MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/172) Diyarbakır’da Jandarmanın İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

15 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Zorova kırsal mahallesinde duvara yazılan “Yaşamı uğruna ölecek kadar çok seviyoruz” yazısı nedeniyle jandarmanın köydeki gençleri köy meydanında topladığı öğrenildi. Haberde jandarmanın bir kişiye fiziksel şiddet uyguladığı ve buna tepki gösterenlerin de hakaret ve tehditlere maruz kaldığı belirtildi. Jandarmanın 10 kişiyi ilçe merkezine götürdüğü, daha sonra onları kırsal mahalleye geri getirdiği ve bu süre içinde bu kişilerin tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı bildirildi.

(04/173) Diyarbakır’da Jandarmanın İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında başlatılan askeri operasyon sırasında Karahasan kırsal mahallesine bağlı Eminoğlu mezrasında yapılan ev baskınlarında evde bulunanların fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Mezrada yapılan ev baskınlarında 4 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Berat Akgeyik, Eyüp Özkan.

Eminoğlu mezrasında yaşayan bir kişi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Evimize baskınlar yapılıp arama yapıldı. ‘Burada tek bir askerimize bile bir şey olursa gerisini siz düşünün’ diye tehdit edildik. Yanımızda çobanlık yapan 18 yaşındaki Berat Akgeyik hiçbir gerekçe gösterilmeden kelepçelenerek gözaltına alındı. Bu sırada darp edildi.”

(04/174) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ T Tipi Cezaevi’nde tutulan Serdar Köse isimli 1 mahpus hakkında disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda mahpusa iletişim haklarından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

(04/175) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 15 Nisan 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/176) Diyarbakır ve İstanbul’da Sağlık Emekçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

“Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz, Ölümleri Durdurun” talebiyle 15 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’daki İl Sağlık Müdürlüğü önünde sağlık meslek örgütleri tarafından yapılacak basın açıklamasına katılmak üzere yürüyüş yapmak isteyen sağlık emekçilerine polis izin vermedi. Polisin engellemesi üzerine basın açıklamasının başka bir yerde yapıldığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile 15 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(04/177) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

PTT-SEN üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan PTT işçileri tarafından 15 Nisan 2021 tarihinde İstanbul SGK İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında PTT-SEN Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz’ın da olduğu 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisin ayrıca gözaltına alınanların telefonlarına el koyduğu ve müdahaleye ilişkin görüntüleri sildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/178) Ankara’da Bildiri Dağıtanlara Polis Müdahalesi…

15 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da 1 Mayıs ile ilgili bildiri dağıtan Birleşik Mücadele Güçleri üyelerine müdahale eden polis 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 8 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası verilerek serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan kişiler: Zarife Çamalan, Hacer Atahan, Enes Said Şahin, Selim Doğan Koç, Deniz Akbıyık, Dîlan Mollaahmetoğlu, Barış Ceyhan, Berhat Uzunay.

(04/179) Kocaeli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

14 Nisan 2021 tarihinde Kocaeli’nde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dilovası eski ilçe eş başkanı Kamuran Onay 15 Nisan 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

(04/180) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

PKK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında 14 Nisan 2021 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 kişi 15 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/181) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Nisan 2021 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde gözaltına alınan 6 kişi (Ramazan Dayan, Murat Erdemir, Kazım Tekinalp, Dıldar Kara, Ahmet Yıldız ve Eshat Duman) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/182) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişi…

Mardin’in Yeşilli ilçesinde yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesini protesto etmek için 6 Nisan 2021 tarihinde yapılan eylemle ilgili 10 kişi hakkında ‘Belediye Başkanı’na hakaret’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddialarıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında ismi öğrenilemeyen 1 kişinin 15 Nisan 2021 tarihinde gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/183) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanmış olan, Van’ın Erciş ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Yıldız Çetin hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Nisan 2021 tarihinde görüldü.

Yıldız Çetin duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Yıldız Çetin’İ ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Yıldız Çetin’in tahliyesine karar verdi.

Yıldız Çetin 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 22 Ekim 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Erciş Belediyesi’ne 22 Ekim 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(04/184) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 14 Temmuz 2021 tarihine erteledi.

(04/185) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında gazetede yayınlanan “Alman karikatüristler Erdoğan’ı fena çizdi” başlıklı haberde Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği iddiasıyla Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 8 Temmuz 20210 tarihine erteledi.

(04/186) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Cengiz Çandar hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında ‘suçu ve suçluyu övdüğü’ iddiasıyla İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Cengiz Çandar ile ilgili yakalama kararının kaldırıp istinabe işlemlerinin devamın karar verdi ve duruşmayı 23 Eylül 2021 tarihine erteledi.

(04/187) Ordu’da Yargılanan Kişiler…

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen hidroelektrik santraline (HES) karşı mücadele eden Adem Güney, Ali Baymak, Hakan Top, Hamide Salduz, Muhammet Güney, Mustafa Varmış ve Taner Güney hakkında Korgan Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Nisan 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede 7 kişinin ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(04/188) Yasaklanan CHP Afişleri ve Pankartları…

15 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından CHP Başakşehir ilçe binasına asılan ve üzerinde “128” yazılı pankartın savcılık talimatı üzerine parti yöneticileri tarafından indirildiği öğrenildi.

(04/189) Hakkında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

Dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle 1 milletvekili hakkında hazırlanan fezleke 15 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildi. Hakkında fezleke hazırlanan milletvekili:

  • Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık.

(04/190) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Mezopotamya Haber Ajansı’na ait alan adlarına Diyarbakır 4. ve 5. Sulh Ceza Hakimliklerinin 14 Nisan 2021 tarihli kararları ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/191) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe ve İller…

Hakkari Valiliği 15 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 16 Nisan 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 329 güne uzatılmış oldu.

Denizli Valiliği 15 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni ve benzeri eylem ve etkinlikleri 14 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 1 ay süreyle yasakladı.

(04/192) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 297 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.845 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 61.400 olduğu belirtildi.

Buna göre 15 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 35.031 sayısı ise 4.086.957 oldu.

15 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’da Prof. Dr. Melih Aktan Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.