MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/091) Urfa’da Yaşamını Yitiren Asker…

16 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adnan Özer isimli bir uzman çavuşun Urfa’nın Birecik ilçesinde bulunan bir parkta yaralı bulunduğu ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberlerde Adnan Özer’in intihar ettiği, olay yerinde çok sayıda mermi kovanı bulunduğu ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(04/092) Tekirdağ’da Jandarmanın Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 12 Nisan 2024 tarihinde Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde gerçekleşen bir trafik kazasına müdahale etmek için olay yerine gelen 112 Acil sağlık ekipleri ile bir jandarma personeli arasında ambulans içinde çıkan tartışmada jandarma personelinin sağlık çalışanı E.A.A.’ya ve aynı gün Hayrabolu Devlet Hastanesi’nde yeniden karşılaştığı sağlık çalışanı C.U.’ya da fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Tekirdağ Valiliği, 15 Nisan 2024 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla olayla ilgili disiplin soruşturması başlatıldığını ve söz konusu jandarma personelinin açığa alındığını duyurdu.

(04/093) Hakkari’de Polis Tarafından Tehdit Edilen Kişiler…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde şehir merkezi ve köyler arasında taşımacılık yapan bir minibüsün özel harekat polisleri tarafından Genel Bilgi Toplama (GBT) işlemi için durdurulduğu esnada özel harekat polislerinin minibüsteki yolculara üst araması yapmak istediği, bunu kabul etmeyen yolcuları ölümle tehdit ettiği ve bir özel harekat polisinin yaşanan tartışma üzerine silahla rastgele ateş açtığı öğrenildi. Olayda yaralanan olmadığı bildirildi.

(04/094) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne L Tipi Cezaevi’nde bazı koğuşlarda kapasitenin üzerinde kişi tutulması nedeniyle bazı mahpusların yatacak yer bulamadığı ve bu durum ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikâyette bulunan bazı mahpusların koğuşlarının değiştirildiği öğrenildi.

(04/095) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 16 Nisan 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/096) İzmir’de Greve Jandarma Müdahalesi…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde 7 Mart 2024 tarihinde bir fabrikada çalışan işçilerin başlattığı grevi takiben fabrikaya 483 işçi alınması ile ilgili Denizli 2. İş Mahkemesi’nin grev kırıcılık tespiti yapılmasına karar vermesi üzerine fabrikaya gelen avukatlar ile Kemalpaşa İcra Müdürlüğü’nden gelen memurlara fabrika yönetiminin engel olduğu, duruma tepki gösterenlere jandarmanın biber gazı, cop ve kalkanlarla müdahale etmesi sonucunda yaralanan kişiler olduğu öğrenildi. Toplamda kaç kişinin yaralandığı öğrenilemedi.

(04/097) İstanbul’da Gözaltına Alınan Parti Üyeleri ve Diğer Kişiler…

16 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) üyelerinin de olduğu 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Mehmet Sıdık Mertoğlu, Ahmet Korkmaz, Resul Kaytaz, Besim Semerci, Murat Arslan ve Mustafa Kara.

(04/098) İstanbul’da Bombalı Saldırı ile İlgili Yargılanan Kişiler…

13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde düzenlenen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili 10’u tutuklu 36 kişi hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Nisan 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 26 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(04/099) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanmasını protesto etmek için 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan gazeteciler Pınar Gayıp, Eylem Nazlıer, Esra Soybir, Serpil Ünal, Yadigar Aygün ile Zeynep Kuray hakkında İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Nisan 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 18 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(04/100) Van’da Hakkında Soruşturma Başlatılan Gazeteci…

16 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas’ın şikayeti üzerine gazeteci Oktay Candemir hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ve gazetecinin Van İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/101) Deniz Poyraz Davası ile İlgili Yargıtay Kararı…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına silahlı saldırı gerçekleştiren ve rehin aldığı parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen karara delillerin toplanmadığı ve etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmediği gerekçesiyle Deniz Poyraz’ın ailesinin avukatlarının yaptığı itirazın Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Aralık 2022 tarihinde görülmüş ve mahkeme, Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘mala zarar verme’ ve ‘ateşli silahlar kanununa muhalefet’ suçlarından ise 9 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetmişti. Karar Deniz Poyraz’ın ailesinin avukatları tarafından İstinaf Mahkemesi’ne taşınmış, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin 19 Ekim 2023 tarihinde itirazın esastan reddedilmesine karar vermesi üzerine avukatlar Yargıtay’a itirazda bulunmuştu.

(04/102) Bolu Belediye Başkanının Ayrımcı Sözleri…

16 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın belediye binasında düzenlediği basın toplantısında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Türkiye vatandaşı olmayan öğrenci sayısındaki artış ile ilgili yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Bu şekilde gelmiş olan öğrencilerin otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız. Onun dışında neler yapabileceğimizi kendi aramızda tartışıyoruz. Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil. Orada suça karışıp, karışmadıkları belli değil, kim oldukları belli değil”.

(04/103) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir iş insanı hakkında 27 Şubat 2024 tarihinde https://www.gazeteduvar.com.tr adresinde yayımlanan bir köşe yazısına söz konusu iş insanının şikâyeti üzerine Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Nisan 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/104) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

16 Nisan 2024 tarihinde İzmir’de 36 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.