MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/197) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 15 Haziran 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk bölgelerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından hava harekatı düzenlendiğini açıkladı.

(06/198) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların sosyal, kültürel, sportif haklarının Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek kısıtlandığı öğrenildi.

(06/199) “Demokrasi Yürüyüşü” Eylemine Müdahale…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından gerçekleştirilen “Demokrasi Yürüyüşü” kapsamında 15 Haziran 2020 tarihinde Silivri’den Edirne’ye doğru yürüyüşe geçen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba polis plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu 9 kişinin gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldı öğrenildi. Yaşanan müdahale sırasında milletvekillerinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

15 Haziran 2020 tarihinde Edirne F Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasının da jandarma tarafından engellendiği ve bunun üzerine basın açıklamasının başka bir yerde yapıldığı öğrenildi.

Hakkari’den Van’a giden ve yine aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu grubun 15 Haziran 2020 tarihinde Van’a girişine polis izin vermedi ve gruba müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınanlar olduğu ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Yaşanan müdahale sırasında milletvekillerinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

(06/200) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1315 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(06/201) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan 1 kişi (Mahmut Konuk) fiziksel şiddet kullanılarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

(06/202) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/203) Ankara’da Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Haziran 2020 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Tuzluçayır mahallesinde 15-16 Haziran işçi eylemleri ile ilgili bildiri dağıtan Mamak Platformu üyesi üç kişi (Zarife Çamalan, Sibel Göktaş, Hüseyin Gencay) polis tarafından gözaltına alındı.

(06/204) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Haziran 2020 tarihinde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan kişiler tarafından Ankara’da bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Merkezi önünde, toplanan bağışların kendilerine ulaştırılmadığı ve verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınanlar olduğu ve en az 2 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

(06/205) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

15 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Harun Karanfilci isimli bir kişi hakkında 2013 yılında yaptığı belirtilen sosyal medya paylaşımları nedeniyle o dönem cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmasına rağmen ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi. Harun Karanfilci’nin soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdiği bildirildi.

(06/206) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı, İzne Bağlandığı İller…

Mardin Valiliği 15 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer vb. her türlü eylem/etkinlikleri 15 Haziran 2020 ile 15 Temmuz 2020 tarihleri arasında mülki idare amirlerinin iznine bağladı.

İstanbul Valiliği 15 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile parti binalarının önünde veya içinde düzenlenecek ve 50 kişiyi geçmeyecek basın açıklamaları hariç il genelindeki tüm açık hava etkinliklerini yasakladı, il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişlere ve başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışlara İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı gereği kısıtlama getirdi.

Batman Valiliği 15 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelindeki tüm açık hava etkinliklerini ve il sınırları içindeki eylemlere katılmak üzere gelenlerin il sınırları içine girişleri ile başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere katılmak için ilden çıkışları İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı gereği 15 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında yasakladı.

(06/207) Haklarında Soruşturma Açılan Hakimler…

15 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı’na “dönek”, “AKP stepnesi” diyen kişi hakkında açılan davada Antalya 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nin beraat kararı vermesi ve bu kararın Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından onanması üzerine, Devlet Bahçeli’nin avukatlarının söz konusu mahkemelerde görevli 4 hakimi “yaptıkları işler ve davranışlarla görevlerini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırdıkları” iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet ettiği öğrenildi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün izin vermesi üzerine 4 hakim hakkında HSK tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(06/208) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Haziran 2020 tarihinde İstanbul’da 34 kişi; Ankara’da 9 kişi; Samsun’da 5 kişi; Mersin’de 2 kişi gözaltına altına alındı.

(06/209) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.592 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 15 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.825 ve vaka sayısı ise 179.831 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.