MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/138) Tehdit Edilen Milletvekili…

15 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giymiş Alaattin Çakıcı tarafından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile “sakın bir daha boyundan büyük laflar etme” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(11/139) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara günde 1 saat su verildiği öğrenildi.

16 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a 31 Ekim 2023 tarihinde 6 ay avukat görüş yasağı verildiği ve söz konusu cezaya avukatlar tarafından yapılan itirazın da ilgili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

16 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul Marmara (Silivri) cezaevinde tutulan Engin Polat, Sezgin Polat isimli mahpusların Tekirdağ Çorlu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne; Alper Kürşat Polat, Ahmet Gün ve Zekayi Tepe isimli mahpusların ise Kocaeli’ndeki bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi.

(11/140) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 16 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/141) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği iddiasıyla İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 8 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/142) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Neşe İdil hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Kasım 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Neşe İdil’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 20 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/143) Diyarbakır’da Akademisyenin Yargılandığı Dava…

Elazığ Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Hifzullah Kutum hakkında “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan)” şeklindeki sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması 16 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme bir kez daha Hifzullah Kutum’un beraatına karar verdi.

(11/144) Adana’da TİP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Seyhan İlçe Başkanı Hakan Çayan’ın da aralarında olduğu 7 kişi hakkında 28 Kasım 2021 tarihinde ekonomik kriz ile ilgili yapılan bir basın açıklamasındaki ifadeler ve atılan sloganlar nedeniyle Adana 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Hakan Çayan’ı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 6 kişinin ise beraatına karar verdi.

(11/145) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Bursa Valiliği 15 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yapılacak eylem ve etkinlikleri gerekçe göstererek il genelinde toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri ve bu eyleme katılmak üzere gelen araç ve kişilerin il sınırlarına girişini 16 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 7 gün süreyle yasakladı.

Diyarbakır Valiliği 15 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile aynı gerekçe ile toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikler ile bu eylemlere katılacak araç ve kişilerin il sınırlarına giriş ve çıkışlarını 16 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 4 gün süreyle yasakladı.

(11/146) Hrant Dink Davası…

Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yürüten Hrant Dink’ı öldürmekten 22 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırılan ve cezası Yargıtay tarafından onanan Ogün Samast, 15 Kasım 2023 tarihinde “iyi hal göz önünde bulundurularak” denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildi.

(11/147) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Milli Eğitim Bakanlığı’nda Hizbullah kadrolaşması iddialarına ilişkin https://www.cumhuriyet.com.tr, https://artigercek.com, https://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Gazeteci Timur Soykan’a ait ve https://www.birgun.net internet sitesinde yer alan 3 köşe yazısının da aralarında olduğu çeşitli internet sitelerinde yer alan toplam 75 içeriğin İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle silinmesine karar verildiği öğrenildi.

https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan “Adliyedeki rüşvet çarkı haberlerine yaptırım uygulanması haberlerinin silinmesi haberlerinin silinmesi haberlerinin silinmesi” başlıklı haberin içeriğinin İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle silinmesine karar verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.