MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/187) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında 16 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen saldırıda 1 askerin (Kadir Kemik) öldüğünü açıkladı.

(06/188) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde pişmanlık dayatmasını kabul etmeyen mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve “Devlet sizi neden öldürmesin” denilerek ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Mahpuslardan Esma Ayaz’ın annesi basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Çocuklarımıza pişmanlık dayatılıyor. Daha sonra birer birer tek kişilik hücrelerde çıplak aramaya maruz kalmışlar. Bu şekilde elleri kelepçelenerek, saatlerce işkenceye uğramışlar.”

(06/189) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 16 Haziran 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/190) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/191) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 15 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/192) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

8 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan 21’i gazeteci 22 kişi, 15 Haziran 2022 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 16 kişinin tutuklanmasına, 6 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Tutuklanan gazetecilerin isimleri: Mezopotamya Haber Ajansı editörü Aziz Oruç, Jinnews Haber Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD) Eş Başkanı Serdar Altan, Xwebün gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Neşe Toprak, Mehmet Şahin, Zeynel Abidin Bulut, Elif Üngör, Remziye Temel, Suat Doğuhan, Lezgin Akdeniz, İbrahim Koyuncu, Abdurrahman Öncü, Ramazan Geciken ve Mazlum Güler.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişiler: Gazeteciler Gülşen Koçuk, Kadir Bayram, Mehmet Yalçın, Esmer Tunç, Feynaz Koçuk ile İhsan Ergünlü.

(06/193) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile ilgili “Gemlik Yürüyüşü” kapsamında 12 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüş gerekçe gösterilerek 16 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 12 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: HDP İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Besra İşsever, HDP il yöneticileri Bayram Aktimur ve Erkan Tarım, HDP Üsküdar İlçe Eş Başkanı Aysel Özbey, Mümin Odabaş, Harun Bağatur, Enes Özdaş, Ercan Özer, Saliha Aras, Adalet Aktimur, Ahmet Tato ve Gülbahar Baran.

(06/194) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci İnci Hekimoğlu 16 Haziran 2022 tarihinde İzmir’de, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(06/195) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılan bir düğünde sarı, kırmızı ve yeşil renkleri olan şal taktıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 10 kişi, 15 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Cahit Karçık, Şefik Karçık, Tahsin Karçık, Mesut Karçık, Savaş Karçık, Aydın Kaplan, İbrahim Kaplan, Umut Kaplan, İbrahim Baran ve Burhan Topçu.

(06/196) Balıkesir Merkezli bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Haziran 2022 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 27 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte finansman sağlamak’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/197) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Haziran 2022 tarihinde Van’da 1’i çocuk 2 kişinin, üzerinde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın resminin olduğu tişört giydikleri gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Haberde ayrıca 2 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren 6 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

(06/198) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci İsmail Saymaz hakkında katıldığı bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme İsmail Saymaz’ı 3.480 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(06/199) Erzurum’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Arslan hakkında Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan Mehmet Aslan’ı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(06/200) Ankara’da Görevden Alınan Akademisyenler…

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü’nün Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi Mehmet Mutlu’yu 15 Haziran 2022 tarihinde herhangi gerekçe göstermeden görevden aldığı öğrenildi.

(06/201) Basın Kanunu’nda Değişiklik Teklifi…

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 15 Haziran 2022 tarihinde TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifi, “gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kişilerin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını, internet haber sitelerinin de süreli yayın kapsamına alınmasını, yayın yasağı kararları için beyannamelerin Cumhuriyet Başsavcılığı yerine Basın İlan Kurumu’na verilmesini, yayın yasağı hükmüne uymayan internet siteleri hakkında, “haber sitesi vasfını kazanmadığının tespiti amacıyla” Basın İlan Kurumu tarafından mahkemeye başvuruda bulunulması ve başvurunun kabulü halinde söz konusu sitelerin resmi ilan ve çalışanlarının basın kartına ilişkin haklarının iptal edilmesini öngörüyor. Ayrıca basın kartının, 2 üyesi İletişim Başkanlığı’nı temsil etmek üzere 9 üyeden oluşan bir komisyon tarafından göreve bağlı, süreli, geçici, serbest ve sürekli olmak üzere beş çeşit olarak, başvuranın “kamu barışına karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk suçları ve terör suçlarından hüküm giymemiş olması” şartıyla verilmesi de söz konusu değişiklikte teklif ediliyor.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.