024 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında en az 7 kişi (Ayşegül Ceylan, Yakup Durak, Reşit Umut Çağlı, Agit Şerifoğlu, Ayşe Soysal, Rojhat Karaviş ve ismi öğrenilmeyen bir kişi), gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/146) İzmir’de Gözaltına Alınan DEM Parti Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

18 Mart 2024 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında DEM Parti İzmir Çiğli Eş Başkanı Leyla Tufan’ın da olduğu en az 32 kişi, gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/147) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Mart 2024 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Yusuf İslam Demir, Halil Ölmez, Zeynep Aslan, Ayşe Akıncı ve Mahsum İnci), ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(03/148) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, DEM Parti Kadın Meclisi üyeleri ve Jineolojî Atölyesi üyelerinin de olduğu 10 kişi, sevk edildikleri İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 15 Mart 2024 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/149) Tokat’ta Jandarma Personelinin Yargılandığı Dava…

Ö. ve S. A. isimli 2 jandarma personeli hakkında Osman Kale isimli kişinin maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin Tokat Erbağ 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Mart 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık jandarma personellerinin ‘kasten yaralama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık jandarma personelinin beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 19 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(03/150) Şenyaşar Ailesi Davası…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde dönemin AKP Milletvekili Halil İbrahim Yılmaz’ın esnaf ziyareti gerçekleştirdiği esnada ve sonrasında çıkan olaylarda 3’ü Şenyaşar ailesinden olmak üzere toplam 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 30 kişi hakkında Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Fadıl Şenyaşar ile diğer tutuklu sanıklar Celal Yıldız, Enver Yıldız ve Mekail Şimşek’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(03/151) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

16 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Hilal Belde Belediye Başkanı ile ilgili https://www.sozcu.com.tr adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Uludere Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/152) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Hakkında 6 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir kişi, Ankara’da 15 Mart 2024 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.