MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/211) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

15 Ekim 2020 tarihinde İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki bir kavgaya müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu A. İ. isimli 1 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Olay ile ilgili olarak A. İ.’nin ölümüne neden olduğu belirtilen polis memurunun da aralarında olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Valiliği konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Tarafların ayrılması için görevlilerimiz müdahale ettikleri sırada, ellerinde silah ve sopalarla sokağa giren şahıslardan ikisi, hedef gözetmeksizin sağa sola ateş etmişler, bu şahıslardan silahını görevli polis memuruna doğrultan A. İ., polis memuru tarafından açılan ateş sonucu yaralanmıştır. Yaralı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.”

(10/212) Hatay’da Yaşamını Yitiren Asker…

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli Volkan Soy isimli bir askerin rahatsızlandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(10/213) Ankara’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Kişi…

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Meliha Kayhan isimli bir kişinin Ekim ayı içinde kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından takip edilerek katıldığı etkinlikler nedeniyle tehdit edildiği öğrenildi. Meliha Kayhan’ın daha önce de bir kez kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı bildirildi.

(10/214) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne istek ve iradeleri dışında sevk edilen mahpusların sevk sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları ve tek kişilik hücrelere konuldukları öğrenildi. Haberde ayrıca maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı açlık grevine başlayan mahpuslara infaz koruma memurlarının fiziksel şiddet uygulayarak müdahale ettiği ve müdahale sonucu 1 mahpusun ayağının kırıldığı belirtildi.

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler Cezaevi’nde tutulan Bekir Kudak isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca karantina süresinin dolmasına rağmen Bekir Budak’ın hâlâ tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi. Bekir Kudak’ın maruz kaldığı fiziksel ve sözlü şiddet ile ilgili olarak avukatı tarafından sorumlu infaz koruma memurları hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı açlık grevi yaptıkları gerekçesiyle 15 Eylül 2020 tarihinde Kırşehir Cezaevi’nden istek ve iradeleri dışında Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 4 mahpusa cezaevi girişinde çıplak aramada dayatmasını kabul etmedikleri için hücre cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için infaz koruma memurlarının fiziksel şiddet uyguladığı, mahpusların telefon görüşmesine tekmil vermeye zorlandıkları, kabul etmemeleri durumunda telefon görüşmelerinin kesildiği, mahpuslara verilen yemeklerin kalitesiz olduğu belirtildi.

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların yazdıkları mektupların gönderilmediği, mahpuslara istedikleri gazetelerin verilmediği öğrenildi.

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Kadın Cezaevi’nde mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı, mahpusların yanlarında bulunduracağı kitap sayısının 10 ile sınırlandırıldığı, mahpusların maruz kaldıkları hak ihlalleri ile ilgili hak örgütlerine, TBMM’ye yazdıkları mektupların cezaevi idaresi tarafından ‘doğru bulunmayan ibareler içerdiği’ gerekçesiyle gönderilmediği, kantinde satılan ürünlerin fiyatlarının pahalı olduğu öğrenildi.

(10/215) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde Adem Durmuş, Mazlum Dinç, Şeyhmuz Koç, Bilal Akbaş, Şemsettin Özer, Engin Aydınalp, Ömer Çeken isimli 7 hasta mahpusun tedavilerinin yapılmadığı iddia edildi.

15 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Kadın Cezaevi’nde mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi.

(10/216) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 15 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde Abdullah Öcalan’a getirilen 6 aylık avukat ile görüş yasağı gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/217) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1437 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Ekim 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/218) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle, yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Ayhan Bilgen duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından Ayhan Bilgen’in beraatına, ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ise dosyanın tefrikine karar verdi.

(10/219) Eski Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesinin eski Belediye Eş Başkanı Cengiz Kök hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Cengiz Kök’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Cengiz Kök 13 Ocak 2017 tarihinde tutuklanmış ve 15 Aralık 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

(10/220) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Sabiha Temizkan hakkında 2014 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Ekim 2020 tarihine erteledi.

(10/221) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 gazetecinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme gazeteciler hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına, yurtdışı yasağının devamına ve el konulan dijital malzemelerin iadesine karar verdi ve duruşmayı 9 Mart 2021 tarihine erteledi.

(10/222) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Yıldız ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme İshak Yasul’u ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi. Mahkeme Yılmaz Yıldız’ın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

(10/223) Van’da Yargılanan Kişi…

Fadıl Barıştıran hakkında Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Yunus Emre Şen için düzenlenen anma töreninde “Hemu şehide Kürdistanê ra El Fatiha (Tüm Kürdistan şehitleri için El Fatiha)” dediği gerekçesiyle Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Fadıl Barıştıran’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/224) Muş’ta Engellenen HDP Heyeti…

15 Ekim 2020 tarihinde, Muş’un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde devam eden yangıları yerinde incelemek isteyen aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun’un da olduğu HDP heyetinin köye girişine jandarma tarafından bölgedeki askeri operasyon gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

(10/225) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 66 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.693 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 15 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.080, hasta sayısı ise 342.143 oldu.

15 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 nedeniyle 2 sağlık çalışanının (eczane teknisyeni Hüseyin Seyirt ve ambülans şoförü Hasan Onur) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.