MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/111) Operasyonlar ve Saldırılar…

İçişleri Bakanlığı 16 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Şırnak’ın kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 askerin ve 1 korucunun öldüğünü duyurdu.

16 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Nisan 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

16 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Mayıs 2023 tarihinde Mardin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/112) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

14 Mayıs 2023 tarihli basında yer alan haberlerde, Şırnak’ın Cizre ilçesinde oy kullanma süresinin dolmasının ardından akşam saatlerinde güvenlik güçleri tarafından rastgele ateş açıldığı ve gaz bombası atıldığı iddia edildi.

16 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Twitter tarafından Türkiye’nin talebi üzerine 4 hesaba ve 409 paylaşıma erişim engeli getirildiği öğrenildi. Twitter tarafından konuya ilişkin resmi açıklamada şunlar belirtildi: “Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler. Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık. İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.”

(05/113) İstanbul’da Gazeteci ve Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mayıs 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Cengiz Çandar’ı 4.500 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(05/114) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden Belediye Eş Başkanı Naşide Toprak hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mayıs 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Naşide Toprak’ın beraatına karar verdi. Naşide Toprak 23 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine ilçe kaymakamı kayyım olarak atanmıştı.

(05/115) Hakkında Soruşturma Açılan Oyuncu ve Diğer Kişi…

16 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, oyuncu Zeynep Beşerler ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi hakkında seçim sonuçlarına ilişkin yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(05/116) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında yaptığı adalet nöbeti eylemi sırasındaki açıklamalarında İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla Urfa 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mayıs 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 8 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(05/117) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 14 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi,  Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi’ni 16 – 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.