MENÜ
ANA SAYFA
x

16 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/155) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ordu E Tipi Cezaevi’nde mahpuslara yeterli miktarda yemek verilmediği öğrenildi.

(02/156) Tunceli’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

15 Şubat 2024 tarihinde ifade vermek üzere çağrıldığı Tuncel İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan Pirha Dersim Muhabiri Nuray Atmaca, aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/157) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Zafer Arapkirli hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in şikayeti üzerine Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Zafer Arapkirli’yi 8.840 TL para cezası ile cezalandırdı.

(02/158) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

26 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan ‘Onur Yürüyüşü’ nü takip ettiği sırada fiziksel şiddet kullanılarak ve ters kelepçelenerek gözaltına alınan gazeteci Bülent Kılıç hakkında İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2024 tarihinde devam edildi.

İddianamede Bülent Kılıç’ın ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada Bülent Kılıç’ın gözaltına alındığı sırada işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını belirten bir bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğu öğrenildi. Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 19 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(02/159) Batman’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Selahattin Kaygusuz hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2024 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme Selahattin Kaygusuz’un tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/160)Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Artı TV sunucusu Şükran Ekinci hakkında Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen ve 9 işçinin altında kaldığı bildirilen toprak kayması ile ilgi yaptığı sosyal medya paylaşımında toprak altında kalan işçi sayısının daha fazla olduğunu söylediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında gazetecinin 15 Şubat 2024 tarihinde savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(02/161) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Süleyman Şahin hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2024 tarihinde başlandı.

İddianamede Süleyman Şahin’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada savunma avukatları Adalet Bakanlığı’ndan yargılama için izin alınması gerekçesiyle, yargılamanın durdurulması kararı verilmesini talep etti. Mahkeme bu talebe ilişkin bir karar kurmadan savunmaların alınmasına hükmetti. Savunmaların ardından mahkeme Süleyman Şahin hakkındaki adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/162) İstanbul’da Siyasi Parti Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis (PM) üyesi Ali Gültepe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Cüneyt Yeşilyurt, HDP Ereğli İlçe Eş Başkanı Rıdvan Ulaşman ve HDP Çerkezköy yöneticisi Niyazi Artu hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Şubat 2024 tarihinde başlandı.

İddianamede söz konusu 4 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla cezalandırılması istenmektedir.

4 kişi duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme 4 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

Ali Gültepe, Cüneyt Yeşilyurt, Rıdvan Ulaşman ve Niyazi Artu İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 23 Ekim 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve 25 Ekim 2023 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

(02/163) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Sivas Valiliği, 14 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklama ile Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen ve 9 işçinin altında kaldığı toprak kayması sonrasında olayla ilgili eylem ve etkinlik düzenlemek amacıyla Erzincan’a gidebileceği değerlendirilen kişilerin Sivas’tan çıkışlarının 20 Şubat 2024 tarihine kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.