MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/122) Şüpheli Korucu Ölümü…

15 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay’ın Şemdinli ilçesinde Yakup Karadeniz adlı bir korucunun savcılık lojmanlarının kazan dairesinde intihar ettiği öğrenildi.

(01/123) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

15 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Menemen T Tipi Cezaevi’nde 10 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen açık görüşün infaz koruma memurlarının müdahalesi sebebiyle yarıda kesildiği öğrenildi. Mahpus yakınlarından Mustafa Yalçın, görüşün yarıda kesilmesi ile ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Cezaevine girişte gardiyanların ‘sarılmak yasak’ uyarısıyla karşılaştık. Bir şey demedik. Daha sonra içeriye geçip oturduk. Bu kez ‘yan yana oturmayın’ diye uyardılar. Biz de karşılıklı oturduk. Sonrasında da bu sefer ‘yan tarafa bakmayın’ denilince, tutumlarına tepki gösterdik. Bunun üzerine bizimle yüksek sesle konuşmaya başladılar. Bir arkadaşımız durumu aktarmak üzere cezaevi müdürü ile görüşmeye gitti ama bir sonuca varamadık. Biz de orada tutanak tutarak, alkışlarla durumu protesto edip çıktık.”

(01/124) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı cezaevinde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 16 Ocak 2024 tarihinde yaptıkları başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/125) Tehdit Edilen Gazeteci…

15 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Altan Sancar’ın sosyal medya hesabı üzerinden mermi fotoğrafı gönderilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(01/126) Cinsiyetçi ve Ayrımcı Söyleme Maruz Kalan Öğrenciler…

15 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Lisesi’nde bir öğrencinin yaptığı sunumda feminizm ve LGBTİ+’lardan bahsetmesi üzerine öğretmenin cinsiyetçi ve ayrımcı sözlerine maruz kaldığı ve sunumunu bitirmesine müsaade edilmediği öğrenildi. Aynı okulda “Peygamberimizin Hayatı” dersini veren bir başka öğretmenin Alevi yurttaşlara yönelik ayrımcı sözler söylediği bildirildi.

(01/127) İstanbul’da Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi…

15 Ocak 2024 tarihinde bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alınan Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, aynı gün savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(01/128) Gözaltına Alınan Futbolcu…

Başakşehir Futbol Kulübü İsrail vatandaşı oyuncu Eden Karzev, sosyal medyada ‘100 gün’ yazılı bir görsel paylaşması gerekçe gösterilerek 15 Ocak 2024 tarihinde gözaltına alındı. Futbolcu, ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(01/129) İstanbul’da Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyeleri…

13 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Yenikapı meydanında düzenlenen Dersim Tanıtım Günleri etkinliğine konser vermek için katılan Grup Yorum üyesi 5 kişi, işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalarak gözaltına alındı. Grup Yorum üyeleri, aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Bergün Varan, Boran Hurustan, Dilan Poyraz, Ekimcan Yıldırım ve Fırat Kaya.

(01/130) Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 16 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) üye ve yöneticileri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri ve Barış Anneleri’nin de olduğu toplam 165 kişinin ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘örgüt üyesi olma’ suçlamalarıyla gözaltına alındığını duyurdu.

(01/131) Haklarında Soruşturma Başlatılan Kişiler…

16 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ankara’da 15 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti (YSP) olağan kongresine katılan 16 kişi hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla soruşturma başlattığı öğrenildi.

(01/132) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

16 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ iddiasıyla soruşturma başlattığı gazeteci Sibel Yükler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

(01/133) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

15 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) kadrolaşma iddiaları hakkında www.ifade.org.tr adresinde bulunan bir haber ile bir sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/134) Darbe Girişimiyle İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

16 Ocak 2024 tarihinde 4 ilde düzenlenen operasyonlarla 18 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.