MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/122) Cezaevinde Yaşamına Son Veren Mahpus…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle yapılan açlık grevi sonrasında, isteği ve iradesi dışında Gebze Kadın Cezaevi’nden Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Nurcan Bakır isimli mahpusun 15 Ocak 2020 tarihinde yaşamına son verdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerden Nurcan Bakır’ın bir gün önce ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde “Zulme karşı sessiz kalmayacağım” dediği öğrenildi.

(01/123) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Kasım 2019 tarihinde Mersin Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Murat Bilen ve Bahattin Çelebi isminde 2 mahpusun, Şerko Genco isimli bir başka mahpusun gardiyanlar tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılmasına karşı çıktıkları gerekçesiyle fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Murat Bilen’in avukatı konuyla ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Müvekkilim Bilen ve aynı koğuşta kalan Bahattin Çelebi adındaki arkadaşı, cezaevindeki baskılara ve keyfi uygulamalara karşı cezaevi müdürü ile bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşme sonrası koğuşlarına dönerken müvekkilim ile arkadaşı başka bir koğuşta bulunan ve tanıdıkları, Şerko Genco isimli bir tutuklunun gardiyanlar tarafından yerlerde sürüklendiğini ve kolunun neredeyse kırılır derecesine geldiğini gördüklerinden dolayı olaya müdahale ediyor. Olaya müdahale eden müvekkilim ve arkadaşı ciddi şekilde darp edilerek Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırılıyor. Hastane sonrası darp olayına ilişkin müvekkilim ve arkadaşı şikayetçi oluyorlar ama herhangi bir sonuç alamıyorlar. Hatta aksine darp edilen müvekkilim hakkında bir aylık aile görüş yasağı veriliyor.”

15 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde 18 kişiye 5 kişilik yemek verildiği, mahpuslara yeteri kadar sıcak su verilmediği öğrenildi. Söz konusu haberlerde, yemeklerin içinden böcek çıktığı iddia edildi.

15 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde kadın mahpusların tutulduğu koğuşlardaki ortak kullanım alanları ile banyo ve tuvaletin bulunduğu alanların kamera ile izlendiği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara dışarıdan gönderilen kolilerin verilmediği, mahpusların yanlarında bulundurabilecekleri kitap sayısının 10 ile sınırlandığı, 13 kişinin kaldığı bir koğuşa haftada sadece 1 saat sıcak su verildiği öğrenildi.

(01/124) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

15 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan ve katıldığı açlık grevi sonrasında dişlerinde çürükler meydana gelen Hüseyin Aşkan isimli mahpusun tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

15 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde hastaneye sevk edilen mahpuslara çıplak arama dayatması yapıldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların sevkinin yapılmadığı öğrenildi.

(01/125) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1163 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

15 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt, Sercan Çakır ve çekim yapan Sinan Yanbal) gözaltına alındığı öğrenildi. Saat 18.00’da yaşanan müdahale sırasında polisin 17 gündür açlık grevinde olan Sercan Çakır’ı ters kelepçeleyerek gözaltına aldığı öğrenildi.

Buna göre, 15 Ocak 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/126) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve adil yargılanma talebiyle 197 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın annesi Zeynep Koçak ve babası Hasan Koçak tarafından 15 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da Adalet Bakanlığı’na yapılmak istenen yürüyüşe polis müdahale etti ve 2 kişiyi gözaltına aldı.

(01/127) Ankara’da ve İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

15 Ocak 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında Ankara’da 5 kişi (HDP Ankara il yöneticisi Zeliha Ünlü, HDP Mamak ilçe yöneticisi Remziye Güçlü, HDP Mamak eski ilçe Eş Başkanı Lale Ekmen, Barış Annesi Gülistan Ozgan, Demokratik Alevi Derneği Mamak ilçe yöneticisi Hüsniye Kart) ve İstanbul’da 1 kişi (Rukiye Şen) gözaltına alındı. Rukiye Şen’in Ankara’ya götürüleceği öğrenildi.

(01/128) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Ocak 2020 tarihinde başlandı.

Keziban Yılmaz duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Mahkemenin Keziban Yılmaz ile ilgili 3 avukat sınırlaması getirdiği öğrenildi. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme Keziban Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Mart 2020 tarihine erteledi.

(01/129) Şırnak’ta HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Güler Tunç hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Güler Tunç’u 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(01/130) Mersin’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Kürtçe Azadiya Welat gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban hakkında Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme İsmail Çoban’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/131) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Adalet Akademisi eski başkanı ve Yargıtay eski üyesi Hüseyin Yıldırım hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 17 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/132) HDP Binasına Silahlı Saldırı…

15 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan HDP il binasının önünde bir kişi havaya 7 el ateş etti. Ölen ya da yaralananın olmadığı bu olay sonrasında saldırıyı gerçekleştiren kişinin polise teslim olduğu ve gözaltına alındığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.